Dbasz o naturę? Materace dla estetów ekologicznych

0
85
Zakupy - wybieranie materaca

Świadomość ekologiczna wzrasta, a producenci wyposażenia poszerzają swoją ofertę o modele naturalne i „zielone”. Czym są ekologiczne materace, z jakich materiałów są wykonane i czy sprawdzą się w Twojej sypialni?

Materace ekologiczne – czyli jakie?

Materacami ekologicznymi nazywamy takie posłania, które zostały wykonane nie tylko z surowców pochodzenia naturalnego. Mogą być to również materiały sztuczne, ale o niskim śladzie węglowym – czyli do których wytworzenia stosuje się minimalną ilość energii i wody. Ponadto warto pamiętać, że ekologiczne oznacza również trwałe – niskiej jakości produkty, nawet jeśli wykonane ze stricte naturalnych materiałów, jeśli służą nam krótki czas i wymagają wymiany, w perspektywie lat są bardziej obciążające dla środowiska niż produkty wykonane co prawda z użyciem sztucznych, ale odpornych na użytkowanie surowców. Dobrym przykładem materaca wykonanego z syntetycznych, ale nadal ekologicznych materiałów jest materac Hilding Salsa. Producent deklaruje, że podłoże to może nam służyć przez kilkanaście lat. Co więcej, wszystkie materace Hilding wytwarzane są z poszanowaniem dla środowiska i przy znacznej redukcji CO2.

Do grupy materaców ekologicznych zalicza się przede wszystkim materace z kokosem, czyli wykonane z włókna kokosowego czy z lateksem. Nie wszyscy wiedzą, że materace lateksowe zaliczane są również do grupy materacy pianowych – są one wykonane z pianki z mleczka kauczukowego lub jego syntetycznego odpowiednika. Poza tym, materace ekologiczne bazują na bawełnie i aloesie, a oleje ropopochodne zostały w nich zastąpione naturalnymi, czyli na przykład słonecznikowym czy rycynowym.

Drewniane łóżko z ekologicznym materacem

Materac ekologiczny: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przede wszystkim, każdy materac powinien posiadać certyfikaty stwierdzające jego bezpieczeństwo: OEKO Standard, EKO-TEX itp. Marka Hilding oprócz uzyskania certyfikatu OEKO Standard może poszczycić się współpracą z niezależnym Szwajcarskim Instytutem AEH. Wszystkie wyroby medyczne Hilding są poddawane rygorystycznym testom i eksperymentom. W wyniku tych badań utrzymują certyfikat Laboratorium Sleep-Lab. Jednym z parametrów, który jest oceniany w ramach eksperymentów jest przyjazność środowisku i powstrzymywanie zmian klimatycznych. Pozostałe to ergonomia, higiena i trwałość.

Jak już wspomniano, trwałość jest bardzo istotnym czynnikiem warunkującym to, czy dany materac może być uznany za ekologiczny. Jeśli zależy nam na zrównoważonym wykorzystywaniu zasobów natury, powinniśmy wybierać rozwiązania wysokiej jakości, na długie lata. Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy wybrany przez nas materac mieści się w tej kategorii, jest gwarancja producenta. Renomowane marki zajmujące się specjalistycznymi podłożami do spania dają na swoje produkty nawet kilkanaście lat gwarancji.

Materace są jednymi z najtrudniej recyklingowanych odpadów, nie oznacza to jednak, że niemożliwym jest odzyskiwanie z nich materiałów. Sięganie po wyroby pozbawione olejów ropopochodnych i substancji toksycznych nie tylko jest niezbędne do zachowania zdrowia, ale również jest działaniem odpowiedzialnym na przyszłość: po zakończonym okresie użytkowania, wolny od powyższych substancji materac może zostać poddany recyklingowi.