Prefabrykacja – czym jest?

0
194
Magazyn prefabrykatów

Kiedy mamy zrealizować ważną inwestycję w krótkim terminie, nie możemy sobie pozwolić na opóźnienia, które mogą być spowodowane przez niekorzystne warunki atmosferyczne czy też braki kadrowe. Musimy przewidzieć możliwie najwięcej sytuacji, które mogą wydłużyć proces budowy, a tym samym narazić nas na wyższe koszty. Dlatego dobrym rozwiązaniem niektórych problemów będzie użycie prefabrykatów.

Co to jest prefabrykacja?

Prefabrykacja jest to pewien proces, dzięki któremu możliwa jest sprawna i skuteczna realizacja inwestycji. Polega on na zaprojektowaniu, wyprodukowaniu i montażu elementów składowych. Produkcja półproduktów odbywa się w zakładach prefabrykacji, skąd są one transportowane bezpośrednio na miejsce budowy.

Zaletą takiego rozwiązania jest m.in. brak przestojów w realizacji spowodowanych np. niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wcześniej przygotowane komponenty w dużym stopniu wykorzystuje się w branży budowlanej, ale także w produkcji samochodów i sprzętu RTV/AGD.

Prefabrykacja szaf sterowniczych i rozdzielnic elektrycznych

Prefabrykacja jest wykorzystywana m.in. przy instalowaniu szaf sterowniczych oraz rozdzielnic elektrycznych. Proces ten jest wykorzystywany w dużych przedsiębiorstwach, które posiadają linie produkcyjne, zestawy maszyn czy skomplikowane instalacje wymagające specjalnych rozwiązań elektrycznych. Firmy, które korzystają z tego typu rozwiązań, należą do branży wytwórczej, spożywczej, automotive i wielu innych.

Szafy sterownicze oraz rozdzielnice elektryczne są produkowane wedle wytycznych klientów, oraz indywidualnie dopasowane do potrzeb danej firmy. Dzięki temu, że poszczególne komponenty i części składowe montuje się i testuje jeszcze przed wysłaniem do klienta, możliwe jest ich dokładne przetestowanie i wykrycie ewentualnych usterek. Daje to gwarancję długotrwałego i bezawaryjnego użytkowania.

Ponadto prefabrykacja szaf sterowniczych czy rozdzielnic elektrycznych sprawia, że instalacja systemu na miejscu jest sprawniejsza i prostsza, gdyż sporo części jest montowanych w zakładzie prefabrykacyjnym. Unikamy w ten sposób opóźnień a tym samym zwiększenia kosztów inwestycji.

Prefabrykowane szafy sterownicze oraz rozdzielnice elektryczne muszą spełniać najwyższe standardy jakościowe. Nad prefabrykacją szaf sterowniczych czuwa wyspecjalizowany elektromonter, który tworzy projekt w odpowiednim programie. Następnie wytycza na powierzchni płyty montażowej otwory, które kolejno są punktowane, wywiercane, oraz gwintowane. Na koniec monter umieszcza na płycie montażowej wraz z korytkami kablowymi oraz szynami sterowniki, zabezpieczenia i inne przewidziane urządzenia.

Szafa sterownicza

Na czym polega prefabrykacja w budownictwie mieszkaniowym?

Idea prefabrykacji funkcjonowała już w starożytnym Rzymie, gdzie potomkowie Romulusa i Remusa stawiali olbrzymie konstrukcje z betonu własnej produkcji. W Polsce prefabrykacja kojarzona jest głównie z „wielką płytą”, czyli technologią wznoszenia budynków przy użyciu wielkowymiarowych komponentów. Miała ona swoje wady, a za największe można uznać słabą jakość materiałów oraz powszechną usterkowość.

Obecnie prefabrykacja w budownictwie przeszła ogromną transformację. Wytwarzanie elementów prefabrykowanych odbywa się w zakładach prefabrykacji, które mogą korzystać z zaawansowanych rozwiązań technologicznych, co przekłada się na jakość i precyzję wykonania półproduktów.

Prefabrykacja w budownictwie mieszkalnym — zalety

Prefabrykacja jest stosowana na szeroką skalę w budownictwie mieszkaniowym. Dzięki wcześniejszemu wyprodukowaniu ścian, stropów czy klatek schodowych możliwe jest szybsze oddanie do użytku mieszkań oraz hal produkcyjnych. Istotną kwestią jest to, aby inwestor uzgodnił z wykonawcą, jaki ma być całkowity stopień prefabrykacji. Wpłynie to korzystnie na cały proces realizacji inwestycji.

Prefabrykacja jest rozwiązaniem niezwykle pożądanym, szczególnie gdy zależy nam na czasie. Wyprodukowanie betonowych komponentów w zakładzie, dostarczenie i zamontowanie na placu budowy pozwala być niezależnym od kaprysów pogody oraz eliminuje potrzebę czekania na wyschnięcie elementów.

Zakłady zajmujące się produkcją prefabrykowanych elementów wytwarzają przeważnie powtarzalne komponenty takie jak konstrukcje stropowe, elementy drogowe, a także obiekty małej architektury takie jak stopnie, ławki czy kosze. Dzięki temu firmy mają możliwość utrzymywania stałej produkcji typowych elementów prefabrykowanych. Obecnie przedsiębiorstwa mogą produkować elementy unikatowe o nietypowych kształtach. Umożliwia im to zaawansowany system szalunkowy oraz specjalna mieszanka betonowa, która bardzo dobrze wypełnia szalunki.

Prefabrykacja w budownictwie mieszkalnym — wady

Rosnące ceny robocizny, a także wpływ pogody na prace budowane regularnie przysparzają popularności prefabrykatom. Lecz nie są one w stanie całkowicie zastąpić tradycyjnych metod budowlanych.

Stosowanie półproduktów w budownictwie nie jest rozwiązaniem idealnym i ma swoje minusy. Jednym z nich jest kosztowny transport ciężkich elementów, a także konieczność zaangażowania firmy montażowej.

Prefabrykacja przynosi duże stopy zwrotu, gdy jest powtarzalna. Natomiast w przypadku prefabrykatów indywidualnych i designerskich może okazać się nieopłacalna.

Półprodukty wykorzystywane w budownictwie

Prefabrykaty stosowane są głównie przy budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale także biurowcach, czy też obiektach użyteczności publicznej. Najczęściej wytwarzanymi elementami są:

  • słupy i belki
  • klatki schodowe i piony komunikacyjne
  • stropy i balkony
  • szyby windowe
  • trybuny, ławki, siedziska, kosze, donice, pylony, elementy widowni.

Podsumowanie

Prefabrykacja jest rozwiązaniem, które stosuje się w wielu branżach. Znacząco wpływa na cały proces inwestycji, przyśpiesza go oraz redukuje koszty. Nowoczesne technologie i oprogramowanie sprawiają, że dostarczone prefabrykaty są zgodne z wytycznymi klienta oraz najwyższej jakości. Ponadto prefabrykacja to również odpowiednie zabezpieczenie komponentów przed korozją i działaniem czynników zewnętrznych.