Szukasz pracy jako kierowca? Przeczytaj koniecznie

0
6
Praca przy laptopie

W obecnych czasach praca kierowcy zawsze będzie cieszyła się powodzeniem, gdyż transport kołowy jest niezmienną częścią naszych społeczeństw. To praca, która wydaje się stosunkowo  prosta i łatwa, gdyż większość z nas posiada prawda jazdy przynajmniej kategorii B, co sprawia, że wiemy, czego się spodziewać po zadaniach polegających na prowadzeniu pojazdów mechanicznych.

O czym jednak należy w takim razie pamiętać, gdy ubiegamy się o tę pracy i wysyłamy CV kierowcy? Przede wszystkim w tym zawodzie potencjalny pracodawca zwraca uwagę na doświadczenie, które definiuje dobrego kierowcę. Jeśli masz już takowe, to nie zapomnij o tym wspomnieć zarówno w liście motywacyjnym kierowcy, jak i w CV – to ważne. Nie ma większego znaczenia, czy ubiegasz się o pracę jako kierowca w lokalnej restauracji, cateringu, jako kierowca busa czy wielotonowego ciągnika siodłowego, to nadrzędną informacją, która definiuje Twoją przydatność na rynku pracy w tym zawodzie jest i będzie zawsze doświadczenie.

O ile w innych zawodach cechy takie jak choćby kreatywność są mile widziane, to CV kierowcy powinno zawierać przede wszystkim jasny wykaz ścieżki zawodowej i miesięcy czy lat spędzonych za przysłowiowym kółkiem, gdyż to jasny przekaz, że dana osoba nadaje się do pracy jako kierowca zawodowy. Oczywiście czym innym jest doświadczenie jako posiadacz prawa jazdy kategorii B i użytkowanie samochodu w celach prywatnych, a czym innym jest praca jako kierowca busa – to drugie wymaga od nas zdecydowanie czego innego, i zapewne pracodawca o tym wie. Ważne jest, by list motywacyjny kierowcy sprawiał wrażenie, że jest autorstwa osoby, która wie, że jazda samochodem to jednak zajęcie wymagające czegoś więcej niż tylko samego posiadania uprawnień.

Praca kierowca zawodowego wymaga także specyficznego zestawu cech interpersonalnych, o czym wielu z nas zapomina przy konstruowaniu swoich CV, ale o tym za chwilę. Listem motywacyjnym kierowca ma za zadanie przykuć uwagę pracodawcy i dać mu jasny i czytelny sygnał, że aplikująca na stanowisko kierowcy osoba czuje się za kółkiem pewnie, niejedną sytuację drogową już ma za sobą, potrafi opanować stres i samo prowadzenie pojazdu nie jest dla niej żadnym problemem, gdyż, niestety, czasem o tę pracę ubiegają się ludzie mający zbyt krótki staż za kółkiem, a co za tym idzie nie zapewniający odpowiedniego pakietu doświadczenia, które jest obligatoryjne. Przy wysyłaniu swojej aplikacji warto więc pokusić się o coś nowatorskiego w sposobie przedstawienie swojej sylwetki.

Jak napisać CV na kierowcę zawodowego? Kilka porad mniej lub bardziej oczywistych

Jak już wyżej wspomniano CV dla kierowcy zawodowego powinna przede wszystkim postawić na to, by uwypuklić doświadczenie kandydata, zdobywane przez lata jako kierowca zarówno cywilnego, jak i w innych pracach zawodowych. Oczywistym jest, że czym więcej kategorii prawa jazdy posiada osoba aplikująca, tym jest ona czysto teoretycznie lepszym kierowcą na stanowisko kierowcy zawodowego.

Dosyć jasno trzeba zauważyć, że jeśli ktoś nie poprzestał tylko na prawie jazdy kategorii B, a rozwijał się w tym kierunku kolekcjonując uprawnienia na ciężarówki i autobusy, to z pewnością kierowanie pojazdami jest jedną z części jego życia, czyli należy się pochylić nad jego CV kierowcy. Niemniej jednak kilka kategorii uprawnień może mieć kilku kandydatów – wtedy rekruter rozpatruje inne kwestie. W pracy kierowcy zawodowego istotny jest na pewno wiek; poszukiwane są osoby w wieku średnim, które mają już spore doświadczenie, ale także wigor i są w stanie pracować wydajnie, zachowując należytą koncentrację – warto zatem w swoim CV umieszczać informację o tym, że uprawia się sport i prowadzi w miarę aktywny tryb życia, gdyż jest to cecha pożądaną. Rzutuje ona także bezpośrednio na postrzeganie przez rekrutera jako osobę nie mającą problemu ze zdrowiem ,a  co za tym idzie choćby z czasem reakcji, tak bardzo potrzebnym w pracy zawodowego kierowcy.

Z ciekawych i nieoczywistych zaleceń można dodać, że warto w załączniku dodać choćby historię przebiegu swojej kariery jako kierowca, załączając wykaz punktów karnych na tle lat użytkowania pojazdów. Dokument taki można zdobyć kierując się do odpowiedniej placówki policyjnej, gdzie Panowie udostępniają ten dokument wraz z pieczątką potwierdzającą zgodność z prawdą. Mówimy oczywiście o przypadkach, gdzie w swoim CV kierowcy kandydat ma się czym chwalić, gdyż nie dla każdego zgromadzone punkty mogą być atutem.

Podsumowując – konstruując swoje CV kierowcy dbajmy o to, by uwypuklić swoje doświadczenie, zdobyte kwalifikacje, a także postarajmy się zaskoczyć rekrutera choćby wykazem punktów karnych, oby jak najmniejszym, co pozwoli nam wyróżnić się na tle innych.