Mapp Fest w ostatni weekend wakacji

0
60

W ostatnią sobotę wakacji (29 sierpnia)  odbędzie się piąta edycja Festiwalu Mappingu Mapp Fest 2015. Impreza tradycyjnie odbywa się w Tychach na terenie dawnego Browaru Obywatelskiego i z roku na rok zdobywa coraz więcej miłośników. W programie zawsze znajdują się atrakcje dla dzieci, dlatego jest to dobra okazja do spędzenia czasu wspólnie z rodziną.
Czym jest mapping? Mapping 3d to technika projekcji wielkoformatowych, która sprawia, że obiekty – najczęściej budynki – ożywają. To nowy sposób na świetlny spektakl 3d, w którym animując bryłę obiektu, można opowiedzieć dowolną historię.
Festiwal ma formułę konkursu. Udział w nim może wziąć każda osoba, której technika mappingu jest bliska. Animacje powstają na bazie przygotowanej przez organizatorów maski budynku, a zgłoszenia uczestnictwa przesyłane są drogą elektroniczną, co powoduje, że nie istnieją ograniczenia terytorialne. Wiadomo już, że w tegorocznym konkursie wezmą udział osoby m.in. z Chile i Meksyku. Na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna Prezydenta Miasta Tychy w wysokości 5000 zł, także jest o co walczyć.
Międzynarodowy charakter tegorocznej edycji tworzą przede wszystkim pierwsze festiwalowe warsztaty mappingu z udziałem studentów z Polski, Francji i Belgii. Projekt powstał przy współpracy z francuską organizacją Rencontres Audiovisuelles z Lille w regionie Nord Pas de Calais, który jest regionem partnerskim Śląska. Początkiem września odbywa się tam analogiczny festiwal, który również poprzedzą warsztaty z udziałem tych samych studentów. Celem jest stworzenie twórczego mostu między regionami oraz wymiana doświadczeń i inspiracji w tej, jakże nowej dziedzinie.
Poza animacjami konkursowymi w programie m.in. koncert zespołu Medulla z Orkiestrą AUKSO, któremu będą towarzyszyć wizualizacje na żywo w wykonaniu Roya Datoma z Meksyku. Klasyczne brzmienie prestiżowej orkiestry miasta Tychy z elektronicznym pazurem Medulli okraszone obrazami wyświetlanymi na zabytkowym budynku – tego na pewno nie wolno przegapić!
Kolejną nowością jest pokaz malowania grafitti neonowymi farbami, które świecą w świetle UV. Na wydarzenie zjedzie się dziesięciu artystów z całej Polski, którzy będą tworzyć wspólne dzieło zamieniając jedną z pustych browarnianych hal w olbrzymich rozmiarów świecący mural.
Nowatorski pokaz stage mappingu, czyli tańca współczesnego połączonego z ruchomą scenografią 3d to tegoroczny as w rękawie organizatorów. Tancerki wizualnie przeniosą się w międzygalaktyczną przestrzeń i będą tańczyć nie tylko z gwiazdami, ale i z planetami.
W ramach współpracy na Szlaku Zabytków Techniki, Browar Obywatelski odwiedzą przedstawiciele Muzeum Energetyki, którzy zaprezentują m.in. fizyczne eksperymenty. Na dzieci poza tradycyjnymi „dmuchańcami” będą czekać również animatorki, które będą malować twarze neonowymi mazakami. Wszystkie atrakcje mają kojarzyć się przede wszystkim ze światłem.
Zwieńczeniem festiwalu będzie projekcja animacji powstałej podczas warsztatów. Wspólne międzynarodowe dzieło będzie można oglądać na baszcie budynku dawnej warzelni.
Program:
godz. 17.00 – Rozpoczęcie imprezy.
godz. 17.00-22:00 – Neograffiti w świetle UV. Pokaz malowania graffiti farbami neonowymi, które świecą w ciemności.
godz. 17.00 – 20.00 – Stage Mapping. Pokaz tańca współczesnego połączonego z mappingiem 3d. Seanse co godzinę.
godz. 17.00 – 21.00 – Atrakcje dla dzieci – malowanie twarzy neonowymi farbami, dmuchańce, stoisko Muzeum Energetyki z eksperymentami fizycznymi.
godz. 20.30 – Pokazy mappingów konkursowych na budynku słodowni.
godz. 21.30 – Koncert zespołu Medulla z Orkiestrą AUKSO z wizualizacjami na żywo. W tym czasie trwać będą obrady jury.
godz. 22.30 – Ogłoszenie wyników, wręczenie nagrody autorowi zwycięskiego mappingu.
godz. 22.40 – Pokaz zwycięskiego mapping.
godz. 22.50 – Pokazy mappingów powstałych podczas międzynarodowych warsztatów wyświetlane na baszcie budynku dawnej warzelni.
Fot. mat. pras. organizatora