Dopłata do odszkodowania z OC sprawcy

0
204
Wypadek drogowy

W Polsce zaniżone odszkodowanie OC to niezwykle częsty problem, z którym borykają się osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych. Wiele osób poddaje się i nie walczy o swoje prawa, a to duży błąd. Istnieją skuteczne sposoby na otrzymanie odpowiedniego odszkodowania, a jednym z nich jest dopłata do odszkodowania OC. Co warto wiedzieć o zjawisku zaniżonych odszkodowań? Co powinieneś zrobić, gdy otrzymałeś zaniżone odszkodowanie?

Zaniżone odszkodowanie OC – dlaczego tak się dzieje?

Odszkodowanie OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, chroni poszkodowanych, którzy doznali szkód w wypadkach komunikacyjnych. Ubezpieczyciel sprawcy wypadku ma obowiązek wypłacić odszkodowanie zgodnie z zasadami prawa. Niestety, bardzo często zdarza się, że proponowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe wysokość odszkodowania jest niska i nie wystarcza na naprawę pojazdu. Może to wynikać z różnych przyczyn, np. z nieprawidłowego ustalenia rozmiaru szkody, niedostatecznego dokładania przez ubezpieczyciela starań w celu ustalenia wysokości odszkodowania. Zaniżone odszkodowanie OC wiąże się także ze: zbyt niską ceną części, uśrednioną stawką za roboczogodziny, ceną części nieoryginalnych, zaniżonymi kosztami blacharskimi czy lakierniczymi. W takim wypadku należy domagać się swoich praw i żądać wypłaty odszkodowania, adekwatnego do poniesionej szkody.

Jakie możliwości ma poszkodowany?

W przypadku, gdy mamy przepuszczenie, że doszło do zaniżonego odszkodowania OC, warto podjąć kroki, pozwalające na jego zwiększenie. Należy odwołać się do decyzji firmy ubezpieczeniowej. Poszkodowani mogą:

  • Skorzystać z usług rzeczoznawcy

W pierwszej kolejności warto skorzystać z usług rzeczoznawcy, który na podstawie przeprowadzonych oględzin i ustaleń dotyczących szkody, może pomóc w ustaleniu jej prawidłowej wysokości. Warto pamiętać, że koszty związane z wynajęciem rzeczoznawcy w przypadku uzyskania korzystnego wyniku, powinny być refundowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Dotyczy to jednak firm, które skupują szkodę. Poszkodowany, który samodzielnie walczy o wyższe odszkodowanie powinien być przygotowany na poniesienie kosztów opinii niezależnego rzeczoznawcy – kilkaset złotych.

  • Skorzystać z pomocy Rzecznika, sądu lub kancelarii odwoławczej.

Jeśli ubezpieczyciel proponuje zaniżoną kwotę, poszkodowani mogą poprosić o interwencję Rzecznika Finansowego – ale tylko wtedy, gdy wyczerpią drogę reklamacyjną. Inną opcją jest skierowanie sprawy do sądu. Niestety, cały proces uzyskania odszkodowania jest długi i kosztowny. Aby tego uniknąć, można złożyć wniosek o dopłatę do odszkodowania. Warto pamiętać, że o dopłatę można ubiegać się przez trzy lata po wydaniu decyzji ubezpieczyciela. Po tym czasie następuje przedawnienie roszczeń wobec towarzystwa ubezpieczeniowego.

Dopłata do odszkodowania z OC sprawcy – jak działa?

Skuteczną opcją pozwalają odzyskać pieniędzą, jest staranie się o dopłatę do odszkodowania OC. To wygodne rozwiązanie, ponieważ dzięki współpracy z kancelarią odszkodowawczą pieniądze trafiają na konto poszkodowanego, w ciągu kilku dni od podpisania umowy o cesję wierzytelności. Kancelarię odszkodowawcze świadczą usługi stacjonarnie i online, wystarczy w dowolny sposób skontaktować się z firmą, opisać całą sprawę i przesłać niezbędne dokumenty, tzn. kosztorys naprawy pojazdu oraz decyzję towarzystwa. Doświadczeni pracownicy dokonają bezpłatnej analizy wyceny szkody, osoba poszkodowana nie ponosi żadnego ryzyka. Dopłaty do odszkodowań z OC sprawcy pozwalają otrzymać należne pieniądze i szybko zakończyć cały proces.

Zaniżone odszkodowanie to proceder, który w Polsce trwa od wielu lat. Niestety, firmy ubezpieczeniowe coraz częściej zaniżają wysokość odszkodowań, a cierpią na tym ofiary wypadków. Warto znać swoje prawa, wiedzieć, gdzie się zgłosić, w razie problemów z towarzystwem ubezpieczeniowym.