Zwierzęta też mają swoje prawa

0
166
fot. KMP Tychy

W środę 4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji Komenda Miejska Policji w Tychach przypomina wszystkim o obowiązkach właścicieli oraz opiekunów względem swoich pupili. Reguluje je głównie Ustawa o ochronie zwierząt, która już w pierwszych słowach wspomina o tym, że człowiek winien jest im poszanowanie, ochronę i opiekę, a także humanitarne traktowanie.

W myśl przepisów każdy, kto utrzymuje zwierzę, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Oprócz tego obowiązkiem opiekunów zwierząt jest zapewnienie im odpowiedniej opieki weterynaryjnej.

Tyscy policjanci przypominają ponadto, że zabronione jest trzymanie zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi przy tym nie może być krótsza niż 3 m.

Ustawa zabrania też zabijania zwierząt, za wyjątkiem przypadków w niej opisanych, a ponadto znęcania się nad nimi. Do ostatnich z wymienionych zachowań człowieka, przy zastosowaniu tzw. otwartego katalogu wymienia m.in. takie zachowania jak: umyślne zranienie lub okaleczenie, bicie zwierząt, złośliwe straszenie lub drażnienie, utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania, porzucenie, organizowanie walk zwierząt, czy obcowanie płciowe ze zwierzęciem, głodzenie i wiele innych.

W świetle przywołanych przepisów za zabicie zwierzęcia sprawcom takich czynów grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Podobna kara może spotkać osoby znęcające się nad zwierzętami. Jeśli ich zachowanie wypełnia natomiast znamiona szczególnego okrucieństwa w więzieniu mogą spędzić nawet 3 lata.

Ustawa o ochronie zwierząt wymienia również kilkadziesiąt zachowań stanowiących wykroczenia względem zwierząt, czy obowiązków nałożonych przez nią m.in. na właścicieli lub opiekunów. Przewiduje możliwość odebrania zwierzęcia w sytuacji, gdy jego zdrowiu lub życiu zagraża niebezpieczeństwo oraz możliwość orzekania przepadku zwierzęcia, czy bezwzględnego, sądowego zakazu jego posiadania nawet na okres 10 lat.

Za ochronę praw zwierząt odpowiedzialne są organy administracji publicznej, które podejmują działania w tym zakresie. Zgodnie z literą prawa mają obowiązek współdziałania w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami i organizacjami krajowymi i międzynarodowymi. Podobnie jak one, każdy świadomy obywatel może sprzeciwić się okrucieństwu wobec zwierząt i zawiadomić odpowiednie organy o ich krzywdzie.

Warto wspomnieć, że kilka lat temu, w całym kraju na stronach komend uruchomione zostały tzw. „Zielone Strefy”. Narzędzie to umożliwia każdemu, również anonimowo, poinformować policję o okrutnym traktowaniu zwierząt. Jeżeli więc byłeś świadkiem złego traktowania zwierząt, możesz to zgłosić. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Nie bądź obojętny – reaguj na krzywdę!


źródło: KMP Tychy