Mniszek lekarski i mlecz – czy to sama roślina?

0
3941
Mniszek lekarski

Mniszek lekarski, a może mlecz polny? Co takiego wyrosło na Twoim trawniku i co najważniejsze, jak się tego pozbyć? Wielu z nas latem zadaje sobie to pytanie i podejmuje się syzyfowej pracy, jaką jest odchwaszczanie. Aby pokonać wroga, warto go jednak lepiej poznać, a przede wszystkim wiedzieć, z czym tak naprawdę walczymy?

Mniszek lekarski i mlecz polny – tak podobni i tak różni

To, co musimy podkreślić na początku, to że mlecz polny i mniszek lekarski to dwie różne rodziny. Mają one wiele cech wspólnych, pochodzą z rodziny astrowatych, a ich wygląd jest dość zbliżony. Różnią się jednak przede wszystkim tym, że mniszek lekarski to roślina powszechnie stosowana w medycynie naturalnej, natomiast mlecz polny, to zwykły chwast. Jakie są zatem główne różnice pomiędzy mniszkiem lekarskim a mleczem? Przede wszystkim zasadniczą różnicą jest łodyga i kwiaty. W przypadku mlecza roślina charakteryzuje się jedną główną łodygą, z której wyrastają łodygi boczne, zakończone żółtymi strzępiastymi kwiatami. Mniszek lekarski zaś ma pojedyncze, bezlistne, grube łodygi, a każda z nich zakończona jest pojedynczym żółtym kwiatem o drobnych liściach. Inny jest też podstawowy sposób rozmnażania tych dwóch roślin. Mniszek lekarski przede wszystkim rozmnaża się przez rozsiewanie. Kiedy kwiaty przekwitają, tworzą się popularne dmuchawce, które roznoszą nasiona po okolicznych polach, nieużytkach i łąkach. Mlecz polny rozmnaża się przede wszystkim przez rozłogi korzeniowe. Różnic jest znacznie więcej, jednak już po tych podstawowych cechach spokojnie rozpoznamy, czy mamy do czynienia z mleczem, czy z mniszkiem.

Mniszek lekarski – do czego można go użyć?

Mlecz polny to typowy chwast, mniszek lekarski natomiast to roślina posiadająca wiele leczniczych właściwości. Liście mniszka są bardzo bogate w witaminy i minerały, dlatego wiosną warto dodawać je do zdrowych sałatek, lub zaparzyć z nich oczyszczającą herbatkę. Kwiaty z kolei możemy wykorzystać do zrobienia smacznej nalewki lub zdrowego syropu na kaszel. Co więcej, mniszek pospolity znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu domowy, ale również w medycynie. Przetwory z mniszka — zwłaszcza z jego korzeni i liści wyjątkowo dobrze sprawdzają się w procesie rekonwalescencji u osób, które przybyły wirusowe zapalenie wątroby, a także po zabiegach na drogi żółciowe, oraz przy zagrożeniu kamicą żółciową. Mniszek polecany jest osobom z zaburzeniami układu krążenia oraz nerek, można go również stosować w leczeniu trądziku, otyłości, reumatyzmu, a także początków cukrzycy. Liczne badania naukowe farmakologiczne oraz kliniczne wykazały, że przetwory z mniszka mają wielokierunkowe działanie. Pobudzają one wytwarzanie żółci przez wątrobę, a także ułatwiają jej przepływ do dwunastnicy. Mniszek działa też korzystnie na czynność wydzielniczą trzustki, a także normalizację procesu trawienia. Co istotne, preparaty z mniszka wykazują również działanie oczyszczające krew, czyli odtruwające. Jak widać, warto skorzystać z dobroczynnych właściwości tej wyjątkowej rośliny, jaką jest mniszek lekarski.