A może czas na zmianę materaca?

0
260
Materac sypialniany

Poranny ból mięśni i stawów, chroniczne niewyspanie i złe samopoczucie – chociaż brzmi to jak opis choroby, to jednak w większości przypadków nim nie jest. Najczęstszą przyczyną wspomnianych objawów jest niedostatecznie komfortowy sen, za który przeważnie odpowiedzialny jest niewłaściwy materac. Trudno przecenić pozytywny wpływ dobrze przespanej nocy na resztę dnia – o wiele łatwiej jest usunąć powód porannego zmęczenia. Wymiana materaca na nowy nierzadko nie jest wyborem, lecz koniecznością.

Dlaczego warto zmienić materac?

Odpoczynek i regeneracja organizmu są głównymi celami snu. Wszelkie zaburzenia tego procesu mają swoje negatywne następstwa, także (a może – przede wszystkim) zdrowotne. Kilka godzin w ciągu doby w dłuższej perspektywie przechodzą w miesiące i lata spędzone w łóżku. Uznanie komfortowych warunków snu za priorytet nie jest bynajmniej przesadą. Jakie zagrożenia wiążą się ze spaniem na starym lub niewłaściwym materacu? Najistotniejsze z nich to:

  • bezsenność – długotrwałe użytkowanie skutkuje rozciągnięciem kłopotów z zaśnięciem w czasie, co w efekcie prowadzi do ich pogłębienia. Permanentna ekspozycja ciała na negatywne oddziaływanie nieodpowiedniego materaca zwiększa jego wrażliwość na dyskomfort, sen z czasem staje się coraz bardziej płytki, podatny na zerwanie i niemożność szybkiego ponownego zaśnięcia.
  • złe samopoczucie – niewyspanie odbija się na zdolnościach motorycznych, umysłowych, ale też na nastroju. Niskiej jakości sen jest przyczyną rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a także sprzyja w dłuższej perspektywie powstawaniu stanów depresyjnych.
  • ból stawów – nierówna i niewygodna powierzchnia, przebijające sprężyny i inne oznaki zużycia to powody, dla których pozycja ciała w czasie snu może prowadzić do uczucia permanentnego zmęczenia i bólu. Zwyrodnienia stawów i naciągnięte mięśnie są codziennym doświadczeniem wielu osób, choć świadomość zgubnego wpływu materaca na ten stan rzeczy nie jest powszechna.
  • obniżona aktywność fizyczna – powyższe przyczyny wywołują kolejne, bardzo istotne i brzemienne w skutki kłopoty. Jednym z najważniejszych jest pogorszenie się kondycji organizmu i to w kilku aspektach. Niewłaściwy materac potęguje niechęć do wysiłku fizycznego, przez co zaobserwowano jego bezpośredni wpływ na tendencję do przybierania na wadze, ale też na przyspieszenie procesów związanych ze starzeniem się organizmu.
  • alergie – podrażnienia i zapalenia skóry, kaszel i katar, czy też zapalenie spojówek to tylko niektóre z możliwych objawów, które towarzyszyć mogą spaniu na starym materacu. Odkładające się w nim latami roztocza, bakterie i grzyby są przyczyną wielu dolegliwości.

Jak rozpoznać, że przyszedł czas na zmianę materaca?

Jak podpowiadają specjaliści prowadzący sklep z materacami przesłanek do wymiany materaca może być wiele, a większość z nich nie wymaga żadnej analizy – ciało samo podpowiada. Jeśli leżenie w łóżku nie sprawia przyjemności, albo wręcz stwarza dyskomfort i trudność z odnalezieniem właściwej pozycji, wówczas rozważenie wymiany jest czymś naturalnym. Obolałego ciała i trudności z zaśnięciem nie wolno lekceważyć. Materac zbyt miękki albo zbyt twardy może być skutkiem eksploatacji lub nieprzemyślanego zakupu.

Niska jakość produktu i źle dopasowane parametry stosunkowo nowego materaca nie powinny powodować rozterek związanych z jego wymianą – sen pełni zbyt istotną rolę dla zdrowia organizmu, aby przedłużać nieudane eksperymenty i godzić się na jakikolwiek dyskomfort. Uwierające sprężyny wpijające się w ciało i zapadanie się w miękkim materacu to sygnały alarmujące o konieczności dokonania zmiany.

Żywotność materaca nie zawsze odpowiada gwarancji producenckiej – szczególnie w przypadku niedorzecznie tanich modeli. Elastyczność i stan materiałów zależą także od stopnia i warunków eksploatacji. Nadmiernie zabrudzony materac trzeba wymienić, aby uniknąć negatywnego oddziaływania bakterii, grzybów i innych nagromadzonych latami zanieczyszczeń (np. roztoczy).

Nowy materac – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Satysfakcja z użytkowania nowego materaca jest niezbędna. Gwarancją dobrego zakupu jest dokładne przemyślenie własnych potrzeb i postawienie na produkt odpowiedniej jakości. Wygoda i długowieczność są równie istotne – dobrej klasy materac powinien posłużyć przynajmniej przez około 10 lat. Najpopularniejszymi rodzajami są:

  • materace kieszeniowe – składają się z walcowatych sprężyn i tzw. kieszonek płóciennych, których układ i ilość zapewniają wygodny sen. Sprężyny reagują na nacisk ciała, odpowiednio się do niego dostosowując. Zaletą tego typu materacy jest to, iż ich konstrukcja zapobiega tworzeniu się wgłębień pośrodku łóżka. W przeciwieństwie do tradycyjnych materacy sprężynowych, modele kieszeniowe nie są tak bardzo podatne na ruch, a brak połączeń powoduje, iż wiercenie się nie skutkuje zaburzeniem snu drugiej osoby. Podział na strefy twardości to dodatkowy atut zwiększający komfort użytkowania.
  • materace termoelastyczne – zastosowanie pianki termoelastycznej jako wypełnienia sprawia, iż ta idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, niemal nie wywołując nacisku zwrotnego. Duża odporność na drgania gwarantuje niezakłócony sen – bez względu na ruchy innych osób na łóżku. Decydując się na materac tego typu nie należy ulegać pokusie nadmiernego oszczędzania, ponieważ jakość i gęstość pianki mają ogromny wpływ na wygodę i żywotność produktu. Materace termoelastyczne są doskonałym wyborem dla osób skarżących się na problemy z kręgosłupem, a także tych, które chcą im zapobiec.
  • Materace Tempur – bezapelacyjnie najlepsze jakościowo materace na polskim rynku. Posiadają materiał Tempur, który znakomicie zapamiętuje kształt ciała leżącego stanowiąc bardzo komfortowe podparcie.

Zestaw Tempur Hybrid Eliter z łóżkiemZestaw Tempur Hybrid Elite z łóżkiem, źródło: https://salonsnu.pl/

Przed ostateczną decyzją i zakupem zawsze warto fizycznie sprawdzić materac – kontakt z nim umożliwi naszemu ciału na błyskawiczną odpowiedź, czy to jest to, czego pragnęło.