Żelazo – śladowy pierwiastek o kluczowym znaczeniu

0
122
Ćwicząca kobieta na siłowni

Spośród wielu pierwiastków, które są niezbędne organizmowi, jedną z kluczowych ról odgrywa żelazo. Składnik ten w wieloaspektowy sposób wpływa na zdrowie, dlatego konieczne jest zadbanie o jego prawidłowe stężenie. Sprawdź, jakie funkcje odgrywa i w jaki sposób dostarczyć żelazo organizmowi.

Żelazo

Mimo że w całym organizmie żelazo występuje w ilości zaledwie ok. 3-4 g, jego znaczenie jest nie do przecenienia. Jedna z jego funkcji polega na syntezie czerwonych krwinek, które odpowiadają za transport tlenu, czyli za jeden z najważniejszych mechanizmów zachodzących w ogóle w ludzkim organizmie. Na tym nie koniec, ponieważ żelazo reguluje poziom cholesterolu we krwi, w związku z czym zapobiega groźnym chorobom układu sercowo-naczyniowego. Wpływa również na skuteczność regeneracji wątroby.

Wapń odgrywa ważną rolę dla działania układu immunologicznego, który skutecznie wspiera w walce z różnego rodzaju patogenami. Z tego względu jego rola jest szczególnie istotna w okresach nasilonych zachorowań na grypy i przeziębienia, gdy odporność ma podwójne znaczenie. Co równie istotne, wapń jest jednym z ważnych czynników stabilizujących pracę układu nerwowego, ponieważ uczestniczy w syntezie osłonek włókien nerwowych. Dzięki niemu możliwa jest także produkcja dopaminy i serotoniny, a więc pośrednio reguluje nastrój i wpływa na dobre samopoczucie.

Z uwagi na znaczenie dla funkcjonowania układu nerwowego żelazo powinno być dostarczane w odpowiednich ilościach szczególnie dzieciom. W przeciwnym razie może bowiem dojść do nieprawidłowości w rozwoju mózgu, co może spowodować liczne defekty o podłożu zarówno neurologicznym, jak i ruchowym oraz społecznym. Jako że żelazo ma szeroki wpływ na kondycję fizyczną, warto polecić jego suplementację osobom aktywnym i uprawiającym sport.

Suplementacja żelaza – dobry wybór

Dostarczając organizmowi odpowiednie dawki żelaza, utrzymujesz go w dobrej kondycji i zapewniasz możliwość intensywnego wysiłku. Dzięki suplementom tego pierwiastka zapomnisz o braku chęci do treningu – poprzez zagwarantowanie komórkom dostępu do wymaganych ilości możliwy jest wysiłek na najwyższych obrotach. Działanie pobudzające żelaza można zaobserwować także u osób, które prowadzą statyczny tryb życia i nie uprawiają sportu.

Z przyjmowaniem żelaza w diecie jest pewien problem, gdyż poza jego źródłami, do których należą m.in. wątroba drobiowa, jaja, orzechy laskowe, nasiona, fasola czy sardynki, należy jednocześnie spożyć produkty bogate w witaminę. Dlaczego? Ponieważ właśnie witamina C odpowiada za wchłanianie żelaza do organizmu. Ponadto wymagany jest tzw. meatfactor znajdujący się w mięsie. Wszystko to sprawia, że zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na żelazo wyłącznie poprzez dietę staje się mocno skomplikowane.

Aby ułatwić sobie sprawę, warto rozważyć suplementację żelaza. Różne formy tego pierwiastka sprawiają, że każdy znajdzie odpowiednią dla siebie. Preparaty z żelazem są nie tylko skuteczne i dobrze przyswajalne, ale również bezpieczne pod warunkiem stosowania się do zalecanego dawkowania.

Artykuł powstał we współpracy z sklep.sfd.pl