Jazda rowerem zimą – jak się przygotować?

0
175
Rower zimą w mieście

Zima to najmniej sprzyjająca rowerowym aktywnościom pora roku. W tym stwierdzeniu jest sporo racji, zważywszy, jak szybko zapada zmrok i jak uciążliwe potrafią być niskie temperatury podczas jazdy zimą. Nie oznacza to jednak, że wraz z mrozem i śniegiem musisz zrezygnować z ulubionego hobby lub preferowanego sposobu poruszania się. Wystarczy jedynie przygotować się do takich wypraw. Czym charakteryzuje się jazda rowerem zimą? Jaką odzież i akcesoria wybrać? Jaka technika jazdy sprawdzi się w zimowych plenerach?

  1. Jak się ubrać na wyprawy na rowerze zimą?
  2. Ochrona miejsc narażonych na wychłodzenie
  3. Jazda rowerem zimą – strona techniczna

Kiedy rozpocząć przygotowania na rower zimą? Nie istnieje żadna magiczna data, od której trzeba zacząć kompletować odzież i akcesoria. Taki asortyment dostępny jest w sklepach przez cały rok, z pewnością natomiast z odpowiednim wyprzedzeniem kupisz go taniej.

Jak się ubrać na wyprawy na rowerze zimą?

Bardzo ważną kwestię stanowi odzież przeznaczona do zimowej jazdy rowerem. Warto mieć świadomość, że przesada w tym zakresie także jest niewskazana. Gruby, ciężki ubiór, zbyt wiele warstw, odzież krępująca ruchy – nie tylko nie wpłyną korzystnie na twój komfort, ale efekt będzie wręcz odwrotny od zamierzonego. Po jakie ubrania zatem warto sięgnąć?

Podstawą jest dobrej jakości bielizna termoaktywna. Jej zadaniem jest skuteczne odprowadzenie wilgoci i zapewnienie komfortu temperaturowego. Zwróć uwagę, czy producent zastosował płaskie szwy, za sprawą których unikniesz otarć i odparzeń. Zweryfikuj także, czy wszystkie elementy garderoby dokładnie przylegają do ciała.

Niestety, trzeba uważać na sytuację, w której gorszej jakości bielizna termoaktywna po kilku praniach traci elastyczność i znacznie gorzej odprowadza pot. Z podobną sytuacją mamy do czynienia, gdy warstwa tkaniny jest zbyt luźna. Może to skutkować niepotrzebnym wychłodzeniem organizmu.

Zainwestuj również w dobrą bluzę, spodnie lub legginsy rowerowe damskie albo męskie, a także sportową kurtkę na chłodniejsze dni.

Ochrona miejsc narażonych na wychłodzenie

Niektóre części naszego ciała są zdecydowanie bardziej narażone na wychłodzenie podczas jazdy zimowej. W niskich temperaturach warto zatem szczególnie wykorzystywać dodatkowe akcesoria poprawiające komfort.

Co prawda same spodnie przeznaczone do jazdy na rowerze zimą skutecznie ocieplają nogi, warto jednak dodatkowo ochronić stawy kolanowe specjalnymi ocieplaczami, a ręce – sięgając po rękawki rowerowe. Na kask rowerowy warto dodatkowo nałożyć specjalną kominiarkę.

Jazda rowerem zimą – strona techniczna

Zimą niewątpliwie jeździ się inaczej. Zadanie zdecydowanie ułatwią opony zimowe. Warto również zmienić pedały na platformowe, które lepiej sprawdzą się, gdy jest ślisko i nie będą zapychać się śniegiem. Warto także przyjrzeć się swojej technice.

Przede wszystkim na śniegu jeździmy wolniej. Trzeba uważać na warstwę lodu, na której nietrudno o wywrotkę. Polecamy także znacznie bezpieczniejsze hamowanie pulsacyjne.