Infrastruktura i animacje – BO 2023

0
313

21 marca zakończył się pierwszy etap Budżetu Obywatelskiego na rok 2023, czyli przyjmowanie wniosków złożonych przez mieszkańców. W tym roku do Urzędu Miasta Tychy napłynęło 197 formularzy. Liczba ta ostatecznie może się zwiększyć, gdyż urzędnicy wciąż czekają na projekty przesłane pocztą tradycyjną. 149 spośród wniosków dotyczy projektów rejonowych, zaś 48 wniosków traktuje o projektach ogólnomiejskich. Głosowanie odbędzie się od 9 do 19 września 2022 r.

– Liczba tegorocznych wniosków jest nieznacznie większa niż w roku ubiegłym, w którym dostaliśmy 191 formularzy – mówi Agnieszka Kryńska, kierownik z Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia UM. – W ostatnich latach najwięcej otrzymaliśmy w roku 2021 bo 225. W roku 2020 napłynęły do nas 203 projekty. Z ciekawszych propozycji możemy wymienić „Termin u starego stolarza” czyli wakacyjną pracownię stolarską, ławeczkę Ryśka Riedla inspirowaną jego twórczością, spotkanie w kobiecym gronie „Kobietowo”, instalację fortepianu zewnętrznego w Parku Miejskim Solidarności czy kurs pierwszej pomocy – dodaje.

Złożone projekty obejmują zadania związane z zagospodarowaniem najbliższego otoczenia. Spora część wniosków dotyczy poprawy bezpieczeństwa czy komfortu korzystania z miejskiej infrastruktury, nasadzeń zieleni, instalacji placów zabaw, ale też animacji czasu wolnego. Te ostatnie stanowią drugą pod względem liczebności grupę projektów. Tyszanie aplikowali o cykle animacji dla dzieci, festyny, półkolonie, spotkania autorskie oraz zajęcia z rękodzieła. Kilkanaście osób wnioskowało o zajęcia sportowe, poprawiające kondycję mieszkańców: aerobik, zumbę oraz utworzenie infrastruktury do uprawiania wspinaczki.

– Serdecznie dziękujemy autorom za każdy złożony projekt. Ponadto dziękujemy wszystkim mieszkańcom za poparcie projektów na formularzach – dodaje Iwona Bińkowska naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia UM, który koordynuje Budżet Obywatelski.