Spotkanie z światowej sławy urbanistą

4
365

Wczoraj w Tychach odbyło się spotkanie z Gilem Peñalosą – światowej sławy ekspertem w dziedzinie mobilności miejskiej i przestrzeni. Wydarzenie było zorganizowane w ramach trwającego w Katowicach Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum).

Gil Peñalosa – to światowej sławy ekspert w dziedzinie mobilności miejskiej i przestrzeni. Rozgłos zyskał jako współtwórca słynnej rewolucji miejskiej w Bogocie na przełomie wieków, od tego czasu współpracował z ponad 200 miastami na całym świecie. Jest założycielem i prezesem zarządu organizacji 8-80 Cities, propagującej tworzenie miejsc przyjaznych zarówno dla ośmio- jak i osiemdziesięciolatków, prezesem World Urban Parks oraz ekspertem ds. mobilności miejskiej i zaangażowania obywatelskiego w pracowni architektonicznej Jana Gehla.

Spotkanie z Gilem Peñalosą, zorganizowane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, skierowane było do uczestników Metropolitalnych Szkół Prototypowania. Udział w nim wzięli urzędnicy, urbaniści i architekci zajmujący się na co dzień kwestami mobilności miejskiej, projektowaniem przestrzeni i zrównoważonym rozwojem miast.

– Bardzo się cieszę że mogliśmy wysłuchać zajmującego wykładu światowej sławy eksperta pana Gila Peñalosy – mówi Hanna Skoczylas zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. – Nasz gość jest twórcą prostych, przejrzystych rozwiązań dla mieszkańców miast na całym świecie, z których również my Polacy czerpiemy wzorce i staramy się, by przestrzenie miejskie były modernizowane tak, by nie wykluczały i służyły wszystkim korzystającym z nich społecznościom – dodaje.

Wykład ekspercki

Spotkanie rozpoczął Gil Peñalosa. Ekspert podczas wykładu mówił o zrównoważonym rozwoju miast i metropolii, sporo miejsca poświęcił idei miasta 15-minutowego, które przedstawił jako koncepcję smart city.

Inteligentne miasto, to jego zdaniem takie, w którym dzieci mogą pójść pieszo do przedszkola, szkoły, gdzie najpilniejsze potrzeby takie jak zakupy, wyjście do restauracji czy kawiarni można załatwić w odległości 15 minut od miejsca zamieszkania.

Inteligentne miasto to także takie miejsce, gdzie życie społeczne może toczyć się na chodnikach. Gość spotkania przytoczył swoje doświadczenia z Bogoty, gdzie po zamknięciu ulic dla ruchu samochodowego życie mieszkańców przenosiło się na uzyskane w ten sposób nowe, miejskie przestrzenie.

– Potrafiliśmy już takie miasta tworzyć, ale odeszliśmy od tej idei na rzecz samochodów. Uważam, że popełniliśmy ogromny błąd – mówił Peñalosa. – Potrzebujemy technologii dla ludzi, a nie ludzi dla technologii. Wszystkie cywilizowane miasta odchodzą od samochodów. Od budowania dróg. Jak chcesz wjechać do centrum samochodem – musisz zapłacić. W Japonii kupując samochód musisz udowodnić, że masz wykupione miejsce parkingowe – dodał.

Prelegent podkreślił, że projektując miasta powinniśmy brać po uwagę: zdrowie, równość (grup społecznych w nich zamieszkujących) i zrównoważony rozwój. Miasta przyszłości powinny jego zdaniem funkcjonować w modelu 8-80, czyli uwzględniać potrzeby różnych grup społecznych (miasta przyjazne dla dzieci i starszych).

Prezentacje miast

Prelekcję Gila Peñalosy zakończył panel dyskusyjny z uczestnikami. Następnie przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Gliwic, Dąbrowy Górniczej i Tychów zaprezentowali swoje doświadczenia i plany związane z mobilnością miejską, projektowaniem przestrzeni przyjaznej dla mieszkańców i ogólnie rozumianym zrównoważonym rozwojem miast. Nie zabrakło dyskusji, podczas której uczestnicy wymieniali się doświadczeniami.

– Podczas dzisiejszego spotkania było bardzo dużo dobrych przykładów miejskich projektów. Cieszy entuzjazm w działaniach. To była dobra wymiana doświadczeń podsumował Peñalosa.

 

4 KOMENTARZE

  1. Ktoś zapytał, jak zagospodarować 'centrum miasta’ po dawnym targowisku?

  2. Niech ten facet spada głupi lewak
    Prawdziwe miasto to wolne od samochodów ale nie oznacza to by wszyscy w ogóle nie mieli samochodów
    W miasto musi mieć różne sposoby by dotrzeć do celu
    Rower jest na pierwszym miejscu a pieszym jest każdy
    Elektryk którym trzeba ładować to niewypał wcale nie jest eko bo to oszustwo
    Prawdziwy elektryk jest samowystarczalny sam bierze energię zjazdy autem oraz innych źródeł odzyskiwania ekologicznego i ekonomicznego

  3. To nie wystarcza Wam już światowej klasy urbanista, ekonomista, specjalista Lorbiecki?

  4. Światowej sławy urbanistę całują PO czterech literach, a ministra MOskwa potępiona na wieki wieków w Tychach ( i nie tylko…).Skandal.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.