Pierwsza pomoc w zawale serca

0
195
Mięsień sercowy

Szybki styl życia, stres, używki (alkohol, papierosy), cukrzyca oraz otyłość wpływają bardzo niekorzystnie na nasz układ krążenia. Z tego względu choroby serca oraz układu krążenia są drugą przyczyną zgonów (po nowotworach) w Europie. Każdego roku odnotowuje się na terenie naszego kraju ponad 73 tysiące zawałów serca – podają eksperci.

Z tego artykułu dowiesz się kiedy można podejrzewać zawał serca i jak należy postępować, aby ratować zdrowie, a w niektórych przypadkach życie chorego.

Czym jest zawał i jakie daje objawy

Co należy rozumieć w ogóle jako zawał serca? Zawałem mięśnia sercowego określimy stan, w następstwie którego dochodzi do ostrego niedokrwienia, a w konsekwencji niedotlenienia serca. Zaburzony zostaje przepływ krwi w tętnicach wieńcowych (naczynia wieńcowe oplatają serce i zaopatrują ścianę mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze). Powoduje to martwicę tkanek serca.

Wydruk EKG

Przyczyną zatkania tętnic wieńcowych najczęściej jest blaszka miażdżycowa, która ulega pęknięciu i powoduje powstawanie skrzepliny zatykającej jej światło.

Nierzadko bywa, że jest on mylony z ustaniem akcji serca, lub jego pęknięciem. Rzeczywiście, mogą to być powikłania zawału, ale jego definicja jest zupełnie inna.

Typowe i najczęściej wskazywane przez poszkodowanych objawy zawału mięśnia sercowego to:

  • ostry ból w klatce piersiowej (nagły, silny i trudny do zniesienia, kłujący, rozpierający, zlokalizowany za mostkiem lub rozlany na całej klatce piersiowej), trwający ponad 20 minut,
  • objawy towarzyszące:
    • nudności, wymioty,
    • silny niepokój spowodowany strachem przed śmiercią,
    • osłabienie,
    • duszność,
    • bladość skóry,
    • zimne poty.

Bardzo istotną kwestią jest to, że ból nie mija mimo odpoczynku, lub zmiany pozycji ciała. Ból może promieniować do żuchwy, szyi lub kończyn górnych (najczęściej do lewej ręki),. Może też pojawić się dodatkowo ból nadbrzusza czy okolicy międzyłopatkowej.

Objawy niespecyficzne zawału serca

Klasyczne objawy zawału mięśnia sercowego, wymienione powyżej, nie muszą pojawić się w przypadku każdego zawału. Może zdarzyć się zawał bez bólu w klatce piersiowej, co zdarza się najczęściej w przypadku współistnienia cukrzycy. Może też wystąpić tzw. maska brzuszna zawału, charakteryzująca się objawami ze strony układu pokarmowego.

Makieta serca

Co mogę zrobić?

W przypadku wystąpienia objawów zawału mięśnia sercowego przede wszystkim liczy się czas. Jeżeli tylko podejrzewasz zawał – od razu działaj!

Jak najszybciej skontaktuj się z Pogotowiem Ratunkowym dzwoniąc pod numer 999 lub 112, gdzie przedstawisz sytuację. Najlepiej nie transportować na własną rękę poszkodowanego do szpitala. Zespół Pogotowia Ratunkowego na miejscu przeprowadza wstępne badanie oraz pomiar parametrów życiowych, a także wykona EKG i poda potrzebne leki. Docelowym miejscem leczenia w przypadku zawałów jest oddział hemodynamiki do którego ratownicy medyczni przetransportują pacjenta.

Jeśli jesteś osobą udzielającą pierwszej pomocy, absolutnie zabrania się podawania na własną rękę poszkodowanemu leków! To jest bardzo ważne!

Do czasu przejęcia poszkodowanego przez zespół Pogotowia Ratunkowego, poszkodowany musi pozostawać w pozycji półsiedzącej i mieć zapewniony dostęp świeżego powietrza. Przede wszystkim pozostań przy poszkodowanym – w ten sposób zapewnisz mu odpowiednie wsparcie psychiczne.

Tekst powstał we współpracy z firmą Kompas.