Wybór imienia dla dziecka – doradzamy, czym należy się kierować

0
203
Bobas przykryty kocykiem

Zdaje się, że wśród rodziców panuje jednomyślność – wybór imienia dla pociechy to jedna z najważniejszych decyzji, która może zaważyć na całym jej życiu. Jedni nadają imiona swoim dzieciom już w trakcie ciąży, a inni czekają, aż smyk pojawi się na świecie. Gdzie możesz szukać inspiracji, kiedy zastanawiasz się, jakie imię wybrać dla dziecka?

Po pierwsze, poszukaj wśród przodków

Wybór imienia dla chłopca albo dla dziewczynki jest często podyktowany historią rodzinną. Jeżeli mama albo tata maluszka był szczególnie mocno związany z jednym z krewnych, może wybrać dla swojego dziecka imię na jego cześć. Nie powinno dziwić zatem, że nowo narodzonemu chłopcu nadano np. dość rzadkie imię Stefan, bo tak miał na imię ukochany dziadek świeżo upieczonego taty.

W wielu rodzinach panuje również tradycja związana z nadawaniem imion. Choć taki brak całkowitej swobody w dobieraniu imion może dziwić, to trudno odmówić mu uroku. Dla przykładu w niektórych familiach pierworodnym dzieciom nadaje się zawsze imię, które zaczyna się od określonej litery, np. A jak Adam czy Alina. (Więcej o imionach rozpoczynających się na konkretną literę przeczytasz na Rodzice.pl). Bywa i tak, że imię dziewczynka „dziedziczy” po jednej ze swoich babć, a chłopiec – po jednym ze swoich dziadków.

Ojciec śpiący z noworodkiem

Po drugie, w wyborze imienia kieruj się swoimi pasjami

Wybór imienia dla dziecka może wskazywać także na zainteresowania rodziców. Doskonałym przykładem jest jeden z polskich aktorów z pokolenia dzisiejszych 40-latków, który nadał swojemu synowi imię Jeremiasz, pochodzące z tytułu jednej z najbardziej znanych piosenek jego ukochanego zespołu Pearl Jam.

Pomysł na imię można też wziąć z ulubionych powieści z czasów dzieciństwa. Prawdopodobnie nie byłoby wielkim kłopotem znaleźć dzisiaj Anię, która swoje imię zawdzięcza miłości mamy do książek Lucy Maud Montgomery o Ani Shirley.

Warto spojrzeć też na historię. Jeżeli któraś z postaci historycznych żyjących przed wiekami szczególnie zapadła Ci w pamięć, możesz wybrać jej imię dla własnego potomka. W takim podejściu do tego, jak wybrać imię dla dziecka, nie będziesz odosobniona lub odosobniony. Na przykład w 2005 roku na popularności zyskało podwójne imię dla chłopca Jan Paweł, nawiązujące do postaci papieża Polaka.

Po trzecie, sprawdź aktualny ranking imion dla dzieci

Kiedy szukasz imienia dla dziewczynki albo chłopca, możesz kierować się też jego popularnością. Jedno podejście zakłada wpisywanie się w trendy, a drugie – nadawanie rzadkiego imienia. O tym, jakie są obecnie najpopularniejsze dla dziewczynek, przeczytasz na https://www.rodzice.pl/imiona-dla-dziewczynek-2022/. Od kilku lat w czołowej piątce imion dla dziewczynek plasują się: Zuzanna, Julia, Zofia, Hanna i Maja. Wśród imion dla chłopców także widać wyraźne trendy. Od kilku lat top 5 należy niezmiennie do: Antoniego, Jana, Jakuba, Franciszka i Aleksandra. Co ciekawe, w minionym roku 2021 wśród najciekawszych imion dziewczęcych, nadanych małym Polkom, były Mercedes i Ligia. Z kolei mali Polacy z najbardziej oryginalnym imieniem już wkrótce będą przedstawiali się w przedszkolu jako Gajusz lub Racibor.

Na koniec pamiętaj, że niezależnie od obranej drogi nadania pociesze imienia, warto poznać jego historię i znaczenie. Dla przykładu popularna Zuzanna jest najstarszym używanym imieniem żeńskim na świecie. Było znane już w starożytnym Egipcie. Zuzie są skromne i pracowite. Z kolei imię Antoni wywodzi się ze starożytnego Rzymu i oznacza tyle, co wybitny. Antki są zdecydowanymi indywidualistami.