Zaczytane Tychy

1
147
Książki na kupie

Wracając myślami do ubiegłego roku, warto przyjrzeć się statystykom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach, która w 2023 roku swoje zadania statutowe realizowała w 13 placówkach na terenie całego miasta. Liczby robią wrażenie – wzrosty zanotowano we wszystkich badanych parametrach.

Prawie 430 tysięcy odwiedzających, wzrost zapisanych czytelników o 8,7%, 319 imprez promujących czytelnictwo i ponad 514 tysięcy wypożyczeń. Do tego można dodać aż 2664 imprezy i zajęcia dla 100 757 uczestników i zwiedzających. Zorganizowano także XVI Tyskie Dni Literatury, w ramach których odbyło się 19 spotkań z osobistościami świata literatury i kultury. Zbiory biblioteki zostały wzbogacone o  15092 jednostek zbiorów o wartości ponad 400 000 zł, a dzięki konsorcjum i budżetom obywatelskim – Tychów oraz Marszałka Województwa Śląskiego – zapewniono dostęp do platformy Legimi, Empik Go oraz IBUK Libra.

– W nawiązaniu do podanych statystyk uważam, że rok 2023 był bardzo dobrym rokiem dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach. Po dużym wzroście czytelnictwa w roku 2022, ubiegły rok jeszcze te dane poprawił, a to spowodowało, że przekroczyliśmy nasze osiągnięcia sprzed pandemii i to pod względem samego czytelnictwa, jak i promocji czytelnictwa, czyli ilości i różnorodności spotkań autorskich oraz organizacji warsztatów. Podobnie przedstawia się sytuacja pod kątem zakupu zbiorów bibliotecznych, gdzie w roku ubiegłym wydaliśmy rekordową sumę z dotacji miejskiej, ministerialnej i przychodów własnych MBP, bo ponad 400 tys. złotych. Na zakup składały się najnowsze pozycje wydawnicze na rynku – zarówno te ambitne, jak i literatura piękna, czyli powieści obyczajowe, sensacyjne czy psychologiczne – mówi Anna Krawczyk Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach. – Należy tu dodać, że pracę usprawniała najnowsza technologia wykorzystywana w bibliotekarstwie – mowa o wrzutni, książkomatach, selfcheckach. Odnotowaliśmy ogromny wzrost zainteresowaniem ebookami i czytnikami tych ebooków udostępnianych w naszej bibliotece. Przypomnę, że przeniesiony książkomat – samoobsługowa wypożyczalnia „Przystań książka” na dworcu PKP również spodobał się naszym czytelnikom, co widać w ilości korzystających. Nasze cykle Tury Kultury, Tyskie Dni Literatury, Portrety literackie, czy Świat na wyciągnięcie ręki przyciągają setki osób, co mnie ogromnie cieszy. Goście, którzy nas odwiedzają są pozytywnie zaskoczeni ilością osób na widowni. To wszystko cieszy, widzimy, że działania, które podejmujemy są aprobowane przez naszych czytelników. Za każdym razem po spotkaniu podchodzą do mnie zadowoleni mieszkańcy miasta, nasi czytelnicy, ale nie tylko i serdecznie dziękują, że mogli uczestniczyć i bezpośrednio poznać naszych gości, zdobyć autograf i zrobić sobie zdjęcie. Oferta była interesująca, zorganizowaliśmy 2664 imprezy biblioteczne dla ponad 100 tysięcy uczestników, licząc wszystkie placówki MBP Tychy na terenie miasta – podsumowuje Anna Krawczyk.

Wśród gości ubiegłorocznych spotkań Tury Kultury można wymienić m.in. Adama Woronowicza, Roberta Janowskiego, Michała „Miśka” Koterskiego, Teatr DoRo, Renatę Dancewicz, Ewę Błaszczyk, Artura Chamskiego, czy też Roberta Gonerę. Odbyło się także 12 spotkań z cyklu Portrety literackie, których gośćmi byli m.in. Aleksandra Rak, Maciej Blada i Robert Ostaszewski. Biblioteka oferowała ponadto prelekcje pn. „Świat na wyciągnięcie ręki”, czyli opowieści podróżników o bliskich i dalekich wyprawach. W ubiegłym roku w czasie takich spotkań słuchacze „odwiedzili” między innymi Japonię, Maroko, Meksyk, Gwatemalę i Kostarykę.
2023 dla MBP był rokiem nie tylko znanych i lubianych cykli, ale też nietypowych wydarzeń. W ramach akcji „Kasztan na wagę złota”, w czasie której mieszkańcy zbierali kasztany i żołędzie z myślą o dzikiej zwierzynie, zebrano łącznie ponad 12 ton „skarbów jesieni” dla Nadleśnictwa Kobiór.

Co warte podkreślenia – tyska biblioteka otrzymała rekomendacje w ramach projektu Miasta Przyjazne Młodzieży, tym samym zaistniała na mapie jako miejsce, w którym młodzi ludzie mogą czuć się swobodnie i są mile widziani.
– Biblioteka to nie tylko książki, to przede wszystkim ludzie, bez nich bylibyśmy tylko magazynem książek. Praca w bibliotece charakteryzuje się pracą zespołową, na sukces działań, ilość spotkań, czy zakupionych i udostępnionych zbiorów pracuje kilkudziesięciu ambitnych i profesjonalnych bibliotekarzy oraz pracowników biblioteki. W tym miejscu chcę im za tą pracę podziękować. Jesteście wspaniali! – podsumowuje Anna Krawczyk Dyrektor MBP.

Jak zapowiadają bibliotekarze – w 2024 roku czeka nas równie dużo wrażeń i niezapomnianych spotkań.
– Mówiąc o podsumowaniach planujemy już rok bieżący, w którym chcemy zapewnić naszym czytelnikom jak najlepsze wrażenia podczas spotkań ze wspaniałymi ludźmi szeroko pojętej kultury, zaprosić do ciekawej literatury, filmu czy muzyki. Planujemy kontynuację naszych działań, a poza tym stale rodzą się nowe pomysły na działania biblioteki w Tychach. – obiecuje Anna Krawczyk. – W tym miejscu serdecznie zapraszam do korzystania z naszych usług i to zarówno dzieci, młodzież i dorosłych, każdy znajdzie coś dla siebie.

Wszystkie informacje o działaniach MBP można znaleźć na stronie  www.mbp.tychy.pl oraz w mediach społecznościowych – na Facebooku, Instagramie i w tradycyjnych kalendarzach imprez. Ponadto można zapisać się do bibliotecznego newslettera, w ramach którego co miesiąc przychodzi e-mail z propozycjami wydarzeń.

1 KOMENTARZ

  1. To pewnie nasi nowi superprzyjaciele z krainy na literke U poznaja piękno polskiej literatury.Napewno to dzieki nim bo przeciez Polacy to jak slyszalem sa glupi i nie czytaja nawet jednej ksiazki na rok

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.