O czym pamiętać przy zakupie samochodu używanego?

1
226
Błękitny FIAT 500

Zakup nowego samochodu to zawsze wyjatkowe doświadczenie. Zwłaszcza zakupu używanego samochodu warto się także dobrze przygotować. Czy wiesz, czym powinien być poprzedzony zakup auta? Na co zwracać uwagę przy zakupie samochodu? Jakie dokumenty charakteryzuje zakup samochodu? Co należy wykonać po zakupie uzywanego samochodu? Kiedy udać się do urzędu skarbowego i ile wynosi podatek za kupno samochodu?

Na co zwracać uwagę przy zakupie samochodu używanego?

W przypadku zakupu auta łatwo nam dać się ponieść pierwszemu wrażeniu. Często zwracamy uwagę jedynie na ogólny wygląd samochodu i nie dokładamy starań, co do innych czynności.

Tymczasem podczas zakupu samochodu warto sprawdzić nie tylko stan pojazdu czy jego przebieg. Obecnie, za darmo możemy sprawdzić historię pojazdu na stronie historiapojazdu.gov.pl i zweryfikować np. czy licznik auta nie był cofany.

Jest też wiele stron płatnych, oferujących raporty dotyczące chociażby szkód czy wypadków samochodu.

W przypadku samochodów używanych, zwykle możemy mieć wiele wątpliwości co do ich stanu technicznego. Dlatego dobrą praktyką, jest także umówić się z właścicielem na jazdę próbną, a także wizytę w stacji diagnostycznej. To właśnie na stacji kontroli pojazdów możesz zweryfikować aktual;ny stan techniczny auta.

Pamiętaj także, aby sprawdzić, czy jest samochód sprowadzany z zagranicy, bo wówczas czeka cię więcej formalności w urzędach.

Nie tylko kartę pojazdu – jakie dokumenty podczas kupna samochodu są ważne?

Gdy dokładnie weryfikujesz samochód przed kupnem i podpiszesz umowę ze sprzedawcą, powinieneś pamiętać, aby otrzymać komplet wszelkich niezbędnych dokumentów.

Podstawą są oczywiście karta pojazdu, dowód rejestracyjny, a także umowa sprzedaży samochodu w formie umowy kupna sprzedaży lub FV VAT. Zwróć także uwagę, czy samochód ma ważne badanie techniczne oraz na dane sprzedającego.

Zbywca pojazdu powinien ci także przekazać dowód własności pojazdu, czyli wszelkie wcześniejsze umowy kupna lub upoważnienie współwłaściciela (jeśli takie występuje) do sprzedaży samochodu.

W samej umowie, powinny znaleźć się oczywiście dane obu stron, czyli dane osobowe, miejsce zamieszkania, pesel, imię i nazwisko lub dane firmy wraz z Nipem, jeśli mowa o fakturze.

Ponadto w umowie powinieneś mieć wpisaną rzeczywistą cenę auta, jaką płacisz, numer rejestracyjny, numer vin, markę i model pojazdu, a także informacje o ewentualnych uszkodzeniach.

Jeśli podpisujesz zwykłą umowę kupna sprzedaży, zwróć uwagę czy w umowie jest zapis o tym, że pojazd jest wolny od wad i zajęć, a także czy umowa nie wyłącza rękojmi.

O jakich formalnościach należy pamiętać po zakupie auta?

Po dokonaniu transakcji, nabywca auta powinien dokonać szereg czynności. Czy chodzi jedynie o zakup oc? Czynności tych, jest nieco więcej, o czym możesz przeczytać na stronie https://komunikacyjne.ubezpieczenie.com.pl/kupilem_samochod_i_co_dalej/47,12349.html

W pierwszej kolejności warto ubezpieczyć samochód, co zrobisz na stronie https://www.ubezpieczenie.com.pl/

Możesz się zdecydować na przepisanie obecnego ubezpieczenia na siebie i dokonać rekalkulacji składki, jednak często takie działanie może być mniej opłacalne. Dlatego druga opcja, to wypowiedzenie dotychczasowej polisy i zawarcie własnej.

Po drugie, w ciągu 30 dni musisz zgłosić nabycie pojazdu lub udać się do Wydziału Komunikacji w celu rejestracji pojazdu na siebie.

Po trzecie, możesz być zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w urzędzie skarbowym. Wysokość podatku uzależniona jest od wartości pojazdu. Jeśli kosztuje on więcej niż 1000zł , zapłacisz 2% od wartości zakupu. Co istotne jednak, podatku nie zapłacisz, jeśli zakupiłeś auto z pomocą faktury vat. Wówczas opłata podatku leży po stronie Sprzedawcy.

1 KOMENTARZ

  1. Warto zawsze korzystać z pomocy specjalistów, ja auto kupiłem z pomocą autotesto i bardzo sobie ich pomoc cenię, dzięki nim trafiłem na auto, które było warto swej ceny.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.