Był częścią świata teatru – po premierze filmu dokumentalnego o Teatrze „Migreska” Zbigniewa Skorka

0
508
Premiera filmu o Zbigniewie Skorku i jego teatrze zgromadziła dziesiątki byłych aktorów „Migreski”. Fot. Grzegorz Krzysztofik

3 kwietnia w Teatrze Małym w Tychach odbyła się premiera filmu dokumentalnego o Zbyszku Skorku i Teatrze „Migreska”. Reżyserem filmu jest Marcin Skorek, koszty produkcji zostały pokryte w ramach Tyskiego Banku Kultury MCK w Tychach.

– „Zbigniew Skorek. Teatr Migreska. Akt I. Jestem częścią światów” to film o początkach najdłużej działającego w Tychach (1974–2019) teatru amatorskiego – mówi Marcin Skorek twórca dokumentu i jednocześnie syn zmarłego w ub. roku bohatera filmu. – Realizacja filmu wymagała poszukiwań w archiwach. W zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach odkryłem pocztówkę dźwiękową z „Piosenką o Tychach” w wykonaniu zespołu „Metrum” pod kierownictwem Zbigniewa Kalemby – byłego dyrektora Operetki Śląskiej w Gliwicach. W Operetce (obecnie Teatrze Muzycznym) mieści się Policealne Zawodowe Studium Wokalno-Baletowe, w którym Zbigniew Skorek uczył pantomimy. Kalemba i Skorek przyjaźnili się. Tak oto historia zatoczyła koło – kompozycja muzyczna Zbigniewa Kalemby stałą się częścią ścieżki dźwiękowej filmu o Zbigniewie Skorku.

Film w warstwie wizualnej został skomponowany z archiwaliów fotograficznych Muzeum Miejskiego w Tychach. W wyborze odpowiednich obrazów pomogła Barbara Kopia specjalizująca się w wizualnej historii Tychów. Drugim, równie ważnym źródłem obrazu, są zbiory Ireneusza Kaźmierczaka – artysty fotografika rejestrującego „Migreskę” przez cztery dekady. Widzów poprzez wydarzenia historyczne prowadzi radiowy głos Wojciecha Wieczorka – kolejnego tyskiego artysty, aktora Teatru Belfegor i przyjaciela Migreski.

Obecny na premierze zastępca prezydenta Tychów Maciej Gramatyka przypomniał, że poszukiwania źródeł dokumentujących „Migreskę” i dorobek artystyczny Zbigniewa Skorka są iskrą zapalną do refleksji nad historią kultury Tychów. W kuluarach po premierze dyrektorzy tyskich instytucji kultury toczyli rozmowę na ten temat. Aleksandra Matuszczyk – dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach przypomniała o potrzebie przeszukania archiwów. Filmowa, fotograficzna i prasowa dokumentacja dorobku artystycznego tyskich twórców teatralnych jest obecnie rozproszona a stanowi część naszej tożsamości kulturowej. Muzeum wraz z inicjatywą Marcina Skorka otwiera się na poszukiwanie środków finansowych na odkrywanie dokumentów teatralnej historii Tychów.

– Praca mojego taty, pedagoga teatralnego, przyniosła 50 przedstawień „Migreski” i dała wielu tyszanom odwagę do wejścia w świat sztuki. Wymienię niektórych: Piotr Jasek jest scenarzystą „BrzydUli”, Ewa Drobiec zajmuje się charakteryzacją filmową, Piotr Adamczyk prowadzi tyski amatorski teatr Gęba, produkcje teatralne Jakuba Kabusa można rokrocznie oglądać na festiwalu teatralnym Andromedon, Dagmara Łanucha założyła teatr Wampa. Joanna Zabłocka–Skorek rozwija emocjonalność i rozumienie świata wartościami w programie KinoSzkoła. Najbardziej znanych: Ireneusza Krosnego i Kamillę Baar nie trzeba przedstawiać – wymienia Marcin Skorek.

Na premierze pojawiło się 72 byłych członków „Migreski” i drugie tyle artystów, współpracowników i członków rodziny Zbigniewa Skorka. 90 widzów uczestniczyło w wydarzeniu online. Film można już znaleźć na YouTube. – Premiera filmu nie odbyłaby się gdyby nie miłość do teatru i szacunek dla dorobku Zbigniewa Skorka ze strony Małgorzaty Król dyrektorki Miejskiego Centrum Kultury – producenta filmu o Migresce i Pawła Drzewieckiego, dyrektora Teatru Małego. Bardzo za to dziękuję – kończy reżyser.

Uroczystą premierę uświetniły pantomimiczne i taneczne prezentacje byłych członków „Migreski”. R