Termometr dotykowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie produktu

0
63
Termometr bezdotykowy

Czasy sprzyjają szczególnemu dbaniu o zdrowie. Podwyższona temperatura może być pierwszym poważnym sygnałem organizmu, że rozwija się w nim zakażenie wirusowe bądź bakteryjne. Wsparciem w samodzielnej domowej diagnostyce dla większości pacjentów będzie termometr bezdotykowy. Jakie są zalety i wady tego urządzenia? Czym się ono charakteryzuje? Jakie zastosowanie można dla niego znaleźć? Wreszcie, czym się kierować przy wyborze odpowiedniego sprzętu? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Termometr bezdotykowy – czym jest? Krótka charakterystyka urządzenia

Termometr bezdotykowy jest urządzeniem, które znajduje przeznaczenie do pomiaru temperatury. Co ważne, można go wykonać bez potrzeby zbliżania się do chorego, co sprzyja profilaktyce zdrowotnej osób w pobliżu. Większość modeli jest w stanie pokazać prawidłowy odczyt temperatury pacjenta z odległości 1 metra. Wystarczy skierować go w okolicę czoła, a po kilku krótkich chwilach wszystko będzie wiadomo. Wynik otrzymuje się bardzo szybko, co również ma znaczenie.

W jaki sposób działa termometr bezdotykowy?

Wszystko odbywa się za sprawą podczerwieni emitowanej przez urządzenie. W dobie pandemii coraz więcej osób inwestuje w precyzyjny medyczny termometr bezdotykowy – w trosce o zdrowie swoje i najbliższych. Sprawdza się on doskonale nie tylko w przypadku dorosłych użytkowników. Ma również zastosowanie w przypadku niemowląt i małych dzieci, którym trudno usiedzieć bez ruchu nawet przez kilka sekund, zaś wiercenie się może zaburzyć prawidłowy odczyt. W takich sytuacjach znakomicie przydaje się właśnie termometr bezdotykowy.

Najważniejsze zalety i wady urządzenia

Wśród najważniejszych zalet urządzenia znajduje się, bez wątpienia, wspomniana już wyżej łatwość użytkowania. Niezależnie od wieku i ruchliwości pacjenta termometr i tak pokaże odczyt. Wiele osób zwraca uwagę na krótki czas trwania pomiaru, jak również sporą dokładność wyniku. Ma to znaczenie zwłaszcza w miejscach, w których dzień pracy zaczyna się od zmierzenia temperatury wielu pracownikom – na halach produkcyjnych czy w szpitalach. Wówczas czas na niezbędne czynności skraca się do minimum. Zachowanie dystansu, zwłaszcza w dobie sytuacji pandemicznej na całym świecie, również nie jest bez znaczenia. Brak kontaktu urządzenia z ciałem ogranicza również konieczność jego ciągłej dezynfekcji. Ciekawą opcją termometru bezdotykowego jest opcja zapamiętywania wyników. To przydatna sprawa – zwłaszcza jeśli chcemy porównać wyniki uzyskane dnia poprzedniego, co ma miejsce na przykład w sytuacji chorób dzieci.  Co istotne, termometr bezdotykowy może posłużyć również w innych codziennych czynnościach – między innymi do pomiaru temperatury mleka lub wody podawanej dziecku czy podczas przygotowywania kąpieli noworodkowi. Wystarczy kilka sekund – i już wszystko wiadomo.

Jakie są wady termometru bezdotykowego?

Termometr bezdotykowy, jak zresztą każde urządzenie wyprodukowane przez człowieka, nie jest sprzętem doskonałym i nieomylnym. Zdarza mu się podanie niedokładnego odczytu. Wtedy wystarczy po prostu powtórzyć czynność dla pewności. Minusem może być również dość znaczna cena samego urządzenia – w sklepach stacjonarnych i internetowych kosztuje on od 100 złotych w górę. Pocieszający jest natomiast fakt, że raz zakupiony sprzęt posłuży całej rodzinie z powodzeniem przez wiele lat.

Przegląd popularnych termometrów bezdotykowych dostępnych na rynku

Jeżeli zastanawiasz się, jaki termometr bezdotykowy wybrać, spieszymy z pomocą. Wśród popularnych modeli znajduje się na pewno  Medivon Timi Verona. Produkt ma dużą zaletę w postaci zapamiętywania 9 ostatnich pomiarów. Do jego prawidłowego działania wystarczą baterie AAA. Prosty i intuicyjny w użytkowaniu. Innym produktem, który jest wart uwagi, jest Hetaida HTD8813. Ma wszechstronne zastosowanie – oprócz temperatury ciała dziecka pomoże rodzicom w zmierzeniu temperatury mleka w butelce czy wody w wanience. Po 2 sekundach od wystartowania już da wynik. Pojemna pamięć jest w stanie zapisać aż 50 wcześniejszych pomiarów. RAVENETBD003 to z kolei wybór świetny dla osób, które chcą zadbać o przechowywanie sprzętu w taki sposób, aby nie uległ on uszkodzeniu. W zestawie użytkownik znajdzie poręczne etui. Jeśli chodzi o sam sprzęt, to jest on w stanie zapamiętać 32 ostatnie wyniki. Pomiar jest dodatkowo oznaczany przy użyciu kolorów. Wyraźny wyświetlacz ułatwia prawidłowe odczytanie uzyskanych wyników. Jeszcze jednym modelem, na który warto zwrócić uwagę, jest termometr bezdotykowy TruLife Care Q7 Blue. Jest niezwykle szybki – po zaledwie sekundzie od wystartowania pokazuje pomiar. Producent zapewnia, że granica błędu nie jest większa niż 0.2 stopnia. Jest urządzeniem wszechstronnym. Nadaje się nie tylko do pomiaru ciepłoty ciała, ale również skontrolowania temperatury mleka w butelce, wody czy też w pomieszczeniu. Jest w stanie zapisać do 32 ostatnich pomiarów w swojej pamięci.

Podsumowując, termometr bezdotykowy to bardzo praktyczne urządzenie, które bez wątpienia przyda się w domowej apteczce świeżo upieczonych rodziców, choć nie tylko. Dokładny i szybki pomiar to cechy, które przemawiają za zakupem tego sprzętu.