Czym jest dom prefabrykowany?

0
205
Dom prefabrykowany

Czym są domy prefabrykowane i czym różnią się od domów wznoszonych tradycyjną metodą? Czy warto się na nie zdecydować?

Prefabrykacja to nic innego jak wytworzenie gotowych elementów konstrukcji budynku poza placem budowy. Domy prefabrykowane są tworzone z gotowych elementów – wykonanych najpierw w fabryce. Potem są one przywożone na działkę i montowane razem. Z zewnątrz wyglądają tak, jak tradycyjne domy. Są to budynki energooszczędne, a niekiedy i pasywne. Domy prefabrykowane od wielu lat cieszą się bardzo dużą popularnością na północy Europy. Tam za sprawą niekorzystnych warunków pogodowych budowa domów często odbywa się w specjalnych halach.

Jak przebiega budowa domu prefabrykowanego? Zaczyna się standardowo – od przygotowania projektu i działki. Zaprojektowanie takiego domu trwa jednak dość długo, bo trzeba zadbać o każdy szczegół. W ścianach domu prefabrykowanego kanały na rury i przewody tworzone są bowiem w fabryce. Kolejne etapy przebiegają w tym samym czasie. Gdy na działce tworzony jest fundament, reszta powstaje w fabryce. Dopiero potem na działkę przyjeżdża transport z poszczególnymi elementami. Są one łączone w całość i powstaje dom w stanie surowym.

Kolejnym krokiem jest wstawienie drzwi i okien, a także wykonanie pokrycia dachowego. Nie trzeba tutaj na nic czekać. Potem do środka wchodzą elektrycy, hydraulicy itd. W technologii prefabrykowanej nie trzeba tynkować ścian. W przypadku płyty fundamentowej – posadzka jest już gotowa. Tak tworzony jest dom w stanie deweloperskim, który można stopniowo wykańczać.

Największym atutem domów prefabrykowanych jest szybkość ich budowy. Nie wymagają one tzw. przerw technologicznych. W fabryce jednocześnie powstają ich ściany, stropy, więźba dachowa itd. W tym samym czasie wznoszony jest stan zero. Gotowe elementy trafiają na budowę i tam są łączone  – nie trzeba czekać na ich wyschnięcie. Od razu można montować dach i instalacje. Czasem nie ma potrzeby wykonywania wylewek i tynków, które także nieco czasu schną. Eksperci są zdania, że średnio wystarczają 3 miesiące na uzyskanie budynku w stanie deweloperskim. Ten proces często jest nawet krótszy – gdy dom jest prosty i niewielki.

Przejścia instalacyjne są tworzone już w fabryce – nie trzeba więc kuć ścian i stropów. Pozostają one gładkie, a więc nie wymagają tynkowania. Niektórzy inwestorzy zostawiają je w takim stanie. Inni z kolei kładą gładź i malują. Kolejnym atutem domów prefabrykowanych jest ich energooszczędność. W Polsce takie budynki zużywają nawet 15% mnie energii niż te wznoszone w tradycyjny sposób. Dodatkowo są trwałe, odporne na działanie ognia itd.

Zatem czy domy prefabrykowane nie mają żadnych wad? Oczywiście znajdą się i pewne minusy. Największym jest to, że kosztują więcej niż budynki wznoszone metodą gospodarczą. Nie musi być to jednak reguła. Budowa w tym przypadku trwa naprawdę bardzo krótko. Jeśli jest dobrze prowadzona, nie ma żadnych strat, zaniedbań i niespodziewanych kosztów. To oczywiście oznacza dodatkowe oszczędności.

Artykuł stworzony przy współpracy z firmą Zimmermann-Haus