10 niemożliwych miesięcy

0
157
Fot. Arc. pryw.

Fundacja pasja rozwoju zorganizowała finałową galę tyskich ambasadorów niemożliwego – programu profilaktycznorozwojowego dofinansowanego z budżetu miasta Tychy. Program trwał 10 miesięcy, wzięło w nim udział ponad 70 młodych tyszan w wieku 7-16 lat, którzy uczestniczyli w 50 spotkaniach warsztatowych.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przewodnicząca Rady Miasta Barbara Konieczna, samorządowiec Maciej Gramatyka, naczelnik Iwona Bińkowska z zespołem Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia, prezes Fundacji Pomocy Dzieciom ULICA Adrian Kowalski, prezes Fundacji Pasja Rozwoju Robert Soboń, czy kurator Miejskiej Galerii Sztuki OBOK Wojciech Łuka Podczas gali uczestnicy programu wraz z organizatorami podsumowali to, czym zajmowali się na warsztatach przez niemal rok.

Sporo było relacji z wycieczek i samych warsztatów, ale nie zabrakło osobistych przemyśleń oraz spojrzenia na przyszłość. W zaprezentowanych filmach wypowiedzieli się uczestnicy i ich rodzice. Na miejscu wspólnym podsumowaniem działań była etiuda teatru cieni, taniec i śpiew, których motywem przewodnim był motyl – metafora rozwoju, metamorfozy, poszukiwania i odkrywania swojej najpiękniejszej postaci. Celem programu Ambasadorzy nieMożliwego jest budowanie odporności psychicznej dzieci i młodzieży, między innymi poprzez zachęcanie do odnalezienia w sobie Ambasadora nieMożliwego, czyli kogoś, kto ma odwagę marzyć o lepszym życiu i lepszym świecie, a swoim zachowaniem pokazuje, że niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajduje, podejmuje wysiłek, żeby ją zmienić.

– Przez 20 lat istnienia fundacji definicja „ulicy” się zmieniała – mówi trenerka Agnieszka Lewko. – Aktualne problemy, z którymi się mierzymy, często nie dotyczą tego, co dzieje się na zewnątrz, ale wręcz przeciwnie. Dziś „ulica” przenosi się do internetu, a symboliczna ławeczka, na której młodzież szukała akceptacji, wsparcia, rozrywki, zmienia się w profile na portalach społecznościowych. Tworząc nasze projekty, których celem jest zmiana funkcjonowania dzieci i młodzieży, skupiamy się na odkrywaniu i rozwijaniu dwóch bazowych wartości: wspólnotowości i sprawczości. Ponieważ każdy z nas jest inny, nasze marzenia i cele będą znacznie różniły się od siebie. Ważne, aby pamiętać, że marzenie to nie konkurs, a każda z dróg i misji jest równie piękna i wartościowa. Dlatego jeden z nas zostanie Ambasadorem nieMożliwego, gdy znajdzie w sobie odwagę, by odezwać się w grupie, inny gdy wystąpi w szkolnym przedstawieniu, jeszcze ktoś gdy zdobędzie Rysy lub też poświęci się dla drugiego człowieka, przepłynie ocean, skoczy ze spadochronem czy po prostu przełamie lęk wysokości.

Skuteczność programu Ambasadorów nieMożliwego została potwierdzona wynikami badań przeprowadzonych w 2022 roku. Wszystkich chętnych do założenia Ambasady nieMożliwego lub zostania ambasadorem czy też wolontariuszem zapraszamy na stronę niemozliwego.pl