Wizje młodych ludzi

0
558
Mikołaj Figlarski przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Tychy szóstej kadencji. Fot. Nikola Chamera

Rozmawiamy z Mikołajem Figlarskim przewodniczącym szóstej kadencji Młodzieżowej Rady Miasta

 

Twoje Tychy: Jak dotychczas przebiega praca Młodzieżowej Rady Miasta. Minęły ponad 3 miesiące, w jakie akcje się zaangażowaliście?

Mikołaj Figlarski: – Od listopada wykorzystaliśmy czas na poznanie się, zbudowanie zespołu oraz planowanie. Nie był to jednak tylko i wyłącznie czas rozmów. Razem z Radą Miasta Tychy wzięliśmy udział w Szlachetnej Paczce. Razem z Inicjatywą Tyską współorganizowaliśmy grę miejską w ramach finału WOŚP. Zbieraliśmy wtedy również pieniądze do puszek i eSkarbonki. Braliśmy udział w różnych wydarzeniach takich jak np. V Tyska Wigilia dla Potrzebujących czy XIV Spacer Paprocański.

Był to również czas pracy nad nowelizacją Statutu Rady. Jakie macie zatem plany na najbliższy rok?

Mikołaj Figlarski: – Obecnie pracujemy nad kampanią promocyjną Młodzieżowej Rady Miasta. Przedstawiamy jej rolę, zadania i członków. Ma ona zachęcić młodych ludzi do zaangażowania się w prace rady w ramach zespołów doradczych, do których może dołączyć każdy. Utworzyliśmy cztery takie zespoły – ds. Ekologii i Środowiska, Wolontariatu, Wsparcia Młodzieży oraz Polityki Młodzieżowej. O ile zakres dwóch pierwszych zespołów jest jasny, to chciałbym powiedzieć czym zajmują się te dwa ostatnie. Zespół ds. Wsparcia Młodzieży pracuje nad problematyką samorządności uczniowskiej, edukacji oraz pomocy w realizacji przedsięwzięć młodych ludzi, natomiast Zespół ds. Polityki Młodzieżowej ma przeanalizować strategie i rozwiązania dla młodzieży w innych miastach oraz stworzyć propozycje, które mają wpłynąć na polepszenie życia młodych ludzi. Swoje zgłoszenia do zespołów można zprzesłać przez naszego Facebooka lub mailowo na adres: rada.mlodziezowa@umtychy.pl. W Walentynki na naszej facebookowej stronie opublikowaliśmy film stworzony razem z Tyską Radą Seniorów, w którym międzypokoleniowo dzielimy się swoimi opowieściami i przemyśleniami o miłości. Chcemy pokazać to, że wszyscy razem tworzymy społeczność, jesteśmy jedną wspólnotą, dlatego też pomożemy Radzie Seniorów podczas organizacji seniorady.

A jak praca zespołów przełoży się na konkretne akcje i wydarzenia?

Mikołaj Figlarski: – W najbliższym czasie razem z Młodzieżową Radą Miasta Rybnika planujemy przeprowadzić wspólny turniej esportowy. Teraz pracujemy nad jego założeniami. Niektóre projekty będziemy kontynuować. Planujemy razem z Inicjatywą Tyską zorganizować kolejne edycje akcji sprzątania lasów. W tym roku wrócimy do naszego pomysłu sprzed pandemii tj. Tyskiej Wymiany Ubrań. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2020 roku i cieszyła się sporym zainteresowaniem. Po jej organizacji dostaliśmy dużo pozytywnych komentarzy oraz próśb o następną edycję. Teraz można organizować takie wydarzenia, więc bierzemy się do działania. Na jesień planujemy natomiast II edycję Tyskiego Turnieju Debat Oksfordzkich, który również został ,,zamrożony” przez pandemię. Chcemy, aby w tym roku odbył się również trzeci już Tyski Zlot Samorządności Uczniowskiej, w którego organizację angażuje się Szkoła Podstawowa nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana III Sobieskiego. Dalej będziemy również kontynuować naszą działalność jako wolontariuszy podczas różnych akcji. Kontynuując wątek wspierania samorządności uczniowskiej, chcemy zorganizować Pogadankę Samorządową, czyli wydarzenie w swobodnej formie, podczas którego będziemy rozmawiać z uczniami o tym, jak działają ich samorządy, o dobrych praktykach oraz o tym, jakie są ich pomysły na ulepszenie swoich szkół. W kwietniu chcemy przeprowadzić zbiórkę świąteczną w sklepach. Planujemy zebrać dary dla podopiecznych instytucji i placówek, które na co dzień zajmują się młodymi ludźmi w trudnej sytuacji życiowej. Przewidujemy również atrakcje na dzień dziecka. Planujemy rozgrywki sportowe oraz konkurs na wizję miasta oczami młodych ludzi. W okresie około wakacyjnym planujemy zorganizować grę miejską. Natomiast jesienią tradycyjnie odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta.

Minister zdrowia zapowiedział „początek końca epidemii”. Czy to wpłynęło na Wasze plany?

Mikołaj Figlarski: – Po pandemii wychodzimy z urzędu nie tylko przez to, że sesje zorganizujemy w różnych miejscach. Chcemy spotykać się z ludźmi. Pokazać, że Rada aktywnie włącza się w życie miasta na różnych poziomach. W związku z tym chcielibyśmy zorganizować warsztaty dla szkół dotyczące ekologii oraz samorządu terytorialnego. Aby poznać szerszą opinię młodych ludzi o ich potrzebach, a więc i wizji rozwoju, planujemy przeprowadzić szerokie badania ankietowe oraz Dialog Młodzieżowy w formule open space. W ubiegłym roku zostały znowelizowane ustawowe przepisy dotyczące młodzieżowych rad. Zostały w nich zawarte nowe kompetencje rad, takie jak możliwość składania odpowiednika interpelacji oraz wniosków o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej. Jest to duży krok w stronę podmiotowości młodych ludzi. Zamierzamy korzystać ze wszystkich możliwości, aby przez konstruktywną pracę głos młodzieży był coraz bardziej słyszalny. Ustawa ta dała również możliwość powołania opiekuna młodzieżowej rady. Do 17 marca czekamy na zgłoszenia osób, które chciałyby pełnić tę funkcję. Przed nami intensywny czas pracy i reprezentacji wizji młodych.