Dobór okularów – jak dobrze dopasować do twarzy?

0
2655
Kobieta w okularach

Podczas wyboru okularów trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jaki mamy typ twarzy, jaki rodzaj oprawek doda uroku naszej twarzy, czym kierować się przy ich wyborze oraz kto potrafi odpowiedzieć ta te pytania?

Okulary to element naszej garderoby, który rzuca się w oczy jako pierwszy. Odpowiednio dobrany potrafi wysłać pozytywny komunikat naszemu rozmówcy, gdyż nasz wygląd wpisuje się w nasza mowę ciała. Specjaliści projektujący oprawki zdają sobie z tego sprawę, dlatego są w stanie dobrać ich odpowiedni kształt, kolor, styl do odpowiedniej sytuacji czy osoby. Wiedząc, co komunikuje otoczeniu konkretna para oprawek, zyskujemy możliwość najlepszego jej wykorzystania.

Okulary są elementem na stałe wpisanym w nasz wyraz twarzy, a ten przecież komunikuje jaką jesteśmy osobą. Przeprowadzone badania pokazały, że osoby z dobrze dobranymi oprawkami są uznawane za bardziej inteligentne, godne zaufania, szczere, doświadczone oraz o wyższym statucie społecznym. Przykładowo osoby, które decydują się na grubsze i charakterystyczne ramki, łatwiej wyróżniają się z tłumu, są lepiej rozpoznawalni i zapamiętywani. Ci zaś, co decydują się na cienkie, stonowane i niewidoczne oprawki bez ramek, wydają się być bardziej godni zaufania i wzbudzają nasze poczucie bezpieczeństwa. Okulary to zdecydowanie atrybut, który potrafi nas opisać. John Lennon czy Steve Jobs bez swoich oprawek stracili by na sile wyrazu, to pewne.

Komu zaufać podczas doboru okularów

Wiedząc, jak ważne jest dobranie właściwych oprawek, nasuwają się pytania: które salony odwiedzić, jak uniknąć rozczarowania, komu ufać? To nie są łatwe pytania, ale z odpowiednim podejściem można bez problemu uniknąć przysłowiowej „wizerunkowej wtopy”. Zdecydowanie warto zasięgnąć opinii wśród optyków z odpowiednim wykształceniem. Z założenia sprzedawca, czy osoba przyuczona do obsługi klienta, może nie rozumieć powagi problemu i pomimo świetnych umiejętności interpersonalnych dobrać nieodpowiednie oprawki. Wśród optyków zdarza się więcej przykładów świetnej obsługi i podejścia do klienta z wyczuciem potrzeb i dbałości o właściwy dobór okularów. Warto jednak zadawać inne pytania niż o wykształcenie, doświadczenie czy ukończoną uczelnię. W rozmowie z obsługą warto poprosić o dobór oprawki do kształtu swojej twarzy. Wówczas należy wytłumaczyć, w jaki sposób i w jakich okolicznościach oprawki mają być użytkowane. Należytym pytaniem jest prośba o zademonstrowanie oferty szkieł. Jeżeli obsługa się strapi, straci rezon, zacznie niejasno odpowiadać na pytania i stresować się – nie warto wówczas kontynuować rozmowy. Nie trzeba być wykwintnym znawcą mowy ciała, by wyczuć pewność siebie i rzetelne podejście do tematu. Doświadczony optyk na pewno podoła zadaniu.

Warte uwagi salony optyczne dobierają okulary bez pośpiechu, ze spokojem poświęcają klientowi tyle czasu ile jest to konieczne, by ten poczuł się, że jest we właściwym miejscu. Gdy akurat wszyscy pracownicy są zajęci, zazwyczaj ktoś poprosi nas o chwilę cierpliwości i zaproponuje kawę czy inny napój. Obszar w modzie, który uwił sobie ten drobny przedmiot, nieskończona różnorodność oprawek oraz wcale nierzadkie analizowanie przez klienta okularowych trendów, doprowadziły do powstania pewnego nurtu, który został zdefiniowany jako stylistyka opraw okularowych – takiej osoby potrzebuje każdy, kto zdecydował się na okulary.

Kształt twarzy a dobór oprawekDobór okularów damskich do kształtu twarzy

Kolor oprawek

Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z szerokim wachlarzem ofert, jaki oferuje rynek. Wielkie, małe, prostokątne, okrągłe czy kocie. każde z nich wywołują skojarzenia i podkreślają lub zakrywają elementy naszej urody. Kolor jest istotną częścią, już po kilku sekundach ludzie reagują na komunikat wysyłany przez nas za pomocą koloru. Według specjalistów od wizerunku, u brunetek i szatynek najlepiej sprawdzą się oprawki w kolorze czarnym, czerwonym, szafirowym i srebrnym. Dla blondynek oraz rudowłosych odpowiednie będą złote lub miedziane oprawki. To oczywiście przede wszystkim teoria, a w życiu najważniejsza jest praktyka, dlatego warto udać się na wizytę do stylisty opraw okularowych.

Rodzaje kształtów twarzy

Zasadniczo możemy wyodrębnić osiem typów kształtu twarzy – owalny, okrągły, kwadratowy, trójkątny, prostokątny, pięciokątny, sześciokątny oraz trapezoidalny. Jest to podział umowny, gdyż twarz każdego człowieka jest wypadkową kilku typów, jednak zazwyczaj jeden z nich jest dominujący. Nasza twarz zawiera cechy dwóch, a nawet trzech kształtów przez co konkretne i jednoznaczne zdefiniowanie danej budowy nie jest możliwe. Ważne natomiast są cechy anatomiczne, na które warto zwrócić uwagę podczas doboru oprawy okularowej. To przede wszystkim wygląd twarzoczaszki, a w szczególności wielkość, zarysowanie i kształt kości jarzmowych oraz żuchwy. To między innymi te cechy budowy (obok proporcji) wpływają na to, jaki kształt okularów męskich lub damskich jest dla nas odpowiedni. Nie bez znaczenia jest zasada linii brwi, zasada proporcji i przede wszystkim zasada komfortu. Dobrze dobrana oprawka potrafi wyszczuplić twarz, wydłużyć i złagodzić ostre kąty twarzy czy zmniejszyć optycznie szerokość skroni. Do tego jednak potrzeba osoby, która poznała wszystkie zasady rządzące w świecie okularów i potrafi się wśród nich swobodnie przemieszczać.