Jak napisać wezwanie do zapłaty?

0
41
Kalkulacja rachunków

Prowadzenie swojej firmy ma swoje blaski i cienie. Jednym z mniej przyjemnych aspektów jest prowadzenie działań windykacyjnych oraz ponaglanie kontrahentów do tego, aby uregulowali na czas swoje zobowiązania. Jeżeli jesteś na tym etapie i opisany scenariusz dotyczący trudności w zakresie odzyskania pieniędzy jest Ci bliski – poniżej znajdziesz garść praktycznych porad, które pomogą Ci z powodzeniem uzyskać oczekiwaną płatność. Jak napisać wezwanie do zapłaty? Co powinien zawierać taki druk w celu odzyskania należności? Sprawdź poniżej i przystąp do wypełnienia takiego pisma. Zawalcz o pieniądze, które Ci się należą!

  1. Wezwanie do zapłaty – czym jest?
  2. Przedsądowe wezwanie – jak je skutecznie napisać?
  3. Ostateczne wezwanie przed skierowaniem sprawy do sądu?
  4. Jak wysłać takie wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty – czym jest?

Jeżeli masz problem z uzyskaniem płatności od swojego kontrahenta – warto na początek spróbować wystosować odpowiednie żądanie uregulowania należności we wskazanym terminie. Możesz to osiągnąć dzięki wystosowaniu takiego pisma jak wezwanie przedsądowe, które poprzedzi skierowanie sprawy do sądu i zostanie wysłane listem poleconym. Zastanawiasz się jak wystawić wezwanie? Możesz z powodzeniem skorzystać ze wzorów dostępnych w PDF w sieci, albo napisać je samemu. Takie wezwanie dłużnika i określenie takich elementów jak termin spłaty długu pozwoli Ci uzyskać dowód przed sądem, że strony podjęły próbę mediacji.

Przedsądowe wezwanie – jak je skutecznie napisać?

Punktem wyjściowym jest odpowiednie skonstruowanie takiego pisma. Skutecznie wezwanie do zapłaty powinno zawierać:

  • dane dłużnika oraz Twoje,
  • informacje o wysokości spłaty zadłużenia – kwota długu,
  • wskazanie wysokości odsetek za każdy dzień opóźnienia,
  • ostateczny termin spłaty,
  • numer konta, na które dłużnik powinien przelać należne Ci pieniądze.

Smartfon w dłoni

Wzory druków znajdziesz w internecie. Dzięki temu zyskasz możliwość podejrzenia takiego prawidłowo skonstruowanego dokumentu i nawet jeśli nie dysponujesz drukarką – z powodzeniem stworzysz taki dokument w oparciu o dostępny wzór.

Ostateczne wezwanie przed skierowaniem sprawy do sądu?

Prowadzenie swojego biznesu dostarcza wiele satysfakcji i spełnienia, może być jednak frustrujące w sytuacji, gdy kontrahenci zwlekają z uregulowaniem zapłaty. Takie opóźnianie płatności rodzi duży dyskomfort oraz utrudnia prowadzenie biznesu w sytuacji, gdy taki proceder jest praktykowany przez większą ilość klientów. Wiele osób postawionych w takiej sytuacji nie wie niestety, jak może zapobiec utrwalaniu takich zachowań. Praktyka dowodzi jednak, że odpowiednio wypełniony wzór wezwania pomoże Ci w odzyskaniu pieniędzy, gdy kontrahent zwleka z zapłatą. Jest to skuteczna forma pozwalająca odzyskać pieniądze.

Jak wysłać takie wezwanie do zapłaty?

Masz kilka możliwości wysyłki takiego pisma. Jednym z nich jest standardowe udanie się do najbliższej placówki Poczty Polskiej i nadanie tam przesyłki – najlepiej listem poleconym, aby zyskać potwierdzenie, że zostało skutecznie dostarczone. Możesz także skorzystać z innych opcji. Jedną z nich jest wysłanie takiego pisma za pośrednictwem poczty elektronicznej. Warto wówczas włączyć potwierdzenie odczytu – dzięki temu zyskasz namacalny dowód, że Twój email został dostarczony i odczytany. Takie pismo może mieć charakter prostego i krótkiego komunikatu, zawierające podstawowe informacje, analogicznie jak w przypadku pisma wysyłanego za pośrednictwem Poczty Polskiej. Wiesz już, jak je skutecznie napisać zatem do dzieła!