Czy rozszerzone pory są poważnym problemem skórnym?

0
95
Młoda naturalna kobieta

W dobie intensywnego rozwoju social mediów, a także wszechobecnych upiększających lub nawet zmieniających urodę filtrów wiele osób, a w szczególności dziewcząt, jak i młodych kobiet marzy o idealnie wyretuszowanej cerze, pozbawionej jakichkolwiek niedoskonałości czy nawet nierówności. Problemy z osiągnięciem takiej cery wpędzają je jednak w coraz gorsze samopoczucie, a często i kompleksy. Niestety idealnie gładka cera nie istnieje, gdyż każdy z nas posiada na naszej skórze niewielkie nierówności, jakimi są pory. Ze względu na różne czynniki mogą one ulegać rozszerzeniu, co często staje się defektem kosmetycznym. Dowiedz się, w jaki sposób oczyścić rozszerzone pory.

Czym są pory skóry?

Zanim przejdziemy do omówienia przyczyn, które odpowiadają za rozszerzone pory, warto zastanowić się nad tym, czym tak naprawdę jest ten element skóry. Pory same w sobie nie stanowią bowiem defektu kosmetycznego. To naturalnie występujący element naszej skóry, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Pory, czyli niewielkie otwory widoczne na skórze, stanowią ujścia mieszków włosowych, które bezpośrednio łączą się z gruczołami łojowymi i pozwalają na odprowadzanie wytwarzanych przez nie substancji, takich jak sebum.

Choć sebum pełni ważną funkcję ochronną skóry, jego nadmiar może być odpowiedzialny za rozszerzone pory, a także powstawanie zaskórników czy zapalnych wykwitów skórnych.

Rozszerzone pory – co je wywołuje?

Jakie czynniki mogą sprzyjać rozszerzonym porom? Okazuje się, że skłonność do ich występowania jest warunkowana genetycznie. Związane jest to z wrodzoną nadaktywnością gruczołów łojowych, a także zaburzeń związanych z prawidłową keratynizacją naskórka. Rozszerzone pory to objaw charakterystyczny dla skóry z niedoskonałościami, a także tłustej i mieszanej. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak zaskórniki mogą pojawić się na naszej twarzy niezależnie od tego, czy mamy problemy z trądzikiem, czy nie. Wpływ na to, że nasze pory stają się rozszerzone, mają także:

  • zanieczyszczenia środowiska;
  • promieniowanie UV;
  • zmiany klimatu (w szczególności wysoka wilgotność);
  • nieprawidłowe oczyszczanie twarzy;
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry (np. stosowanie tłustych, oleistych kosmetyków);
  • niedobory witamin (głównie A oraz z grupy B);
  • nieprawidłowa dieta.

Co ciekawe, nieprawidłowe oczyszczanie twarzy to częsta przyczyna rozszerzonych porów. Niektóre osoby wychodzą z założenia, że stosując mocno matujące i wysuszające kosmetyki, sprawią, że pory ulegną zwężeniu. Niestety jest to bardzo częsty błąd, który prowadzi tylko do pogorszenia stanu naszej skóry. Poprzez jej wysuszanie zaczyna ona produkować jeszcze większe ilości sebum, przez co pory w dalszym ciągu pozostają rozszerzone i dochodzi także do rozwoju większej liczby niedoskonałości.

Oczyszczanie twarzy – sposób na rozszerzone pory

Oczyszczanie twarzy to bezwzględna podstawa pielęgnacji skóry. Czy zdarzyło Ci się czasem pójść spać w makijażu? Z pewnością na drugi dzień byłaś w stanie zauważyć, że Twoja skóra nie jest w najlepszym stanie. Zaniedbywanie oczyszczania twarzy lub wykonywanie go w sposób pobieżny i nieprawidłowy w bezpośredni sposób prowadzi do pogorszenia stanu naszej cery. Rozszerzone pory, zaskórniki, matowy wygląd i wypryski – w taki sposób prezentuje się skóra, w przypadku której prawidłowe oczyszczanie cery jest pomijane.

Podstawą prawidłowego oczyszczania twarzy jest systematyczność. Należy przeprowadzać je dwa razy dziennie, zarówno rano i wieczorem. Dlaczego jest to tak istotne? Rano na naszej twarzy mogą znajdować się resztki kosmetyków pielęgnacyjnych nałożonych na noc. Oprócz tego w trakcie snu mamy bezpośredni kontakt z pościelą, na której znajdują się roztocza i inne mikroorganizmy. Z kolei wieczorem oczyszczanie twarzy pozwala dopełnić etap demakijażu i sprawić, że nasza skóra jest oczyszczona, zrelaksowana i wypoczęta po całym dniu.

Prawidłowe oczyszczanie twarzy pozwala na pozbycie się nadmiaru sebum, a także resztek martwego naskórka. Dzięki temu nasze pory stają się czyste i ulegają zwężeniu.