Segregacja odpadów z cmentarzy

4
760
Tak często wyglądają cmentarze po listopadowych świętach. Zdjęcie ilustracyjne - cmentarz w Rybniku. fot. rybnik.com.pl

Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszny to dni, w których odwiedzamy naszych bliskich zmarłych na cmentarzach. Z początkiem listopada wspominamy krewnych, przyjaciół i znajomych przynosząc na cmentarze kwiaty oraz zapalając znicze. Podczas odwiedzin grobów bliskich pamiętajmy o zachowaniu zasad prawidłowej segregacji odpadów, a także o porządku.

Na terenie cmentarzy ustawione są kontenery do segregowania odpadów, jednak to co się w nich znajduje, często nie odpowiada prawidłowej segregacji – odpady są wymieszane, zabrudzone, a przez to pojemniki szybko ulegają przepełnieniu. Na przykład w pojemniku przeznaczonym na metale i tworzywa sztuczne znaleźć można całe, wypalone znicze.

Zarządcy cmentarzy w okresie poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych dodatkowo ustawiają większą liczbę kontenerów na cmentarzach oraz starają się zwiększyć częstotliwość wywozu odpadów z nekropolii.

Według tzw. ustawy śmieciowej, odpady cmentarne należą do odpadów komunalnych, tym samym zarządcy są zobowiązani do oddawania tych odpadów specjalistycznym firmom. Niestety w większości wypadków są to odpady niesegregowane – zmieszane. Częstym widokiem są góry rożnych nieposegregowanych odpadów zalegające przy cmentarzach. Na szczęście pojawiają się też pozytywne inicjatywy.

Na nekropoliach rośnie ruch i wzrasta ilość pozostawianych odpadów np. w lutym zeszłego roku z Cmentarza przy Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Tychach, gdzie segregacja odpadów prowadzona jest wzorcowo zebranych zostało prawie 4,5 ton odpadów segregowanych cmentarnych, a w październiku ub. roku aż 14,5 ton. To wyraźnie wskazuje jak w okresie Dnia Wszystkich Świętych wzrasta ilość odpadów segregowanych, nie wspominając w tym miejscu o odpadach, które nie są prawidłowo segregowane i w konsekwencji lądują na wysypisku.

Jak powinna wyglądać wzorcowa segregacja odpadów na nekropoliach?

ŚWIECZKI, ZNICZE

  • Zabrudzonych woskiem zniczy nie wrzucamy do zielonego pojemnika na szkło, a do kontenera szarego na odpady pozostałe po segregacji – zmieszane.
  • Zużyte wkłady do zniczy, znicze ceramiczne – wrzucamy do odpadów pozostałych po segregacji – zmieszanych, czyli do szarego kontenera.
  • Szkło po zniczach – wrzucamy do pojemnika na szkło – czyli do zielonego pojemnika. Recyklerzy odbierają tego typu odpady szklane, jednak znicz powinien zostać rozłożony na czynniki pierwsze, czyli osobno element plastikowy wrzucamy do pojemnika żółtego na odpady z metali i z tworzyw sztucznych, osobno szkło do pojemnika zielonego.

Znicze to nie tylko ogromne ilości odpadów, ale także wydzielane podczas spalania szkodliwe substancje m.in. rakotwórczy benzen. Elektrycznie znicze, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych również są zmorą dla środowiska. Gdy przestają działać w całości wyrzucane są do śmietnika. Jest to przedmiot stworzony z plastiku, często pokrytego woskiem oraz zasilany baterią, która jest odpadem niebezpiecznym.

Na większości cmentarzy, również w Tychach kilka lat temu pojawiły się regały na znicze nadające się do ponownego użytku. Wystarczy dokupić do nich wkład i można je ponownie zapalić na grobach bliskich.

W zależności od wielkości wkładu, czas jego wypalania waha się od kilku do kilkunastu godzin. Po tym czasie znicz, składający się głównie ze szkła i tworzywa sztucznego, staje się bezużyteczny i zwykle od razu jest wyrzucany. Zastosowanie tego typu rozwiązania to bardzo ekologiczne postępowanie: zmniejsza się ilość odpadów oraz ograniczamy wydatki na zakup nowych zniczy – połączenie ekologii z ekonomią.

KWIATY, BUKIETY, WIEŃCE

  • Sztuczne kwiaty, wieńce – wrzucamy do odpadów pozostałych po segregacji – zmieszanych, czyli do szarego kontenera. Wiele elementów z takich ,,bukietów” można wyodrębnić i wrzucić do pojemnika na odpady z metali i tworzyw sztucznych w kolorze żółtym lub odpowiednio opisanym.
  • Suche naturalne kwiaty cięte, doniczkowe – wrzucamy do odpadów bio-zielonych. Zwiędnięte kwiaty i inne rośliny należą do odpadów biodegradowalnych. Nawet jeśli rośliny będą leżeć na ziemi, mamy pewność, że rozłożą się w glebie. Jeżeli zależy nam na naturalności, zapytajmy w kwiaciarni, czy nie zostały jakieś kwiaty, których sprzedawcy i tak nie przeznaczą do kupna. Kwiaty można też wyrzucić na własny, przydomowy kompost, o ile się taki posiada.

ŚRODKI CZYSTOŚCI, GĄBKI

  • Puste butelki plastikowe po środkach czystości np. płynie do czyszczenia nagrobków – wrzucamy do odpadów z metali i z tworzyw sztucznych, czyli do żółtego pojemnika, bądź kontenera odpowiednio opisanego.
  • Zabrudzone gąbki, ścierki, brudne szmaty, druciane zmywaki, opakowania z pozostałością środków czystości – wrzucamy do odpadów pozostałych po segregacji – zmieszanych, czyli do szarego kontenera.

ELEKTRONIKA

  • Odpady takie jak akumulatory z elektronicznych zniczy, czy zużyte baterie ze zniczy solarnych można oddać do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych lub do specjalnych pojemników. To bardzo ważne, ponieważ można potem ponownie użyć surowców, które się w nich znajdują.

źródło: UM Tychy

4 KOMENTARZE

  1. Jestem zdania, ze te wszystkie znicze powinny powoli odchodzic do lamusa. To sa tony plastiku, ktore na prawde nie sluza naszemu srodowisku. Rozumiem, ze tradycja, ale w tym wieku jestesmy zdolni do podejmowania bardziej swiadomych i dojrzalych decyzji. Dlaczego nie zastapic znicza kwiatem?.

    • Sam napisales ze to tradycja.Swiadomy naród powonies je pielęgnować a nie od nich odchodzic.

      • Niektore tradycje raczej pokazuja ze jestesmy bardziej narodem zacofanym niz swiadomym. Te wszystkie rocznice i swieta gdzie wszyscy sa tak zadumani i smutni, ze swieze mleko potrafi skisnac :D. Jest XXI wiek, majac do dyspozycji informacje i wiedze jaka mamy, powinnismy podejmowac bardziej swiadome decyzje.

  2. „Znicze to nie tylko ogromne ilości odpadów, ale także wydzielane podczas spalania szkodliwe substancje m.in. rakotwórczy benzen.” tyle, że w karcie charakterystyki produktu pisze: „Głównym produktem spalania jest dwutlenek węgla. Przy nieodpowiedniej ilości dostępu do spalanej substancji produktem spalania jest tlenek węgla.” to gdzie jest błąd w Karcie czy w artykule?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.