Jak znaleźć najtańszy kredyt w banku?

0
217
Umowa kredytowa

Wśród licznych ofert na rynku bankowym trudno jest znaleźć ten najbardziej dla nas korzystny.

Dużo jest tych, które zachęcają korzystnymi i łatwymi do spłacenia ratami. Lecz gdy przechodzimy z teorii do praktyki to okazuje się zupełnie inaczej. Jak nie dać się oszukać i wybrać tą najlepszą ofertę?

Niewątpliwie banki kuszą potencjalnych klientów niskimi kosztami kredytów gotówkowych, dostępnością i małymi formalnościami. Ale gdy przychodzi do podpisania umowy, nagle okazuje się że koszty wzrastają. W banku obliczany jest przybliżony koszt kredytu, natomiast wszelkich szczegółów dowiadujemy się dopiero podczas podpisania umowy. Dzieje się tak, ponieważ koszt kredytu zależy od wielu czynników. Między innymi takich jak nasza zdolność kredytowa oraz historia kredytowa, jeśli taką posiadamy lub wysokość zarobków. Do chwili podpisania umowy zmienić się może wysokość oprocentowania, prowizja banku oraz koszt ubezpieczenia kredytu. Podczas podejmowania decyzji pomóc nam może ranking kredytów konsumenckich.

Czym kierować się podczas wyboru kredytu?

Każda osoba, która chce pożyczyć pieniądze w banku poszukuje takiej oferty gdzie prowizja jest najmniejsza. Dlatego z pewnością nie należy sięgać po ofertę pierwszą z brzegu, ani tą najbardziej reklamowaną. Należy poświęcić trochę czasu, aby skrupulatnie porównać przynajmniej kilka ofert. Z pomocą przyjdzie internet, gdzie znajdziemy w jednym miejscu oferty wielu banków. Ponadto online możemy otrzymać równie korzystne oferty jak w placówkach stacjonarnych. Bez wychodzenia z domu możemy dokonać wstępnej weryfikacji, ale nie dopytamy o szczegóły oferty.

Ponieważ odwiedzanie stron wszystkich banków to strata czasu, dlatego lepiej znaleźć ranking kredytów gotówkowych. Wystarczy wpisać swoje oczekiwania – to jest kwotę jaką chcemy pożyczyć oraz liczbę rat – a wyszukiwarka sama wskaże najbardziej atrakcyjne oferty.

Poszukiwania warto rozpocząć od banku, w którym mamy otwarty rachunek. Jeśli na to konto trafia nasze wynagrodzenie i opłacamy tam rachunki, to bank powinien szybko obliczyć naszą zdolność kredytową oraz koszt kredytu. Ponadto zdarza się, że bank stałym klientom przedstawia bardziej korzystne warunki kredytu gotówkowego.

Z czego składa się kredyt gotówkowy?

Aby obliczyć koszt kredytu bank bierze pod uwagę takie zmienne jak prowizja, czy jednorazowa opłata, jaka jest pobierana za uruchomienie kredytu. Taka prowizja może być pobierana w gotówce przed uruchomieniem środków lub kredytowa. Banki oferują również kredyty bez prowizji, ale w takiej sytuacji lepiej dokładnie sprawdzić czy nie rekompensują sobie braku prowizji innymi opłatami. Biorąc kredyt na krótki okres spłaty odczujemy najbardziej wysoką prowizję.

Ponadto bank oblicza odsetki na podstawie oprocentowania. Jak również musimy zapłacić za ubezpieczenie kredytu, nie zawsze jest to konieczne. Najczęściej możemy się spotkać z ubezpieczeniem obejmującym ryzyko na wypadek śmierci kredytobiorcy, utraty zdrowia lub pracy. Takie ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, lecz możemy się spotkać z ofertami gdzie będzie konieczność wykupienia ubezpieczenia.