Higiena jamy ustnej dziecka – poradnik

0
30
Dziewczyna myjąca zęby

O higienę jamy ustnej dziecka warto zacząć dbać jak najwcześniej, najlepiej już od pierwszych dni życia. Dzięki odpowiedniemu doborowi akcesoriów higienicznych oraz właściwemu wykonywaniu niezbędnych zabiegów uda się zachować zdrowe zęby i dziąsła u swojej pociechy. Na czym powinna polegać prawidłowa higiena jamy ustnej u dziecka?

Szczotkowanie i przygotowanie do samodzielnego mycia zębów

U niemowląt należy regularnie oczyszczać wały dziąsłowe i błonę śluzową jamy ustnej, aby zadbać o ich zdrowie i przyzwyczaić maluszka do przyszłych zabiegów higienicznych. Przed położeniem dziecka spać, należy nawinąć na palec kawałek gazy albo założyć na niego specjalny naparstek z mikrofibry lub silikonową nakładkę czyszczącą. Przy pomocy wspomnianych akcesoriów należy delikatnie wyczyścić dziąsła i wnętrze jamy ustnej malucha.

Po wyrznięciu się pierwszych zębów mlecznych zaleca się usuwać z nich płytkę nazębną przy pomocy miękkiej szczoteczki z niewielką zaokrągloną główką (w wariancie dla niemowląt) albo silikonowej szczoteczki, którą rodzic może nałożyć na swój palec. Drugie z rozwiązań sprawdza się do ukończenia 1 roku życia. Szczotkowanie zębów powinno być bardzo delikatne, a najlepiej przeprowadzane w formie zabawy. Zabieg zaleca się wykonywać 2 razy dziennie, przede wszystkim po wieczornym posiłku. Po pozostałych posiłkach dobrze jest przecierać zęby gazikiem.

W ramach zachęty do przyszłego, samodzielnego mycia zębów, warto pozwolić rocznym dzieciom samodzielnie szczotkować zęby na sucho, bez pasty. Taka zabawa powinna odbywać się pod opieką rodzica. Nie należy traktować jej jak pełnego zabiegu higienicznego, lecz jako próbę oswojenia się ze szczotkowaniem zębów.

Jaka pasta do zębów nadaje się dla dziecka?

Pasta do zębów musi być dobrana do wieku dziecka i mieć odpowiadający maluchowi smak. Produkty dla niemowląt i małych dzieci powinny być łagodne dla szkliwa. Nie mogą zawierać drobinek ścierających. W przypadku pociech do 2 roku życia stosuje się pasty do zębów dla dzieci z fluorem w stężeniu 1000 ppm F lub pozbawione tego pierwiastka. Produktem smaruje się delikatnie jedynie końcówki włosia szczoteczki.

Dzieciom w wieku od 2 do 6 lat myje się zęby nieco większą porcją wspomnianej pasty z fluorem o stężeniu 1000 ppm F. Na szczoteczkę nakłada się ilość produktu odpowiadającą wielkością ziarenku grochu. Powyżej 6 roku życia dziecko może myć zęby produktem z fluorem o stężeniu 1450 ppm F. Dopóki pociecha nie skończy ok. 8 lat, należy sprawdzać, czy dokładnie szczotkuje zęby i czy nie połyka pasty do zębów.

Jak dobrać szczoteczkę dla dziecka i jak szczotkować zęby?

Szczoteczka do zębów, podobnie jak pasta, powinna pasować do wieku dziecka. Ponadto warto, by została wyposażona zaokrągloną główkę. Bezpieczne szczoteczki do zębów dla dzieci mają odpowiednią wielkość, miękkie włosie i antypoślizgowe uchwyty.

Zęby należy myć 2 razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Zalecanym czasem szczotkowania są 2 minuty. Samodzielne mycie zębów przez dzieci do 8 roku życia powinni kontrolować i oceniać rodzice. Optymalną techniką szczotkowania jest wymiatanie. Włosie szczoteczki powinno znajdować się pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba. Końcówki skierowane są w stronę korzeni. Należy wykonywać ruch wymiatający, by skutecznie oczyścić zęby i przestrzenie międzyzębowe. W ten sposób oczyszcza się powierzchnie boczne (od policzków, języka i podniebienia), a żujące myje się delikatnym ruchem szorującym. Jeżeli u dzieci powyżej 6 roku życia występuje umiarkowane albo wysokie ryzyko rozwoju próchnicy (np. gdy noszą aparat ortodontyczny) po szczotkowaniu zaleca się ponadto stosowanie łagodnych płukanek bez alkoholu.

Dbanie o higienę jamy ustnej dziecka należy rozpocząć od pierwszych dni życia. Rodzaj zabiegów oraz stosowanych akcesoriów i kosmetyków trzeba dostosować do wieku swojej pociechy. Pozwoli to skutecznie zatroszczyć się o zdrowie zębów i dziąseł oraz zapobiec problemom z próchnicą.