Egzamin ósmoklasisty w Tychach

0
551

Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Już w najbliższy wtorek uczniowie klas ósmych szkół podstawowych, przystąpią do pierwszego egzaminu w swoim życiu. W tyskich  szkołach podstawowych w roku szkolnym 2021/2022 do egzaminu przystąpi ponad 1500 uczniów. Wśród zdających egzamin będą obywatele Ukrainy, w tym uchodźcy wojenni, którzy przyjechali do Tychów po 24 lutego 2022 roku.

Co w związku z utrudnieniami, dotyczącymi chociażby brakiem znajomości języka? Czy uczniowie z Ukrainy mogą liczyć na jakieś dodatkowe terminy przeprowadzenia egzaminu w związku z trudnościami w komunikacji? – Jeżeli uczeń, będący uchodźcą z Ukrainy, został przyjęty do klasy ósmej polskiej szkoły podstawowej, będzie przystępował do egzaminu wraz ze swoimi polskimi kolegami i koleżankami z klasy – mówi Aleksandra Pisarzowska-Jamrozik z Działu Organizacyjno-Administracyjnego Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach. – Przepisy nie przewidują możliwości przystępowania do egzaminu w terminie dodatkowym, wyznaczonym z uwagi na kraj pochodzenia ucznia. Nie ma również możliwości zdalnego przeprowadzenia, przez nauczycieli ukraińskich, egzaminu dla uczniów ukraińskich, uczęszczających do polskich szkół. Warto zaznaczyć, że przepisy przewidują dla uczniów-uchodźców różnego rodzaju ułatwienia i dostosowania. Na przykład arkusze egzaminacyjne dla uchodźców z Ukrainy zawierają polecenia w języku ukraińskim, istnieje możliwość korzystania ze słownika, czas przeznaczony na przeprowadzenie egzaminu jest wydłużony – dodaje.

Uczniowie z Ukrainy, którzy będąc w Polsce kontynuują naukę w trybie zdalnym w ukraińskim systemie oświaty, podlegają tamtejszym regulacjom prawnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, po zakończeniu roku szkolnego, jeśli wyrażą wolę uczęszczania do polskiej szkoły ponadpodstawowej, będą mogli złożyć wniosek o przyjęcie ich na wolne miejsca. – Wszystko na podstawie dokumentów wydawanych przez szkołę za granicą, bez konieczności dodatkowego zdawania egzaminu ósmoklasisty – pointuje przedstawicielka MCO.

Termin egzaminu:

  • Język polski – 24 maja 2022 (wtorek) o godz. 9.00, czas trwania 120 minut, możliwość wydłużenia do 180 minut
  • Matematyka – 25 maja 2022 (środa) o godz. 9.00, czas trwania 120 minut, możliwość wydłużenia do 180 minut
  • Język obcy nowożytny – 26 maja 2022 (czwartek) o godz. 9.00, czas trwania 90 minut, możliwość wydłużenia do 135 minut.

Termin dodatkowy:

  • Język polski – 13 czerwca 2022 (poniedziałek) godz. 9.00
  • Matematyka – 14 czerwca 2022 (wtorek) godz. 9.00
  • Język obcy nowożytny – 15 czerwca 2022 (środa) godz. 9.00

Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuję uczeń, który:

  •  z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym;
  • przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym

Termin ogłoszenia wyników egzaminu – 1 lipca 2022