Obchody majowe w Tychach

0
463

W minionych dwóch latach, z powodu reżimu sanitarnego, uroczystości i wydarzenia związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja przeżywaliśmy głównie online. W tym roku obchody odbyły się już z pełnymi honorami. We wtorek, 3 maja świętowaliśmy 231. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji oraz 101. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Uroczystości rozpoczęła tradycyjna msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Marii Magdaleny, w której władze samorządowe Tychów reprezentowali: przewodnicząca Rady Miasta Barbara Konieczna oraz zastępca prezydenta Tychów Igor Śmietański.

Obchody zorganizowało Miejskie Centrum Kultury w Tychach. Przed wejściem do świątyni MCK rozdawało przepiękne kokardy narodowe. Ks. proboszcz Janusz Lasok podczas nabożeństwa odniósł się do wartości patriotycznych, o których mówi ewangelia oraz kultu maryjnego, jaki rozwinął się w naszym kraju, i jego związku z historią Polski. Po mszy z oprawą muzyczną chóru Cantate Deo pod dyrygenturą Michała Brożka uczestnicy wraz z Orkiestrą KWK „Piast” przeszli pod Pomnik Powstańca Śląskiego na Placu Wolności, gdzie odśpiewano hymn narodowy, zaś delegacje złożyły kwiaty.

Popołudniowe uroczystości przeniosły się, jak co roku, pod Pomnik Powstańców Śląskich w Czułowie, gdzie również złożono kwiaty z pełnymi honorami i muzycznym udziałem chóru Cantate Deo. Obchody majowe zakończyły się na placu Baczyńskiego, gdzie wieczorem odbył się koncert plenerowy „Jacek Kaczmarski o wolności” z udziałem: Mateusza Nagórskiego – śpiew, gitara; Miłosza Wośko – fortepian; Marty Huget-Skiby – skrzypce; Joanny UrbańskiejMikszty – wiolonczela i Jakuba Mietły – akordeon.

Warto wspomnieć, że już 30 kwietnia na placu Baczyńskiego postawiono fortepian plenerowy Cadenza, na którym dotychczas koncertowali m.in. Henryk Jan Botor, Hania Derej i przyjaciele czy Piotr Pudełko i Agnieszka Zimna. Fortepian jest dostępny dla każdego potrafiącego grać, do 15 maja. Miejska Biblioteka Publiczna również przyłączyła się do obchodów, organizując zajęcia kreatywne dla najmłodszych pod hasłem „Barwy Narodowe” zorganizowane przez filię nr 11 przy ul. Kopernika. W ramach kontynuacji majowych świąt, od 10 do 12 maja na placu Baczyńskiego dostępne będzie Mobilne Muzeum – Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Przedstawi historię pierwszych lat polskiej niepodległości. Projekt koordynuje Biuro Programu Niepodległa.