Festiwal Podróżniczy: Miasto zdobywców

0
46

W dniach 13-14 grudnia w Tychach odbędzie się pierwsza edycja festiwalu podróżniczego „Miasto zdobywców”. Dla wszystkich pasjonatów podróży, gór i sportów – nie tylko ekstremalnych – organizatorzy przygotowali szereg warsztatów, prelekcji, filmów i spotkań z ciekawymi gośćmi. Impreza uzyskała wsparcie Miejskiego Centrum Kultury w ramach konkursu Tyski Bank Kultury.
– Od lat odwiedzamy tego typu festiwale w całej Polsce i było nam trochę żal, ze w Tychach nie ma takiej inicjatywy – mówią organizatorzy, Martyna Wojtaszek i Marek Oleś. – Tychy mają już przecież bogatą historię podróżniczą i himalajską. Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki i jego siostra Agnieszka, Artur Małek, Jacek Jawień – oni wszyscy są związani z tym miastem i zapisali się na kartach historii polskiego himalaizmu.
Krzysztof Wielicki – ikona nie tylko polskiego ale i światowego himalaizmu – będzie jednym z gości festiwalu. Jego prelekcji będzie można wysłuchać w drugiego dnia festiwalu, w niedzielę wieczorem. Ale już od soboty na festiwalu wiele będzie się działo.
Warsztaty
W sobotę, 13 grudnia festiwal rozpocznie cykl warsztatów, które będą się odbywać w budynku Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. Dominik Malirz, młody wspinacz i członek Polish Pamir Expedition podpowie jak zacząć swoja przygodę ze wspinaniem. Tym, którzy swoje podróże lubią uwiecznić na pięknych zdjęciach, Mateusz Matuszczak – fotograf i podróżnik, który odwiedził już około 40 krajów – podpowie jak zrobić dobre zdjęcie w rożnym krajobrazie i różnych warunkach atmosferycznych. Warsztaty fotograficzne będą połączone z otwarciem wystawy fotografii Mateusza Matuszczaka w galerii Pod Dachem. Będą też warsztaty dietetyczne z nastawieniem na żywienie osób aktywnych. Na zewnątrz, w ogrodzie MCK dodatkowe atrakcje sportowe dla dzieci i dorosłych przygotują klub sportowy Alpino z Katowic i firma Silesia Sport.
Filmy i prelekcje
W niedzielę, w Zespole Szkół Muzycznych przy al. Niepodległości, odbędzie się główna część festiwalu. Od godziny 11. do 22. będą się odbywać panele tematyczne, prelekcje i pokazy filmowe.
Na uwagę zasługują z pewnością panele „Ekstremalni niepełnosprawni” i „Niezwykle dziewczyny w górach”, ale także panel podróżniczy i panel Freeride. Wśród gości – oprócz wspomnianego wcześniej gościa specjalnego Krzysztofa Wielickiego – będą także: Leszek Michta – podróżnik i religioznawca, Tadeusz Biedzki – podróżnik, autor książek reportażowych, Bogdan Mirski – uczestnik paraolimpiady w Turynie i trener polskiej kadry paraolimpijskiej w narciarstwie alpejskim, Kinga Stus, która wiosną tego roku jako pierwsza kobieta na świecie zjechała na nartach północna ścianą Kazbeku (5046 m n.p.m.) i Olek Ostrowski, który kilka miesięcy temu zjechał na nartach z ośmiotysięcznika Cho Oyu.
Wśród innych atrakcji będą prezentacje sprzętu turystycznego, sportowego, wspinaczkowego i lawinowego, wystawy, degustacje żywności liofilizowanej i konkursy z nagrodami. Imprezę zakończy koncert zespołu rockowo-folkowego Fifidroki.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu jest wolny. Szczegółowe informacje i program na stronie www.festiwalzdobywcow.pl oraz na Facebooku (Tyski Festiwal Podróżniczy Miasto Zdobywców).
Program I Tyskiego Festiwalu Podróżniczego „Miasto Zdobywców”:
Sobota, 13 grudnia
Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy 26
WARSZTATY
12:30 oficjalne rozpoczęcie festiwalu
12:45-13:45 warsztaty „Bezpieczeństwo w górach” – Ryszard Mędrzak
14:00-16:00 warsztaty dietetyczne, w ramach których odbędą się:
14:00-15:00 warsztaty, prowadzone przez dietetyka sportu – mgr Katarzynę Kaszycę, dotyczące diety osób aktywnych. W ramach wykładu – pomiary analizy składu ciała, porady dietetyka, jak ułożyć indywidualną, zbilansowaną dietę, konkurs z nagrodami.
15:00-16:00 warsztaty „Fuel Your Adventure – żywność na ekspedycji”. Wykład przygotowany dla Arc’teryx Alpine Academy, Chamonix, koncentruje się na znaczeniu i ewolucji żywności ekspedycyjnej. Dowiemy się: co i jak jedli pionierzy wypraw arktycznych, jak ewoluowało żywienie i jaki daje możliwości dzisiejszym podróżnikom, dlaczego jedzenie powinno sprawiać przyjemność. W ramach wykładu – prezentacja i degustacja dań ekspedycyjnych firmy LYOFOOD nagrodzonych złotą nagrodą Outdoor Industry Award i uznanych przez międzynarodowe Jury za najsmaczniejsze na rynku oraz konkurs z nagrodami.
16:15-17:40 warsztaty wspinaczkowe „Jak zacząć przygodę ze wspinaczką” Dominik MALIRZ
17:45-18:45 warsztaty fotograficzne „Jak robić dobre zdjęcia w podróży, na wyprawie, w górach” Mateusz MATUSZCZAK
19:00-20:00 wernisaż wystawy fotografii podróżniczej w galerii „Pod dachem” Mateusza Matuszczaka
20.30 Mid Party – klubokawiarnia „CYNAMON” al. Jana Pawła II 20
 
Niedziela, 14 grudnia
Szkoła Muzyczna w Tychach, Al. Niepodległości 53
CZĘŚĆ GŁÓWNA FESTIWALU – PRELEKCJE, FILMY, POKAZY, TESTY SPRZĘTU
11:00-11:25 „AOTEAROA” – freeride film, narty i snowboard w Nowej Zelandii
11:30-13:30 PANEL PODRÓŻNICZY:
11:30-12:25 Leszek MICHTA o podróżach religioznawczych po świecie.
12:30-13:30 gość specjalny Tadeusz BIEDZKI „Dziesięć bram świata” – odkryjmy świat, jakiego nie znamy
13:40-15:20 PANEL EKSTREMALNI NIEPEŁNOSPRAWNI:
13:40-13:50 polska premiera filmu „Out on limb” – Vasu Sojitra na jednej narcie poza trasą
13:50-14.10 gość specjalny Bogdan MIRSKI – trening narciarzy niepełnosprawnych i sporty wspomagające (wake, kite, windsurfing, rolki)
14:15-14:50 Mateusz PRZYBYŁA „Aktywni Niezniszczalni” – sportowcy i podróżnicy z niepełnosprawnością, o których istnieniu nie miałeś nawet pojęcia
14:55-15:10 Dominik MALIRZ i Michał SKRZYPCZYK o wyprawie POLISH PAMIR EXPEDITION 2014
15:15-17.00 PANEL KOBIECY „NIEZWYKŁE DZIEWCZYNY W GÓRACH”:
15:15-15:30 „SHUKRAN MAROCCO” – narty w wydaniu kobiecym w niezwykłych górach Maroko
15:35-16:30 gość specjalny Kinga STUS o wyprawie „Volcanoes Ski Trip 2014”, której głównym celem był zjazd na nartach z trzech wulkanów: Kazbeku (5046 m n.p.m.) w Gruzji, Aragacu (4095 m n.p.m.) w Armenii i Demawendu (5610 m n.p.m.) w Iranie.
16:40-16:50 Michał Słowioczek – EXTREME HOŁDA EXPEDITION (krótki film z pierwszego zdobycia i nowej drogi wspinaczkowej na jednej z najwyższych hałd górniczych w Europie)
16:55-18.30 PANEL FREERIDE:
16:55-17:25 „THE LIST” – freeride film
17:30-18:30 gość specjalny Olek OSTROWSKI – Cho Oyu 8201 – Ski Expedition 2014
18:40-19:40 POLSKA PREMIERA filmu „PURE” Shades of Winter – all female ski film
19:45-20:45 gość specjalny festiwalu Krzysztof WIELICKI – o wyprawach i nowej książce „Mój wybór” opowie zdobywca Korony Himalajów
21:00-22:00 koncert zesołu folk – rockowego FIFIDROKI
 
W międzyczasie:
– konkurs fotografii podróżniczej
– pokazy sprzętu narciarskiego, snowboardowego, górskiego, wspinaczkowego, lawinowego: Lhotse, Pathron, Majesty, Ciruela Skis, BCA, Mammut, Deuter, ORTOVOX, Scarpa, Grivel, Julbo, Pure Powder
– testy plecaków lawinowych frmy Mammut, BCA, Deuter, Ortovox i detektorów lawinowych firmy Mammut i BCA
– degustacja najsmaczniejszej żywności liofilizowanej na świecie LYO FOOD (sobota, niedziela)
– degustacja produktów firmy QUICKER (niedziela)
– kawa, herbata i coś na ząb