Designerski tygiel w Tychach

0
237

Na dwa tygodnie Browar Obywatelski zamieni się w międzynarodową siedzibę młodych architektów. 14 sierpnia w Tychach rozpocznie się pierwsza polska edycja Meetings of Design Students czyli MEDS Revival 2021. Nasze miasto odwiedzi 60 projektantów z ponad 20 krajów. W ramach tegorocznej edycji warsztatów powstanie 7 projektów miejskich, odbędzie się 6 wydarzeń towarzyszących, liczne wykłady, panele dyskusyjne oraz warsztaty.

„Revival” hasło tegorocznej edycji, odnosi się do miejskiego i architektonicznego kontekstu Górnego Śląska jako terenu kopalń, szybów i fabryk, nadających mu niepowtarzalną i powszechnie rozpoznawalną tożsamość. Od wielu lat region ten przeżywa stopniową transformację, stając się centrum kultury i nadając nowe znaczenie charakterystycznemu dla siebie krajobrazowi. Jednym z głównych wyzwań warsztatów będzie sprowokowanie idącej za transformacją regionu zmiany jego wizerunku w mentalności społeczeństwa oraz przywrócenie do życia zapomnianych przestrzeni. Przez dwa tygodnie uczestnicy będą pracować w grupach pod okiem doświadczonych tutorów. Na początku warsztatów uczestnicy wybiorą projekty, w których udoskonalenie i wykonanie będą zaangażowani.

– Warsztaty MEDS tworzą ludzie, którzy każdego roku przyjeżdżają z całego świata, żeby podzielić się swoim doświadczeniem z różnych dziedzin designu – mówi Magdalena Storożenko prezes MEDS Silesia Foundation. – Szukamy osób o otwartych umysłach, zamiłowaniu do ciągłego zdobywania wiedzy i pasji tworzenia. Każda grupa wraz ze swoim tutorem będzie pracować nad powstaniem projektu i jego dokumentacją, która zaprezentowana zostanie podczas kończącej warsztaty wystawy. To znaczy, że zostawimy po sobie realny ślad w przestrzeni miejskiej. To nie są spotkania towarzyskie, tutaj będziemy ciężko pracować, ale i z ogromną satysfakcją. Kiedy byłam na warsztatach w Iranie spałam na paletach, innym razem moim mieszkaniem był kartonowy namiot. Nigdzie indziej nie nauczyłam się więcej i nigdy wcześniej nie czułam, że rysując ołówkiem po kartce, tworzę nowa rzeczywistość – dodaje.

– Na warsztatach MEDS silny nacisk kładziemy na praktykę – dodaje Kamila Haja zastępca prezesa MEDS Silesia Foundation. – Na uczelniach zdobywaliśmy głównie wiedzę teoretyczną. Tutaj złapiemy za narzędzia i własnoręcznie zbudujemy wcześniej zaprojektowane obiekty. Niezaprzeczalną wartością są uczestnicy warsztatów, którzy zjeżdżają się z całego świata. Oni przywożą na warsztaty wiedzę zdobytą na rodzimych uczelniach, kulturę projektowania, specyficzne dla danego kraju sposoby rozwiązywania problemów. Zanurzenie się w tym międzynarodowym tyglu jest nie do przecenienia – dodaje.

Efektem pracy młodych projektantów będą 4 zrealizowane projekty na terenie Tychów oraz trzy w innych lokalizacjach na Śląsku. Na Browarze Obywatelskim, gdzie mieści się siedziba warsztatów, powstanie podświetlona instalacja w mozaikowym stylu oraz pawilon powstały z materiałów pochodzących z demontażu. Park Suble wzbogaci się o lustrzaną altankę, zaś tunel pod al. Jana Pawła II przejdzie rewitalizację, do której zostaną wykorzystane odpady. Powstała mozaika krytycznie odnosić się będzie do dzikiego konsumpcjonizmu. W Katowicach przy kinie Światowid rewitalizację przejdzie podwórko. Pozostałe dwa projekty będą natury multimedialnej.

Podczas dwutygodniowych warsztatów odbędą się panele dyskusyjne prowadzone przez tutorów. Wśród zaproszonych gości znajdą się czołowi polscy architekci jak: Marlena Wolnik, Katarzyna Furgalińska, Ryszard Nakonieczny, Oskar Grąbczewski, Magdalena Milert, Paulina Grabowska czy Adrian Krężnik. Przeprowadzone zostaną również dwa otwarte warsztaty dla dzieci.

MEDS Revival 2021 zostanie uwieńczony wernisażem prac w formie wystawy 28 sierpnia, który odbędzie się na Browarze Obywatelskim.

Kamil Peszat

1. W Tychach w ramach MEDS Revival 2021 przeprowadzone zostaną 4 projekty. Jednymz nich będzie rewitalizacja tunelu pod al. Jana Pawła II. Mat pras.