38. Port Pieśni Pracy – wszystko, co chcesz wiedzieć

0
334
Fot. Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Miejskie Centrum Kultury w Tychach i zespół Perły i Łotry, który w tym roku obchodzi swoje 30-lecie istnienia, zapraszają na letnią odsłonę Portu Pieśni Pracy. Tychy jak co roku witają szantową brać z otwartymi ramionami, a miłośników szant i folku kuszą prawdziwym zatrzęsieniem ulubionych wykonawców. Port Pieśni Pracy – Tyski Festiwal Szantowy odbędzie się już 38. raz i tradycyjnie zwieńczy wakacyjny sezon. Impreza potrwa od 19 do 21 sierpnia.

W ramach festiwalu odbędzie się aż 27 koncertów, w tym jeden dla dzieci na statku (placu zabaw) na Paprocanach. By jeszcze bardziej poczuć ducha szant, muzyka marynistyczna wybrzmi tym razem na sześciu scenach zlokalizowanych w różnych częściach Tychów. Tegoroczny festiwal zainauguruje spotkanie autorskie z Markiem Szurawskim – dziennikarzem, szkoleniowcem, marynistą, tłumaczem, żeglarzem i propagatorem programów rozwoju osobowości.

Dlaczego warto się wybrać?

– Przede wszystkim dlatego, że ta edycja festiwalu będzie wyjątkowa. Podczas tegorocznej edycji będziemy obchodzić jubileusz 30-lecia zespołu Perły i Łotry. Wraz z artystami zaglądniemy do nowych wnętrz Pubu pod Browarem. Tam odbędzie wieczorny koncert piątkowy. To nie lada gratka dla wszystkich fanów szant w Polsce, że będą mogli usłyszeć na żywo zespół Carrantuohill i wiele, wiele innych ciekawych brzmień – zachęca Anna Śmieszek-Szkutek z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Na tegorocznej edycji festiwalu wystąpią  „stali bywalcy” oraz zespoły, które tyska publiczność będzie miała okazję usłyszeć po raz pierwszy. W tym roku zadebiutuje m.in. grupa o tajemniczej nazwie Duet ABC.

W których miejscach możemy spodziewać się koncertów?

– Piątek stoi pod znakiem koncertów nocnych w Pubie pod Browarem, a chwilę wcześniej, w ramach naszych Wieczorów nad Jeziororem, w Ośrodku Wypoczynkowym Paprocany zaśpiewa Marta Śliwa ze swoim projektem Marta Śliwa Śpiewająco. Całe wydarzenie zainauguruje spotkanie autorskie z Markiem Szurawskim, zatytułowane „Szantowe opowieści”. Sobota to koncerty na deskach Teatru Małego. W teatrze oprócz koncertów popołudniowych,  czeka również zespół Perły i Łotry, obchodzący w tym roku swoje 30-lecie. Koncerty w ramach festiwalu odbywają się także na placu Baczyńskiego. Na „Baczu” będzie można zobaczyć i przede wszystkim usłyszeć „nowe nabytki” naszego festiwalu. W niedzielę jesteśmy jak zwykle na dzikiej plaży Paprocany. Tam zaplanowano finał festiwalu. Parę godzin wcześniej będziemy na Ośrodku Wypoczynkowym Paprocany. Tam również przygotowano specjalny koncert dedykowany najmłodszym. Na Paprocanach możemy się spodziewać także występu zespołu Klang – opowiada Anna Śmieszek-Szkutek.

 

Dodatkowe atrakcje

20 sierpnia Klub Żeglarski „Ziemowit”, dla wszystkich fanów żeglarstwa, przygotował Regaty o Złoty Róg Miasta Tychy. Dodatkowo przedstawiciele klubu przeprowadzą warsztaty dla najmłodszych mieszkańców Tychów podczas niedzielnego koncertu na statku. Przygotowano również gry i zabawy dla dzieci oraz… naukę wiązania węzłów żeglarskich. To wszystko odbędzie się na dzikiej plaży w Paprocanach podczas finałowego koncertu festiwalu.

30-lecie zespołu Perły i Łotry

Tegoroczna edycja festiwalu stoi pod znakiem jubileuszu zespołu Perły i Łotry. W tym roku wypada 30-lecie ich istnienia.  – Zespół powstał w październiku 1992 roku jako Perły i Łotry z Szanghaju, a po kilku latach przeistoczył się w Perły i Łotry. Nazwa jeszcze ewoluowała, wydaliśmy płytę jako Prawdziwe Perły, ale ostatecznie zostało na Perłach i Łotrach – mówi Wojciech Harmansa z zespołu Perły i Łotry.

Zespół Perły i Łotry wystąpi w sobotę 20 sierpnia w Teatrze Małym. Będzie to okazja do sentymentalnej podróży i powspominania początków działalności zespołu.

– Chcemy, żeby był to koncert nie tylko Pereł współczesnych, ale też dawniejszych. Skompletowanie wszystkich jest bardzo trudne, jednak trwają próby i rozmowy. Na pewno wystąpimy w poszerzonym składzie. Chcemy wrócić do utworów, których dawno nie graliśmy, częściowo także do materiału wokalno-instrumentalnego. Będzie to wydarzenie jednorazowe i – mam nadzieję – smakowity kąsek dla naszej publiczności – opisuje jubileusz zespołu Wojciech Harmansa.

Port Pieśni Pracy to integracja międzypokoleniowa, spotkania znajomych, których łączy pasja żeglarska i zamiłowanie do muzyki. Tegoroczna edycja festiwalu zapowiada się bardzo ciekawie. Mnóstwo koncertów, regaty żeglarskie, warsztaty marynistyczne, jubileusz zespołu Perły i Łotry, a to wszystko tradycyjnie w Tychach.

PROGRAM:

19 sierpnia godz. 19 – Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany
Marek Szurawski – spotkanie autorskie
Marta Śliwa Śpiewająco – koncert o godz. 20.

19 sierpnia godz. 22 – Pub pod Browarem
Węże z Poligonu
Gumowe Szekle
Znienacka Projekt
Orkiestra Samanta
Duet ABC
Happy Crew
Banana Boat

20 sierpnia godz. 14 – plac K.K. Baczyńskiego
Kapitan Thorn
North Cape
Znienacka Projekt
Gumowe Szekle

20 sierpnia godz. 17 – Teatr Mały w Tychach
Perły i Łotry
Trzecia Miłość
Dominika Żukowska i Andrzej Korycki
Sąsiedzi
Marek Szurawski
Banana Boat

21 sierpnia godz. 12 – koncert dla dzieci na placu zabaw (statek), Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany
Klang

21 sierpnia godz. 16 – Dzika Plaża Paprocany
Mietek Folk
Trzecia Miłość
Kapitan Thorn
Klang
Dominika Żukowska i Andrzej Korycki
Marek Szurawski
North Cape
Carrantuohill

 

Dodaj swój komentarz!

avatar