Muzealne propozycje i plany

0
81

Wszystkich tyszan spędzających wolny czas pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem, zapraszamy do Muzeum Miejskiego w Tychach. Wśród grudniowych propozycji muzealnych znajdują się zwiedzanie wystaw oraz koncert kolęd. A już w lutym 2013 roku muzeum zaprosi na nowe wystawy.
W dniach od 18 do 21 grudnia oraz 27 i 28 grudnia 2012 roku kameralna sala ekspozycyjna przy placu Wolności 1 czynna będzie do godz. 16.00. W sobotę, 22 grudnia, obie sale ekspozycyjne będą zamknięte, natomiast zwiedzać można w sobotę 29 grudnia. Wystawy prezentowane w salach przy ul. Katowickiej 9 i na placu Wolności 1 można będzie tego dnia oglądać w godzinach od 10.00 do 17.00.
Kolędy w muzeum
27 grudnia, o godz. 17.00, w sali ekspozycyjnej muzeum przy ul. Katowickiej 9 już po raz czwarty odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Stowarzyszenia Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile, pod dyrekcją Dominiki Kawiorskiej. W czasie koncertu będzie można usłyszeć te najbardziej popularne i te mniej znane kolędy m.in. „Do szopy, hej, pasterze”, Lulajże Jezuniu”, „Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Boscy posłowie”, czy „Niemowlątko na słomie”. Spotkanie będzie nie tylko okazją do wysłuchania kolęd, ale także do wspólnego ich śpiewania. Wstęp wolny.
Zaproszenie do zwiedzania
W sali ekspozycyjnej przy ul. Katowickiej 9 prezentowane są dwie wystawy. Pierwsza z nich – „Profesor Kazimierz Wejchert. W stulecie urodzin” – przypomina sylwetkę Kazimierza Wejcherta (1912 – 1993), architekta, urbanisty, profesora Politechniki Warszawskiej, generalnego projektanta miasta Nowe Tychy, który od 1951 roku, wraz z żoną prof. Hanną Adamczewską-Wejchert tworzył plan budowy Nowych Tychów. Na wystawie pokazano m.in. dokumenty, fotografie, rysunki, projekty związane z działalnością Kazimierza Wejcherta w Miastoprojekcie Tychy. Ekspozycja czynna będzie do końca stycznia 2013 roku.
Z kolei na piętrze zwiedzający obejrzą wystawę „Stanisław Gadomski. Fotografia. Karpackie ścieżki, ulice Paryża, Śląsk”. Ekspozycja stanowi podsumowanie 60 lat pracy artysty. Stanisław Gadomski (urodzony w 1929 roku) to artysta plastyk, grafik i rysownik, który zasłynął przede wszystkim jako fotograf. Wystawę można ogladać do lutego 2013 roku.
Najpiękniejsze, najciekawsze. Z kolekcji Muzeum Miejskiego w Tychach to pierwsza wystawa prezentowana w nowej siedzibie muzeum przy placu Wolności 1. W kameralnej sali ekspozycyjnej pokazano wybrane eksponaty, uznane przez pracowników muzeum za szczególnie wartościowe i ciekawe, gromadzone od początku działalności muzeum w działach: Historii Miasta, Tradycji Kultury Historycznej Ziemi Pszczyńskiej (obecnie Dział Etnologii) i Sztuki.
Co zobaczymy w 2013 roku?
Na Katowickiej
Od lutego 2013 roku można będzie oglądać wystawę „Dostał Jacek elementarz…… Szkolnictwo w Tychach w XX wieku”, która potrwa do września, wybrane wątki wystawy złożą się potem na wystawę plenerową.
W okresie od marca do kwietnia można będzie zobaczyć wystawę będąca pokłosiem ogłoszonego we wrześniu 2012 roku konkursu fotograficznego Tychy w koncepcji Kazimierza Wejcherta i dziś.
W 2013 roku muzeum planuje przygotowanie jeszcze dwóch wystaw fotograficznych. Od końca września do listopada prezentowana będzie wystawa „Joanna Piech. Grafika”. Joanna Piech jest laureatką nagrody Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki – Kraków 2009. Od listopada 2013 roku do lutego 2014 roku prezentowany będzie projekt społeczny „Z zakamarków szuflad, z zakamarków pamięci”.
Na placu Wolności
W 2014 roku planowane jest przygotowanie wystawy stałej, poświęconej historii miasta, zanim to jednak nastąpi w ciągu 2013 roku zaprezentowane zostaną wystawy: Chłopionki. Strój ludowy z Tychów i okolic ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach (koniec lutego – początek czerwca), Rodzina Krzyżowskich (czerwiec – październik), Zwyczaje okresu zimowego (listopad 2013 – luty 2014).
Warto dodać, że z początkiem 2013 roku do głównej siedziby Muzeum Miejskiego przy placu Wolności 1 przeniesiona zostanie także działalność edukacyjna – tu odbywać się będą lekcje muzealne, warsztaty, Klub Południk, cykliczne spotkania jak Popołudnia Czwartkowe czy sympozja historyczne oraz inne prelekcje i wykłady. W sali ekspozycyjnej przy ul. Katowickiej 9 organizowane będą nadal duże wystawy i spotkania tematycznie związane z prezentowanymi tam wystawami.