Nabór do wojska trwa

0
333
Fot. umtychy.pl

Trwa kampania zachęcająca do przystąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Rekruci mogą zyskać m.in. wynagrodzenie zasadnicze od 4650 zł brutto, pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby czy pierwszeństwo zatrudnienia na wybranych stanowiskach w administracji publicznej.

Wszystkie chętne osoby, które nigdy wcześniej nie pełniły służby wojskowej, mogą liczyć na  fachowe przeszkolenie i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej.

By wstąpić do polskiej armii należy spełnić następujące warunki:

– wiek minimum 18 lat

– polskie obywatelstwo

– nieposzlakowana opinia

– niekaralność za przestępstwo umyślne

– wykształcenie co najmniej podstawowe.

– zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia służby wojskowej (ustalana po złożeniu wniosku w Wojskowym Centrum Rekrutacji)

Jak złożyć wniosek?

Należy wejść na portal rekrutacyjny i podać niezbędne dane. Przedstawiciel właściwego terytorialnie Wojskowego Centrum Rekrutacji skontaktuje się z kandydatem i poinformuje go o terminie spotkania oraz poprowadzi przez cały proces rekrutacji, który potrwa zaledwie kilka dni.

Wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej można złożyć również  w dowolnym Wojskowym Centrum Rekrutacji w całej Polsce (jest ich 86). Pobrać go można  ze strony Wojskowych Centrów Rekrutacji i wypełnić go samemu w domu lub zrobić to na miejscu z pomocą rekrutera podczas wizyty w Wojskowym Centrum Rekrutacji.

Co dalej?

Na kandydatów czekają badania psychologiczne. Jeśli pomyślnie przejdą przez rozmowę z psychologiem oraz badania lekarskie (tylko w przypadku gdy nie mają nadanej kategorii zdolności do służby wojskowej podczas kwalifikacji wojskowej) otrzymają decyzję o powołaniu na szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do wybranej jednostki wojskowej w dogodnym dla nich terminie. Szkolenia w 2022 roku są organizowane co miesiąc, począwszy od czerwca w różnych jednostkach wojskowych w całym kraju.

Stawiennictwo na szkolenie i jego przebieg.

Gdy nadejdzie termin szkolenia, kandydaci stawiają się w jednostce wojskowej określonej w decyzji o powołaniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dokumenty, decyzję o powołaniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz kilka innych rzeczy, o których zostaną wcześniej poinformowani przez rekrutera z Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Co czeka na kandydatów?

Szkolenie składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap to 28–dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej zakończone uroczystą przysięgą wojskową w obecności sztandaru wojskowego i rodziny kandydatów.

Drugi etap to 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego w jednostce wojskowej.  Szkolenie specjalistyczne  połączone jest z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym w wybranej jednostce wojskowej. Kandydaci zostaną przygotowani do służby wojskowej w specjalności wojskowej, którą sobie wybiorą. Będą mogli uczyć się „żołnierskiego rzemiosła” od starszych żołnierzy, a także skorzystać z pakietu kursów (szkoleń) doskonalących.

Co zyskuje żołnierz zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej?

  • wynagrodzenie w okresie szkolenia w wysokości 4560 zł brutto;
  • zakwaterowanie i wyżywienie (Uwaga! Kandydat posiada wybór, nie ma konieczności
  • skoszarowania, można zamieszkiwać poza jednostką).
  • prawo do urlopu wypoczynkowego – łącznie 30 dni;
  • pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej;
  • pierwszeństwo zatrudnienia w administracji publicznej (po spełnieniu wymogów
  • określonych dla danego stanowiska)
  • Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w każdym dowolnym momencie.

Źródło: umtychy.pl