Popyt na magazyny jest nadal bardzo wysoki w całej Europie

0
168
Wózek widłowy w magazynie

Koszty budowy rosną, następują też duże wzrosty czynszów, a jednak popyt na powierzchnie magazynowe nie maleje w całej Europie. Polska jest jednym z liderów branży. Powodem jest świetnie rozwijająca się branża e-commerce i nearshoring. Szczegóły poniżej.

Magazyny do wynajęcia – popyt wciąż rośnie

E-commerce. Popyt na powierzchnie magazynowe cały czas rośnie. W ostatnich latach ogromny wpływ na rynek logistyczno-przemysłowy ma handel elektroniczny oraz nearshoring, czyli skracanie łańcuchów dostaw. E-commerce i handel online to szybko rozwijające się branże.

Czasy dla wielu biznesów są bardzo trudne, ale jednak branża magazynowa rozwija się bardzo dobrze. Popyt na powierzchnie jest wysoki, bo wiele firm na bieżąco zwiększa swoje stany magazynowe, by zabezpieczyć się przed ew. zerwania ciągłości dostaw i działania.

Nearshoring. Inną sprawą jest nearshoring, czyli przenoszenie inwestycji z Azji do krajów Europy – między innymi do Polski, ale też do Niemiec. Firmy niemieckie coraz częściej decydują się na przeniesienie produkcji z Chin lub Malezji do wybranego europejskiego kraju, a to ogromne źródło dochodów i potencjał na pozyskanie nowych i dużych klientów.

Alokacja inwestycji. Jest konieczna, zwłaszcza w czasach inwazji Rosji na Ukrainę, by uniknąć w przyszłości problemów na tle politycznym. Ważne, by produkcję m.in. procesorów, czipów czy części samochodowych rozłożyć geograficznie. W razie konfliktów politycznych produkcja nie zatrzyma się, a część pracy z jednej fabryki przejmą inne.

Magazyny do wynajęcia w Polsce a wojna w Ukrainie

Firmy, które działały w Rosji i Ukrainie, coraz częściej przenoszą się do Polski. Ryzyko jest tutaj niższe, a mimo wyższych cen jest to dla wielu przedsiębiorców opłacalne. Ściana wschodnia, nastawiona na obsługę rynku niemieckiego, rozwija się niezwykle prężnie.

Popularne są też regiony położone blisko granicy z Niemcami – jak m.in. Wrocław. To jedno z miast należące do tzw. wielkiej piątki. Aktualnie na Dolnym Śląsku jest w budowie ponad 600 tys. m kw. nowoczesnych magazynów. Niemal 2/3 deweloperzy budują we Wrocławiu i najbliższej okolicy – najemcami są firmy z sektorów e-commerce oraz logistyki. Ogromne magazyny budują Panattoni, GLP czy też Hillwood.

Powierzchnie magazynowe w mniejszych miastach

Deweloperzy w Polsce starają się zmniejszyć koszty. Magazyny do wynajęcia są budowane w mniej popularnych do tej pory regionach i miastach. Lokują wiele inwestycji dalej od aglomeracji. Popyt jest także na powierzchnie magazynowe w Bydgoszczy, Lublinie, Trójmieście czy Szczecinie.