Witamina B12 – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

0
153
Dziewczyna z tabletką w dłoni

O witaminie B12 nie jest tak głośno jak np. o witaminach C, A czy D, niemniej jednak warto wiedzieć o niej jak najwięcej, ponieważ ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i jakość życia. Witamina B12 bierze udział w tworzeniu erytrocytów i osłonki mielinowej komórek nerwowych, ma wpływ na układ trawienny i samopoczucie. Jej niedobór może prowadzić do wielu niebezpiecznych schorzeń. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać odpowiedni poziom witaminy B12 w organizmie.

Witamina B12 – rola w organizmie

Witamina B12, inaczej kobalamina, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest nie tylko nieodzownym składnikiem wielu procesów metabolicznych, ale także odgrywa kluczową rolę w produkcji czerwonych krwinek oraz utrzymaniu zdrowia układu nerwowego. Ponadto, witamina B12 jest niezbędna do zachowania prawidłowego poziomu energii i dobrego samopoczucia.

Witamina B12 – dostarczanie do organizmu

B12 to witamina rozpuszczalna w wodzie. Jest dostarczana do organizmu ludzkiego wraz z pożywieniem. Jej największe ilości znajdują się w mięsie i produktach zwierzęcych. Jedynie nieznaczne ilości tego składnika można znaleźć w produktach roślinnych. Dlatego też osoby preferujące dietę bezmięsną są narażone na niedobór tej witaminy.

Witamina B12 – niedobór i leczenie

Ludzki organizm potrzebuje witaminy B12 w bardzo niewielkich ilościach, ale jej niski poziom może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Niedobór tej witaminy występuje przede wszystkim u wegan i wegetarian oraz osób z chorobami układu pokarmowego. Niedobór kobalaminy może przejawiać się na wiele sposobów. Jednym z nich jest anemia – wywołana zbyt małą ilością czerwonych krwinek, do których powstawania przyczynia się witamina B12. Niedobór witaminy ma też wpływ na reakcje neurologiczne – pojawia się drętwienie i mrowienie kończyn, a w ciężkich wypadkach problemy z pamięcią i przyswajaniem nowych wiadomości. Obniżony poziom witaminy B12 ma też negatywny wpływ na samopoczucie. Długotrwały niedobór może prowadzić do stanów lękowych i depresji.

Niedostateczną ilość witaminy B12 leczy się w głównej mierze poprzez suplementację. Najczęściej witamina B12 podawana jest wraz z innymi witaminami z grupy B w preparatach typy B complex, w postaci tabletek. W przypadku dużych niedoborów lekarz może zastrzyku o dużej zawartości witaminy B12. W zależności od konieczności w jednej lub wielu dawkach.

Nadmiar witaminy B12

Podwyższony poziom witaminy B12 zdarza się bardzo rzadko i jest, zazwyczaj, wynikiem nieodpowiedniej suplementacji. Witamina B12 jest rozpuszczalna w wodzie a jej ewentualny nadmiar jest wydalany wraz z moczem. W przypadku stwierdzenia zbyt wysokiego poziomu tej witaminy należy zaprzestać suplementacji. Po niedługim czasie jej poziom powinien wrócić do normy.

Witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dobrze zbilansowana dieta zawierająca produkty pochodzenia zwierzęcego powinna dostarczać odpowiedniej ilości tej substancji. Dieta wegetariańska i wegańska oraz niektóre choroby układu pokarmowego mogą prowadzić do niedoboru witaminy. Główną formą leczenia jest podawanie suplementów diety zawierających kobalaminę. Nadmiar witaminy B12 zdarza się niezwykle rzadko i jest zazwyczaj wynikiem nadmiernej suplementacji. Najczęściej leczy się go ograniczając przyjmowanie suplementów witaminowych.