Młodzi o Powstaniu Styczniowym

0
47

Znamy wyniki konkursu literackiego „Nad nami Orzeł Biały”, ogłoszonego przez poseł Marię Nowak dla uczczenia 150. rocznicy Powstania Styczniowego.
W konkursie wzięli udział uczniowie tyskich gimnazjów i szkół średnich, mając za zadanie przedstawienie – w formie artykułu prasowego lub opowiadania – własnych przemyśleń na temat Powstania Styczniowego. Patronat medialny nad konkursem sprawował tygodnik Twoje Tychy. Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce ex aequo:
Arkadiusz Łyszcz, Zespół Szkół nr 4 – za tekst „Bez zmian”
Beniamin Prokaziuk z Prywatnego Gimnazjum ART – za pracę „Poszukując prawdy”.
Wyróżnienie:
Anna Hycki, IV LO za „Dzień inny niż wszystkie”.
Laureaci pierwszego miejsca wezmą udział w trzydniowej wycieczce do Warszawy, wyróżniona otrzyma nagrodę książkową. Dodatkową nagrodą jest publikacja na naszym portalu prac, które zajęły pierwsze miejsce.
Iwona Kucharska-Rzebko, przewodnicząca jury (dziennikarz, wydawca), tak komentuje konkurs: Wybór laureatów był bardzo trudny, bo zaprezentowane prace stały na bardzo wysokim poziomie literackim, stylistycznym i językowym. Dogłębna wiedza historyczna dotycząca Powstania Styczniowego, znajomość losu represjonowanego przez zaborcę społeczeństwa polskiego, emocjonalne zaangażowanie w dzieje powstania, pozwoliło autorom prac opowiedzieć historie bardzo różnorodne – w formie świetnych wypracowań ale także w formach bardziej złożonych. Jury czytało więc krótkie nowele, scenariusz filmowy a nawet zręby powieści. Wyobraźnia i duże już umiejętności w budowaniu nastroju i napięcia dramatycznego oraz konstruowaniu fabuły – z wykorzystaniem np. twórczego motywu fantastycznej podróży w czasie – pozwoliły ich autorom opowiedzieć pełne inwencji i bardzo zróżnicowane historie jednostek i większych społeczności, związanych z czasem Powstania..
Te prace zachwycają wręcz swobodą autorów w czerpaniu inspiracji z udokumentowanych wydarzeń historycznych, głęboką świadomością sensu krwawej ceny wolności i niepodległości Ojczyzny, dla której ginęli powstańcy – herosi często bezimienni. O takich bohaterach i postawach życiowych pisało wielu z biorących udział w konkursie.