Uczniowie ZS nr 5 zorganizowali spotkanie „Świadomy Zawód – Klucz do Sukcesu”

0
617

W Zespole Szkół nr 5 odbyło się spotkanie „Świadomy Zawód – Klucz do Sukcesu” zorganizowane przez uczniów Jakuba Żelazko, Aleksandrę Teterycz, Laurę Krasuską i Lidię Michalską. Był to projekt związany z ogólnopolską olimpiadą „Zwolnieni z teorii”. Inicjatywa miała na celu przybliżenie uczniom ostatnich klas podstawowych rynku pracy oraz specyfikacji najpopularniejszych zawodów branżowych w regionie. W spotkaniu wzięło udział blisko 700 uczniów tyskich podstawówek.

– Jestem dumny z zespołu projektowego – mówił dyrektor ZS nr 5 Marek Wac. – To ich oddolny pomysł. Sami wszystko zorganizowali, a patrząc na partnerów, z jakimi udało się nawiązać współpracę, muszę przyznać, że wykonali ogrom świetnej i potrzebnej pracy. Młodzież szkół podstawowych nie ma zbyt wielu okazji, aby poznać specyfikę zawodów, w których chcieliby się kształcić. Nasi uczniowie wyświadczyli i wielką przysługę organizują te małe targi pracy – dodał dyrektor.

Zespołowi projektowemu udało im się uzyskać wsparcie prywatnych przedsiębiorstw – Famur, Kuka, Drokan 2, Macro Molds Polska, NOL Tychy; spółek miejskich – PKM Tychy, TLT Tychy, PUP Tychy; jak również instytucji państwowych – policji, straży pożarnej czy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach. Podczas spotkania z młodzieżą funkcjonariusze policji przedstawili wymagania formalne, jakie musi spełnić policjant oraz zaprezentowali różne ścieżki kariery. – Jeżeli ktoś się interesuje informatyką, to chciałbym przypomnieć, że oficerowie biura do spraw cyberbezpieczeństwa zarabiają od 12 tys zł – zachęcał policjant. – Wielu policjantów rozwija się sportowo, reprezentując swoje jednostki w turniejach. Przede wszystkim wymagamy dobrej sprawności fizycznej, średniego wykształcenia i pełnoletności – dodał. Sporym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Wojskowej Komendy uzupełnień. – Dzieci pytają o rekrutację – mówił przedstawiciel WKU. – Uspokajam, że nie ma obowiązku odbycia pełnego turnusu szkoleniowego. Kandydat może w każdej chwili przerwać proces rekrutacji. Wiele dziewczynek pytało, ile jest kobiet w armii. Obecnie stanowią około 10% wszystkich żołnierzy. Mamy nawet panie, które pilotują myśliwce F-16 – dodaje.

– Bardzo się cieszę z frekwencji, jaką udało się osiągnąć – mówił Jakub Żelazko lider projektu. – Wyświetliliśmy prezentacje przygotowane przez naszych partnerów, na stoiskach przedstawiciele odpowiadali na pytania, a część z nich przygotowała wystąpienia. Najważniejsze, że nasi młodsi koledzy faktycznie mogli przyglądnąć się zawodom, jakie w przyszłości być może będą wykonywać – dodał Jakub Żelazko.