Pierwsze kroki na rynku pracy

0
204
Wiosenne Targi Pracy odbyły się w TEB Edukacja. Fot. KP

W ubiegłym tygodniu w Tychach odbyły się II Wiosenne Targi Pracy zorganizowane przez Młodzieżowe Centrum Kariery, TEB Edukacja Tychy oraz Inicjatywę Tyską. Ponadto pod koniec lutego w II LO im. C.K. Norwida miały miejsce Warsztaty Kariery w Norwidzie. Przyglądamy się tym inicjatywom.

Kilkaset uczniów ostatnich klas szkół średnich w Tychach wzięło udział w II Wiosennych Targach Pracy, na których wystawiło się 21 lokalnych pracodawców. – Atutem tego typu wydarzeń jest możliwość bezpośredniego kontaktu z pracodawcami – mówi Maria Konopko z Młodzieżowego Centrum Kariery. – Wśród naszych wystawców znaleźli się prywatni przedsiębiorcy, duże firmy z różnych branż, instytucje rynku pracy, służby mundurowe oraz publiczne służby zatrudnienia. Uczniowie uzyskali informacje o perspektywach zatrudnienia, wymaganiach i oczekiwaniach pracodawców oraz obowiązujących procedurach rekrutacyjnych. Zainteresowani konkretnymi ofertami pracy mieli możliwość bezpośredniego złożenia CV, a nawet uczestniczenia we wstępnej rozmowie kwalifikacyjnej – dodaje.

Młodzieżowe Centrum Kariery

Młodzieżowe Centrum Kariery w Tychach działa w ramach Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Katowicach. Jest instytucją otwartą dla osób w wieku od 15 do 25 roku życia chcących skorzystać z usług pośrednictwa pracy lub poradnictwa i informacji zawodowej.
W ramach pośrednictwa pracy prócz ofert krótkoterminowych lub sezonowych młodzi ludzie mogą zapoznać się z również z ofertami pracodawców szukających stałych pracowników.– Nie ukrywam, że najciężej jest ze znalezieniem pracy osobom niepełnoletnim. Pracodawcy niezbyt często decydują się na taką współpracę. Co nie znaczy, że osoby niepełnoletnie nie mają szans na zatrudnienie. Przede wszystkim muszą przyjść do nas z rodzicem lub opiekunem prawnym i się zarejestrować a potem być w stałym kontakcie z nami. Oferty pracy dla osób niepełnoletnich, ze względu na duże zainteresowania, szybko znikają. Doradca zawodowy wspiera i kierunkuje w dokonywaniu wyborów edukacyjno-zawodowych, pomaga w tranzycji pomiędzy etapem edukacji a pracy. Oferta doradztwa zawodowego obejmuje diagnozę predyspozycji indywidualnych i zawodowych, planowanie ścieżki zawodowej w oparciu zarówno o potrzeby młodego człowieka, jak i możliwości rynku pracy, nabycie umiejętności aktywnego poszukiwania pracy oraz autoprezentację i przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. W ramach działań skierowanych do młodzieży oferujemy również możliwość wzięcia udziału w szkoleniach zawodowych. Szkolenia adresowane są do młodzieży w wieku 18-25 lat. Kursy są dobierane tak aby umożliwić nabycie nowych kwalifikacji lub uzupełnić te już posiadane.

MCK prowadzi działalność edukacyjną, również wśród uczniów szkół podstawowych (takie zajęcia przeznaczone są głównie dla ósmoklasistów), ale też w szkołach średnich i branżowych. Przedstawicielki MCK opowiadają wówczas głównie o sposobach poszukiwania zatrudnienia, możliwościach rozwoju zawodowego i przede wszystkim o pracy sezonowej, bo ta głównie interesuje młodzież. – Śmiało mogę powiedzieć, że młodzi chcą pracować. Dlatego jesteśmy w stałym kontakcie z szkolnymi doradcami zawodowymi i często projektujemy spotkania pod aktualne potrzeby – zaznacza Maria Konopko.

Warsztaty Kariery w Norwidzie

W II LO odbyły się Warsztaty Kariery dla uczniów klas maturalnych. Podczas spotkania z pracodawcami z regionu chętni uczniowie mogli spróbować swoich sił w zaaranżowanych rozmowach rekrutacyjnych na wybrane przez siebie stanowiska.

Była to okazja, by sprawdzić swoje kompetencje komunikacyjne, poszerzyć wiedzę na temat procesu rekrutacji, w tym na temat pytań, jakie mogą być zadawane podczas rozmowy o pracę. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się jak unikać błędów często popełnianych przez kandydatów zarówno pod kątem przygotowania do rekrutacji, jak i samego jej przebiegu.

Uczestnicy otrzymali informacje zwrotne od zaproszonych specjalistów. W rolach osób rekrutujących gościli: Aneta Dąbrowska (wiceprezes zarządu RCGW S.A.), Anna Dziąsko (dyrektor OREW w Bytomiu), Bogusław Krowicki (analityka biznesowego w firmie 3SOFT w Katowicach) oraz Adam Pniok (trenera biznesu). Symulacje rozmów kwalifikacyjnych poprzedzone były warsztatami „Bądź tu i teraz”, których założeniem było wzmacnianie kompetencji radzenia sobie ze stresem. Prowadziła je pedagog szkolna Romana Kuczmińska-Blumska. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach z autoprezentacji „Jak Cię widzą, jak Cię słyszą”, które przygotowała psycholog szkolna Katarzyna Sztafrowska.

KP