Szpital Megrez jak nowy

5
1820

Takiego zakresu prac modernizacyjnych w szpitalu Megrez jeszcze nie było – obecna inwestycja oraz realizacja kolejnych mają ma na celu uczynić z tyskiej placówki nowoczesną lecznicę, bardziej przyjazną pacjentom i podnieść jakość świadczonych usług medycznych.

Prace remontowe dwóch oddziałów zakończą się jeszcze w tym roku, a przebudowa kolejnych – w pierwszym półroczu 2024 r. Obecnie w szpitalu prace toczą się w kilku miejscach, bowiem częściowo ich zakres się pokrywa.

Szpital z lądowiskiem

– Po raz pierwszy w historii naszego szpitala zrealizowaliśmy, realizujemy i przygotowujemy tak wiele projektów i inwestycji – powiedziała Mariola Szulc, prezes Szpitala Megrez. – W ciągu ostatnich kilku lat praktycznie od zera wyremontowaliśmy Oddział Ginekologiczno-Położniczy, Neonatologiczny, zmodernizowaliśmy Zakład Diagnostyki Obrazowej, przeprowadziliśmy termomodernizację oraz doposażyliśmy szpital w wysokiej klasy sprzęt medyczny. Poza trwającymi inwestycjami, wiążemy nadzieje z kilkoma istotnymi projektami. Jeśli wszystko się powiedzie, nasza placówka w przyszłości może zyskać Szpitalny Oddział Ratunkowy wraz z lądowiskiem dla helikopterów oraz zupełnie nowy Oddział Geriatryczny. To jednak dopiero wizja, której powodzenie zależy od wielu czynników, m.in. zapewnienia źródeł finansowania. Oczekujemy na ogłoszenie przez Ministerstwo Zdrowia konkursów, w ramach których możliwa byłaby realizacja naszych planów.

Dwa oddziały

Obecnie prace odbywają się w budynku, w którym w przyszłości znajdzie się nowoczesny Oddział Zakaźny oraz – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jak zastrzega dyrekcja szpitala – nowy Oddział Geriatryczny. Realizacja przebiega zgodnie z planem – wymieniono okna, wykonano docieplenie dachu wraz z nowym pokryciem, postawiono nowe ściany działowe oraz rozebrano balkony. Aktualnie trwa montaż instalacji elektrycznych i sanitarnych, a niebawem rozpoczną się prace wykończeniowe. Zakończenie robót przewidziane jest na koniec 2023 roku, a wartość inwestycji to ponad 12,6 mln zł. Projekt finansowany jest ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020.

Z początkiem czerwca rozpoczął się remont znajdujących się na V piętrze Oddziałów Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej oraz Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu. Na tę inwestycję przekazano środki z budżetu Tychów oraz środki własne Megrezu – w sumie 24,1 mln zł. Remont Oddziału Chirurgicznego potrwa do końca 2023 r, a następnie prace przeniosą się na drugą część V piętra do Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu. Remont tego oddziału powinien zakończyć się do końca czerwca 2024 r. Przebudowane zostaną także pomieszczenia na VI piętrze (termin prac: styczeń – lipiec 2024 r) oraz zmodernizowana zostanie instalacja centralnego ogrzewania (trwa wymiana grzejników i pionów centralnego ogrzewania).

Zakres prac

Zakres prac jest bardzo duży. Przebudowane i wyremontowane zostaną sale chorych z wprowadzeniem pełnych węzłów sanitarnych oraz przebudowana zostanie część administracyjno-socjalna. Wymienione zostaną wszystkie instalacje, pojawi się wentylacja mechaniczna i klimatyzacja. Wyremontowane zostaną także gabinety diagnostyczno-zabiegowe, węzły sanitarne dla personelu, pomieszczenia magazynu oddziałowego, wykonanych zostanie wiele innych prac w tym m.in. wymiana posadzek, okładzin ścian, sufitów podwieszanych w części pomieszczeń.

Kolejne konkursy i wydział medyczny?

Jak się dowiedzieliśmy, Megrez planuje wziąć udział w konkursach Ministerstwa Zdrowia dotyczących dofinansowania zadań z zakresu Geriatrii oraz Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i obecnie placówka przygotowuje potrzebną dokumentację.
Niewykluczone, iż Tychy ponownie staną się miastem akademickim. Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego ma bowiem w planach utworzenie w Tychach – przy współpracy z miastem i szpitalem Megrez – Wydziału Lekarskiego. Zresztą tyski szpital ma w tej dziedzinie bogate doświadczenia, bowiem od lat współpracuje z wieloma uczelniami wyższymi z całego kraju w zakresie staży, praktyk i wolontariatów dla lekarzy. Są to m.in. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach czy Małopolska Uczelnia Państwowa w Oświęcimiu. Tylko w ubiegłym roku w praktyki odbywało tu 300 studentek i studentów szkół państwowych i prywatnych, jak również lekarzy w trakcie specjalizacji, umożliwiając im realizację staży kierunkowych.

 

5 KOMENTARZE

  1. Szkoda tylko że miasto nie dba o najmłodszych tyskich pacjentów z którymi w celu zszycia rany czy założenia gipsu trzeba jeżdzić do Ligoty.

  2. ciekawe czy najstarsza sentencja z lat 70 minionego złego ustroju dalej obowiązuje: ” łóżko ma cztery nogi a jedna kosztuje….Czy to już nieaktualne i pacjent tego nie słyszy? 😉 Śliski temat , co nie pacjentyy?

  3. Wszystko ładnie, ale w zakładzie diagnostyki obrazowej nie działa rezonans magnetyczny i wszystkie terminy przełożone do nie wiadomo kiedy

    • bo ogólnie to jest PIŃCSET+ a tu mamy CACY-, dwie różne sprawy a wynik ten sam.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.