Europejski Tydzień Mobilności – Czarnieckiego zostanie „szkolną ulicą”

1
635

Od 16 do 21 września Tychy aktywnie włączą się w działania w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, tworząc pilotażowy projekt „Szkolna ulica”, promujący ideę ograniczania ruchu przy placówkach oświatowych. 16 września od 9.30 do 14.30 wyłączona zostanie z ruchu część ulicy Czarnieckiego przy Szkole Podstawowej nr 5 w godzinach porannych i popołudniowych. Na placu Czarnieckiego powstanie miasteczko edukacyjne.

Celem pilotażowego projektu „Szkolna ulica” jest poprawa bezpieczeństwa przed szkołami, a także poszerzenie świadomości w zakresie nawyków transportowych związanych z docieraniem dzieci do szkół. Takie działanie zyskuje na popularności na całym świecie ze względu na rosnącą świadomość społeczną odnośnie zagrożeń dla zdrowia dzieci związanych z bezpieczeństwem na drodze. Zapewnienie dzieciom bardziej bezpiecznych warunków w drodze do i ze szkoły, tak by mogły tę drogę pokonywać pieszo lub na rowerze, przekłada się nie tylko na ruch samochodowy i środowisko, ale przede wszystkim poprawia zdrowie, samopoczucie i rozwój dzieci, zwiększając ich samodzielność.

3 dni dla pieszych

Pierwszego dnia ETM odcinek ulicy Czarnieckiego (od ul. Czereśniowej do ul. Cichej) wraz z placem przed Szkołą Podstawową nr 5 przemieni się w przestrzeń zabawy i edukacji na świeżym powietrzu. Ponadto przez kolejne 3 dni robocze (od 19 do 21 września) planowane jest wyłączenie z ruchu samochodowego tego odcinka w godzinach odwożenia i odbierania dzieci ze szkoły (7:30-8:15 i 14:45-15:30). Na czas zamknięcia jezdnia będzie przestrzenią pieszą, dopuszczony będzie jedynie przejazd pojazdów uprzywilejowanych i z zezwoleniem.

Plac zabaw Czarnieckiego

W powstałej w ten sposób przestrzeni 16 września organizatorzy wydarzenia przewidzieli liczne atrakcje dla dzieci. Teren zostanie podzielony na tematyczne strefy takie jak Strefa Gier Podwórkowych, Strefa Ciszy, Strefa Eko, Strefa Bezpieczeństwa, Strefa Edukacji i Kawiarenka. Rozrywka przewidziana dla dzieci to łatwe do rozłożenia i złożenia gry takie jak: berek z bazami, gra w klasy, twister chodzony, gra z myślą o dzieciach z niepełnosprawnościami w zestawie z kostką z pianki, zestaw materiałów przeznaczonych do rysowania na asfalcie (kredy zwykłe oraz w w spray’u), skakanie na skakance, skakanie w „gumę”, hula hop, zabawa z chustą Klanzy

czy przeciąganie liny. W Strefie Ciszy dzieci będą mogły posłuchać książek czytanych przez Tyszaki. Na wydarzeniu pojawi się bus „Gram w kolory” z atrakcjami uczącymi segregacji odpadów, a na przystanku będzie można dowiedzieć się ciekawostek o ptakach. Odbędą się pokazy z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz zasad bezpiecznych zachowań. Dwie strefy (edukacji i relaksu) przygotują nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach. Tyski Zakład Usług Komunalnych zaaranżuje przestrzeń według ekologicznej estetyki.

Za organizację wydarzenia odpowiada Wydział Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą współpracujący z pieszym oficerem Tychów Michałem Lorbieckim.

 

1 KOMENTARZ

  1. To może w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności zamieńmy cały parking przed Urzędem Miasta na miasteczko edukacyjne i zafundujmy urzędnikom bilety komunikacji miejskiej oraz przejazdy hulajnogami i rowerami do pracy przez cały tydzień? Pracownikom MZUiMu i Wydziału Komunikacji także. Taka lekcja mobilności wróci się mieszkańcom z nawiązką.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.