Ochronniki słuchu – jakie wybrać, by optymalnie chroniły przed hałasem?

0
162
Ochronniki słuchu

Wielu pracowników musi mierzyć się z hałasem w miejscu pracy. Nadmierna ekspozycja na ten czynnik jest szkodliwa dla zdrowia nie tylko fizycznego, ale również psychicznego. Dekoncentracja, poirytowanie, zmęczenie – to tylko niektóre z objawów długotrwałej ekspozycji na hałas w miejscu pracy. Warto się przed nim chronić, stosując odpowiednie ochronniki słuchu. Które wybrać, by optymalnie chroniły przed określonymi rodzajami hałasu?

Ochronniki słuchu i rodzaj tłumienia hałasu

Hałas może być różny w różnych miejscach pracy czy zakładach produkcyjnych. Z tego powodu producenci tworzą ochronniki słuchu, które będą dostosowane do typu hałasu obecnym w danym miejscu. Obecnie wyróżnić można kilka rodzajów redukcji hałasu zapewnianej przez ochronniki.

Redukcja konwencjonalna

Tłumienie konwencjonalne polega na tym, że ochronniki redukują hałas do określonego poziomu bez względu na jego natężenie. Proste, konwencjonalne ochronniki słuchu tłumią hałas na stałym poziomie przez cały dzień, a tłumienność nie dostosowuje się do zmieniającego się natężenia czy rodzaju hałasu.

Redukcja zależna od poziomu natężenia hałasu

Tego typu ochrona słuchu polega na tym, że ochronniki redukują hałas zmienny bądź impulsowy. Zmienne warunki hałasu wymagają używania optymalnych ochronników, które pozwolą pracownikowi zachować świadomość otoczenia bez konieczności zdejmowania ochrony słuchu. Ochronniki redukujące hałas impulsowy tłumią nagłe, krótkotrwałe dźwięki o bardzo wysokim natężeniu

Redukcja płaska (ochronniki słuchu tłumiące równomiernie)

Ostatni typ redukcji hałasu polega na tym, że osłony uszu tłumią hałas o niskiej (bas) i wysokiej (sopran) częstotliwości w tym samym stopniu. Dźwięk uzyskiwany w wyniku tłumienia płaskiego odznacza się bardziej naturalną jakością.

Ochronniki słuchu – rodzaje

Osłona przewodów słuchowym przybiera przeróżne rodzaje. Należy wybierać takie, które są optymalne pod względem tłumienia hałasu w danym miejscu pracy, ale to nie wszystko. Ważna jest również wygoda pracownika, który nie będzie chciał nosić ochronników słuchu, które będą niekomfortowe w użytku.

Wkładki jednorazowe

Bardzo często stosowany typ ochrony słuchu. Wykonywane są z miękkiej pianki, którą formuje się, a następnie wkłada w ucho. Są wygodne, tanie i proste w użytku.

Wkładki wielorazowe

Od jednorazowych różnią się tym, że można je myć i stosować wielokrotnie. Mogą występować w formie Push-To-Fit – nie wymagają wtedy formowania, a dociśnięcia do odpowiedniej dla danej osoby głębokości.

Nauszniki

Ten typ ochrony słuchu, jak wskazuje nazwa, zakłada się na uszy, po czym dociska. Nauszniki wykonywane są z miękkich pianek, które skutecznie tłumią hałas. Są również wygodne w użytku i można je zdjąć w każdym momencie.

Wkładki na pałąku

Podobne do nauszników, ale wkładane do wnętrza ucha. Wykonywane są najczęściej z miękkiej pianki.

Aby dobrać odpowiedni rodzaj ochronników słuchu, trzeba zapoznać się z ich charakterystyką. Następnie określić, który typ ochrony będzie najbardziej wygodny. W ten sposób ochrona słuchu będzie optymalna na wielu płaszczyznach!