Tyskie Szpilki w Biznesie

0
251

Tyskie Szpilki w Biznesie – to nowe stowarzyszenie, które chce wspierać i inspirować kobiety prowadzące działalność gospodarczą a także te, które dopiero myślą o własnym biznesie. Pomysłodawczynią i od niedawna prezesem stowarzyszenia jest Grażyna Pawtel-Lorente.
21 listopada w Inkubatorze Społecznej Przedsiębiorczości odbyło się spotkanie założycielskie, przyjęto statut i powołano zarząd. Tym samym na tyskiej mapie stowarzyszeń i organizacji społecznych pojawił się nowy byt. Tyskie Szpilki w Biznesie – tak nazywa się nowe stowarzyszenie – chcą wspierać się nawzajem, wymieniać się doświadczeniami i podnosić swoje kompetencje w zakresie prowadzenia własnego biznesu. Na razie zrzesza około 30 pań, ale jest otwarte na nowe członkinie.
Tyskie szpilki
– Chcemy, aby kobiety które podjęły decyzję o prowadzeniu działalności gospodarczej mogły się spotkać, wesprzeć, wymienić doświadczeniami – mówi Grażyna Pawtel-Lorente. Jak sama mówi, do powołania takiej grupy skłoniły ją doświadczenia nabyte za granicą.
– Przez 10 lat mieszkałam we Francji i tam podejmowałam pierwsze kroki w przedsiębiorczości – opowiada. – Działałam też w stowarzyszeniu Polek we Francji, które dało mi niesamowicie dużo inspiracji i popchnęło mnie do działania. Kiedy rok temu wróciłam do Polski, szukałam podobnej grupy, jednak okazało się, że w Tychach czegoś takiego nie ma. Postanowiłam więc zaprosić inne kobiety do współpracy i razem z nimi coś stworzyć.
Jedną z pierwszych decyzji, jaką musiały podjąć członkinie stowarzyszenia był wybór jego nazwy. Pierwotną propozycję „Szpilki w biznesie” zastąpiła bardziej lokalna wersja: Tyskie Szpilki w Biznesie.
To nie takie trudne
Jakie będą dalsze działania? – Spotykamy się w każdą ostatnią sobotę miesiąca w Inkubatorze Społecznej Przedsiębiorczości, który użyczył nam gościny i jest naszą siedzibą – mówi Grażyna Pawtel-Lorente. – Są to spotkania szkoleniowe inspiracyjne i networkingowe dla kobiet które prowadzą działalność, albo dopiero myślą o własnej firmie. Osoby z naszej grupy, które posiadają kompetencje w różnych dziedzinach i branżach, będą dzieliły się swoją wiedzą. Chcemy przede wszystkim dać potrzebne narzędzia, pokazać że prowadzenie firmy nie jest takie straszne i trudne, trochę „oddemonizować” tę przedsiębiorczość. W dalszej perspektywie jest pozyskiwanie funduszy unijnych i realizacja projektów o zasięgu ogólnopolskim.
Grażyna Pawtel-Lorente prowadzi w Polsce i we Francji firmę zajmująca się tworzeniem stron internetowych i marketingiem w sieci. Jednak nie wszystkie członkinie stowarzyszenia są aktywnymi bizneswomen. Są takie które pracują w większych lub mniejszych firmach, są osoby bezrobotne lub na urlopach wychowawczych. Panie zainteresowane dołączeniem do stowarzyszenia mogą przyjść na spotkanie w Inkubatorze Społecznej Przedsiębiorczości (ul. Barona 30) w każdą ostatnią sobotę miesiąca w godz. 14-17.
Foto: Sylwia Witman