Przetargi mieszkaniowe – sposób na zakup taniego lokum

0
3228
Przetargi mieszkaniowe

Aby znaleźć mieszkanie, które sprosta wszelkim naszym oczekiwaniom, nierzadko potrzeba wiele czasu i cierpliwości. Często przeglądając ogłoszenia, szukamy i czekamy na oferty lokali, które można kupić za okazyjną cenę. Tymczasem warto bliżej zapoznać się z tematem przetargów mieszkaniowych, dzięki którym możemy taniej nabyć wymarzoną nieruchomość.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o przetargach mieszkaniowych

Przetarg mieszkaniowy to jeden ze sposobów sprzedaży lokali mieszkaniowych, użytkowych, gruntów itp. Taka forma sprzedaży nieruchomości może być ogłoszona na przykład przez spółdzielnie mieszkaniowe, urzędy miast i gmin czy spółki Skarbu Państwa. Mieszkania oferowane w przetargach pochodzą zazwyczaj z odzysku – bywa tak, że latami nieużywane wymagają generalnego remontu, stąd też ich niższa cena.

Istnieją dwie formy przetargów: ograniczone, dostępne dla danej grupy osób, wyszczególnionych w ogłoszeniu, jak również nieograniczone, do których może przystąpić każdy. Zanim podejmiemy decyzję o wzięciu udziału w przetargu, warto dowiedzieć się kilku istotnych informacji: kto jest jego organizatorem, czego dotyczy przetarg, kiedy i gdzie się odbędzie.

Równie istotna jest cena wywoławcza nieruchomości, jak również wysokość wadium. Wadium to nic innego jak wkład finansowy na rzecz przedmiotu przetargu. Zazwyczaj oscyluje on w granicach 10 % ceny wywoławczej nieruchomości. Wadium to dla organizatora przetargu zapewnienie o zainteresowaniu i chęci kupna danego lokum. Nawet jeśli go nie wygramy, pieniądze i tak zostaną nam zwrócone. Trzeba jednak pamiętać o tym, że po wygranym przetargu należy uregulować pozostałe płatności – w przeciwnym wypadku, gdy np. się rozmyślimy, pieniądze po prostu nam przepadną.

Gdzie szukać informacji o przetargach na mieszkania?

Jak wiadomo, internet to jedno z najobszerniejszych źródeł informacji. Jeśli przetargi mieszkaniowe wydają nam się atrakcyjną formą sprzedaży nieruchomości, warto wiedzieć, w jaki sposób można znaleźć o nich informacje. Warto śledzić więc tablice ogłoszeniowe w urzędach miast i gmin, czy chociażby sprawdzać ogłoszenia w lokalnej prasie. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem bez wątpienia okaże się jednak internet. Na stronie Listaprzetargow.pl wyszczególnione są przetargi, dostępne na terenie całej Polski. Nieskomplikowana w obsłudze wyszukiwarka, pozwoli nam w szybki i łatwy sposób znaleźć interesujące nas oferty w poszczególnym mieście czy województwie.

Jak widać przeglądanie ofert na portalach ogłoszeniowych to nie jedyny sposób na kupno atrakcyjnego mieszkania. Te mniej popularne formy, nierzadko mogą okazać się bardziej opłacalne. Nosząc się z zamiarem zakupu mieszkania, warto zorientować się, czy w naszym miejscu zamieszkania są organizowane przetargi mieszkaniowe a jeśli tak – spróbować swoich sił i wziąć w nich udział.

Zdjęcie: Pixabay.com