Trzeciomajowy apel

1
474
Przedstawiciele władz miasta (od lewej: D. Wencepel, M. Gramatyka, B. Konieczna) złożyli kwiaty pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego. Fot. KP

To były bardzo kameralne obchody 229 r. uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ze względu na panująca epidemię koronawirusa zostały ograniczone do niezbędnego minimum.

Jak co roku w kościele pw. św. Marii Magdaleny odbyła się msza święta za ojczyznę. Przed jej rozpoczęciem przedstawiciele władz miasta tj. wiceprezydent Maciej Gramatyka wraz z radnymi Barbarą Konieczną i Dariuszem Wenceplem w strugach deszczu złożyli pamiątkową wiązankę pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego. Następnie o 12.00 przed wejściem do kościoła rozdano ostatni z 50 przygotowanych kotylionów, które to odliczały maksymalną dopuszczalną ilość uczestników we mszy świętej. Tę poprowadził proboszcz parafii ks. Janusz Lasok. – Witam wszystkich zgromadzonych przed ołtarzem i tych, którzy łączą się z nami przez internet. Mszę świętą w samo południe sprawuję w intencji Ojczyzny, modląc się za władze naszego państwa jak również naszego miasta – przywitał wiernych ks. proboszcz. Dalej podczas mszy został odczytali list Rady Stałej Episkopatu Polski, w którym duchowni wzywali klasę polityczną, do jednomyślnego wypracowania sposobu przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

„ W pełnym niepokoju czasie epidemii, a także w sytuacji napięcia związanego z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi, pragniemy zaapelować o odpowiedzialność za dobro wspólne, jakim jest Polska.[…] Misją Kościoła w takiej sytuacji jest jednak zawsze pełne życzliwości przypominanie o szczególnej, moralnej i politycznej odpowiedzialności, jaka spoczywa na uczestnikach życia politycznego. Zachęcamy, aby w dialogu między stronami poszukiwać takich rozwiązań, które nie budziłyby wątpliwości prawnych i podejrzenia nie tylko o naruszenie obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale i przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów. Prosimy, aby kierując się najlepszą wolą, w swoich działaniach szukali dobra wspólnego, którego wyrazem jest dziś zarówno życie, zdrowie oraz społeczny byt Polaków, jak i szerokie społeczne zaufanie do wspólnie wypracowanych przez lata procedur wyborczych demokratycznego państwa. W tej trudnej sytuacji, jaką przeżywamy, powinniśmy dbać o kultywowanie dojrzałej demokracji, ochronę państwa prawa, budowanie – mimo różnic – kultury solidarności, także w sferze polityki.” – list był czytany w całej Polsce.

Po mszy świętej wiceprezydent Maciej Gramatyka wraz z przewodniczącą rady miasta Barbarą Konieczną udali się pod czułowski Pomnik Powstańców Śląskich, gdzie również złożyli pamiątkową wiązankę. Tegoroczne obchody zamknął koncert „Perły Muzyki Polskiej” w ramach cyklu Spotkań Karolińskich, odbywających się na kanale YT parafii bł. Karoliny. Podczas koncertu Marcin Sidor wraz z Kamilem Pawłowskim wykonali m.in.: Mazurek op 33 nr 2 Fryderyka Chopina, Kujawiak a- moll Henryka Wieniawskiego czy Poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego. Wykonania były urozmaicone ciekawymi dygresjami Pawłowskiego, który przybliżał meandry muzyki klasycznej czy ciekawostki z życia kompozytorów.

Za organizację tegorocznych obchodów odpowiadało Miejskie Centrum Kultury.

 

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.