Co słychać na budowie stadionu?

0
19

Planowe otwarcie nowego stadionu w Tychach ma nastąpić już za niespełna rok, dlatego też prace na terenie budowy prowadzone są wielotorowo. Generalny wykonawca nie skupia się tylko i wyłącznie na pracach montażowych trybun i dźwigarów dachu oraz wewnątrz obiektu. Powstaje również infrastruktura wokół stadionu.
W związku z planowanym rozpoczęciem układania nawierzchni drogowo-chodnikowych, trwa wzmacnianie podłoża budowlanego, które w niektórych miejscach mogłoby łatwo ulegać nawodnieniu. Wykonawca używa do tego cementu. W tym miejscu warto zauważyć, że obiekt będzie posiadał ponad 300 miejsc parkingowych. Ponadto, na terenie stadionu znajdzie się ogrodzony plac dla mediów, nieogrodzone parkingi służb porządkowych i obsługi obiektu, straży pożarnej, pogotowia, policji oraz ogrodzony parking kibiców gości.
– Trwa montaż dźwigarów dachu, które są odpowiednio łączone i zabezpieczane. Zamontowano 10 z planowanych 92 dźwigarów. Póki co usadawiane są one na trybunie zachodniej, a ich montaż jest kontynuowany w stronę trybuny północnej. Niewykluczone, że jeszcze przed ukończeniem procesu montażu wszystkich dźwigarów, zostaną wykonane pierwsze prace przy pokryciu dachu. Przypomnijmy, że dach stadionu będzie stanowiła ciemno-szara blacha fałdowa – mówi Michał Rus, rzecznik prasowy spółki Tyski Sport.
Same dźwigary zostały wyprodukowane w wytwórni konstrukcji stalowych w Rudzie Śląskiej. Biorąc pod uwagę, że całe dźwigary mają 32 lub ponad 34 metry długości, na etapie produkcji zachodzi potrzeba podziału na dwa krótsze elementy. Po transporcie, już na terenie budowy, są one scalone przy użyciu złącz na śruby o wysokiej wytrzymałości. Tak przygotowany element jest podnoszony dźwigiem na miejsce swego wbudowania. Dźwigary są ustawiane na poziomie +14,75 m od poziomu murawy. Najwyższy punkt – szczyt belki znajdzie się na wysokości 24 m nad poziomem murawy.
Od dobrych kilku miesięcy mamy już zarysowaną całą bryłę nowego stadionu. Na trybunach zachodniej (główna) i połnócnej znajdują się już stopnie trybun, wykonane ze specjalnych prefabrykatów, na których zostaną zamocowane krzesełka dla widzów. Wciąż układane są prefabrykaty oraz stopnie trybun po stronie wschodniej oraz prowadzone prace żelbetowe w narożniku od strony ulic Edukacji i Baziowej. To w tym miejscu będzie się znajdowała m.in. restauracja oraz sale bankietowe z widokiem na murawę.
– Roboty nie mogą się jednak ograniczać tylko do jednego rodzaju prac budowlanych. Obiekt jest bardzo rozległy i w niektórych miejscach bezpiecznie są już prowadzone roboty wykończeniowe. W każdej części stadionu będą się znajdować pomieszczenia do różnorakiego wykorzystania. Pod trybuną zachodnią i północną znajdą się szatnie, siłownia i pomieszczenia odnowy biologicznej (pod zachodnią również część administracyjna), a pod trybuną wschodnią i południową miejsca przeznaczone na powierzchnie komercyjne. Natomiast na promenadach stadionu punkty gastronomiczne i toalety. Tym samym praktycznie w każdej części stadionu stawiane są już ściany wydzielające pomieszczenia – tłumaczy Michał Rus.
Stadion zostanie oddany do użytku w czerwcu przyszłego roku i pomieści 15 tysięcy widzów. Cała widownia będzie zadaszona. Obiekt będzie również posiadał podgrzewaną murawę i dwa ogromne telebimy. Będzie spełniał wszystkie wymogi UEFA oraz FIFA. To ważne, bo miasto Tychy odpowiedziało na zapytanie PZPN i wyraziło wolę oraz zainteresowanie ubieganiem się o prawo organizacji mistrzostw Europy U-21 w 2017 roku.
Galerię zdjęć z budowy można zobaczyć TUTAJ.
Fot. Tyski Sport S.A.