Mają odwagę śpiewać o miłości

1
507
Chór Cantate Deo z dyrygentem Michałem Brożkiem. Fot. KP

W miniony weekend w dwóch tyskich świątyniach odbyły się koncerty w ramach I Czerwcowych Spotkań Chóralnych. Premierowym wykonaniem oratorium „Miejcie odwagę żyć dla miłości” autorstwa Michała Brożka, swoje 15-lecie świętował chór Cantate Deo.

Powstanie w listopadzie 2008 roku zespołu chóralnego przy parafii pw. Krzyża Świętego w Czułowie było inicjatywą mieszkającego w tej dzielnicy Tychów Michała Brożka – wówczas studenta ostatniego roku katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. – Kiedyś działał w naszej parafii chór Echo Krzyża, który w pewnym momencie zniknął – wspomina tamten czas Michał Brożek. – Nie zanikło jednak zamiłowanie czułowian do śpiewania, więc zwróciłem się do proboszcza Krzysztofa Anczoka z propozycją stworzenia nowego zespołu, a że nie miał on nic przeciwko, zacząłem działać – dodaje.

Na pierwsze wygłaszane z ambony ogłoszenia o naborze do chóru odpowiedzieli głównie śpiewacy z Echa Krzyża, z biegiem czasu na próby zaczęły przychodzić nowe osoby, które o powstającym zespole dowiadywały się od sąsiadów, członków rodziny, czyli tzw. poczta pantoflową. – Bywało, że po pierwszych naszych koncertach podchodzili do nas ludzie pytający o możliwość wstąpienia do chóru, który wtedy miał już nazwę Cantate Deo (śpiewając Bogu). I tak powoli przestawaliśmy być chórem parafialnym, a staliśmy się miejskim, a nawet ponadlokalnym, bo mamy w swoich szeregach także koleżanki i kolegów z Lędzin czy Mysłowic – mówią członkowie Cantate Deo.

W odróżnieniu od wielu innych zespołów śpiewaczych, w Cantate Deo daje się zauważyć dużą rozpiętość wiekową chórzystów. – Rodzice przyprowadzali na próby swoje dzieci lub odwrotnie, stąd mamy w zespole zarówno seniorów, jak i kilkunastolatków – tłumaczą chórzyści. – Poza tym młody dyrygent przyciąga młodzież – dodają. Przyciągają też liczne osiągnięcia, którymi może się pochwalić Cantate Deo. Od pierwszego sukcesu przed laty podczas Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie po te najnowsze: Srebrny Dyplom na konkursie w ramach XV Śląskiego Święta Pieśni Chóralnej „Magnificat” w Bytomiu i podobnej nagrody na VII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra w Cieszynie w końcu ub. roku. Cantate Deo ma na swoim koncie dwie wydane płyty: „Mszę Requiem” Gabriela Faurego i krążek z polskimi kolędami. Śpiewał w wielu miejscach na mapie Polski, ale także w Loretto del Mar we Włoszech, czy we Lwowie, gdzie tyszanie zaliczyli występy w polskim kościele, tamtejszej katedrze i na cmentarzu Orląt Lwowskich.

Wielkim wyzwaniem była dla chóru pandemia koronawirusa, która zamknęła śpiewaków w domach i przerwała próby. – Poradziliśmy sobie i z covidem – mówią członkowie Cantate Deo. – Napisaliśmy wspólnie utwór „My się nie damy, bo siebie mamy”, nasz dyrygent skomponował muzykę i potem poskładał fragmenty, które nagrywaliśmy w swoich domach w jedną całość i tak powstał bardzo fajny teledysk. Kolejny powstał w ramach rapowego challenge’u dla medyków, a nakręciliśmy go w różnych miejscach Czułowa i w Paprocanach…

Te wszystkie osiągnięcia minionego piętnastolecia nie byłyby możliwe, gdyby nie spirytus movens chóru Cantate Deo, Michał Brożek. – Mimo naszego zaangażowania, to właśnie Michał scala nas i powoduje, że tworzymy jedną wielką muzyczną rodzinę – chwalą chórzyści. – Wielu z nas zna go „od bajtla”, gdy jeszcze był młodziutkim ministrantem w czułowskiej parafii. Tym bardziej podziwiamy jego odwagę, że podjął się kierować zespołem, w którym był szefem wielu swoich starszych sąsiadów, czy choćby koleżanki, która była jego wychowawczynią… w przedszkolu – śmieją się podopieczni dyrygenta i wspominają: – Gdy Michał podjął pracę z chórem Uniwersytetu Ekonomicznego baliśmy się, że nas zostawi, a my, sobie bez niego nie poradzimy. Nic takiego się nie stało i nasz szef jest wciąż jest z nami, tylko musi poświęcać znacznie więcej siebie, czasem kosztem własnej rodziny…

Aktualnie w chórze śpiewają: soprany – Krystyna Juszyńska (pełni funkcję prezesa stowarzyszenia Chór Cantate Deo), Beata Oleksy (wiceprezes), Mirosława Krajewska (skarbnik), Bernadeta Kramarczyk, Monika Orocz, Ewa Bąk, Agnieszka Nurek, Grażyna Liberka-Krowiak, Natalia Biesek, Zofia Gizdoń, Bożena Sikora-Mąsior; alty – Bernadeta Kachniarz, Edyta Paliga, Halina Pazera, Małgorzata Gajewska-Zygłowicz, Ewa Boncal, Teresa Chruszcz, Kinga Gojowy, Julia Botor, Zuzanna Botor; tenory – Grzegorz Mazur, Łukasz Wilgucki, Zbigniew Maroszek, Stanisław Gawron, Zbigniew Wróblewski, Mateusz Jakut, Mateusz Tyka, Krzysztof Łapaj; basy – Zygfryd Szczepanek, Jan Gładysz, Adam Spyra, Adam Długaj, Dominik Gąsiorek i Paweł Bielas.

W repertuarze zespołu w przeważającej części znajdują się utwory religijne różnych epok, począwszy od renesansu po współczesność, ale oprócz muzyki sakralnej chór wykonuje również aranżacje muzyki rozrywkowej. Opracowania, aranżacje utworów są dziełem Michała, który wiele z nich sam napisał, by wymienić tylko cztery antyfony, kilka kolęd, kilkanaście innych utworów religijnych i cztery dzieła wokalno-instrumentalne, w tym oratorium „Miejcie odwagę żyć dla miłości”, którego premiera odbyła się w miniona sobotę w ramach jubileuszowych obchodów.

– Zainspirowały mnie tytułowe słowa św. Jana Pawła II, wygłoszone w Lednicy, wykorzystałem także traktujące o miłości słowa innych świętych, a także trzech ostatnich papieży – mówi Michał Brożek. – Do wspólnego z chórem wykonania zaprosiłem sopranistkę Filharmonii Śląskiej Natalię ŁukaszewiczCharabin, mojego studenta barytona Bartłomieja Imacha, Bartłomieja Tomę, który podjął się recytacji i Bojszowską Orkiestrę „Ponticello”.

Oratorium mieli okazję usłyszeć goście jubileuszowych koncertów, które w sobotę i niedzielę odbyły się w kościołach pw. Krzyża Św. i św. Marii Magdaleny. W tym pierwszym uczestniczyli m.in. przewodnicząca RM Barbara Konieczna i zastępca prezydenta Tychów Igor Śmietański, który przekazał jubileuszowe gratulacje od Andrzeja Dziuby: – Z okazji jubileuszu 15-lecia powstania Chóru Cantate Deo przy Parafii Krzyża Świętego w Tychach-Czułowie chciałbym złożyć wszystkim byłym i obecnym członkom serdeczne gratulacje oraz życzenia niesłabnącej motywacji do kontynuowania swojej pasji. Dziękuję za zaangażowanie i obecność w życiu kulturalnym i społecznym naszego miasta. Niech Wasz śpiew przez kolejne lata dostarcza mieszkańcom naszego miasta wyjątkowych emocji, wzruszeń, a wspólne koncertowanie przynosi wiele radości i satysfakcji – napisał prezydent.

Wojciech Wieczorek

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.