Kolejne opaski dla seniorów trafiły do Tychów

0
557

36 dodatkowych opasek monitorujących podstawowe funkcje życiowe kupił Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tychach. Do tej pory z tego rozwiązania korzystało w mieście 20 seniorów, ale zainteresowanie mieszkańców było tak duże, że zdecydowano się kupić kolejne. 15 z nich dziś trafiło do Tychów, od poniedziałku będą przekazywane tyskim seniorom.

Specjalne opaski monitorujące podstawowe funkcje życiowe dla seniorów są częścią projektu „Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie”, który oprócz wspomnianych opasek obejmuje także pielęgnacyjne usługi opiekuńcze m.in. „pomoc sąsiedzką” czy rehabilitację, wszystko po to, by  pomóc najstarszym, niesamodzielnym mieszkańcom miasta. Na realizację tego projektu tyski MOPS otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 1 777 257,90 złotych (wkład własny gminy: 133 772,10 zł). Po przetargu, okazało się,  że z przyznanej kwoty zostało ponad 67 tysięcy złotych.

– To są niewykorzystane środki, które musielibyśmy zwrócić do UE, dlatego wysłaliśmy pismo do Urzędu Marszałkowskiego o wyrażenie zgody na wykorzystanie tej kwoty na zakup dodatkowych 36 opasek do całodobowego monitoringu funkcji życiowych tyskich seniorów. Tyle osób znajdowało się na liście oczekujących na opaski – mówi Paweł Kasprzyk z MOPS w Tychach.

15 opasek trafiło do Tychów, pozostałe zostaną dostarczone w przyszłym tygodniu. Na początku czerwca będą przekazywane seniorom – w pierwszej kolejności osobom z listy rezerwowej, które w procesie rekrutacji uzyskały najwyższą ilość punktów.

– Chcemy pomagać osobom starszym, które wymagają coraz częstszej opieki, a bliscy nie są w stanie opiekować się nimi 24 godziny na dobę. Dzięki opasce seniorzy mają pewność, że gdy coś złego się stanie czy gorzej się poczują ich bliscy natychmiast się o tym dowiedzą, to daje im poczucie bezpieczeństwa ale i komfort opiekunom. Będąc w pracy nie muszą się zastanawiać czy z ich rodzicami i dziadkami wszystko w porządku. W starzejącym się społeczeństwie takie rozwiązania ułatwiające życie seniorom będą miały coraz większe znaczenie – mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta ds. społecznych.

Regulamin rekrutacji oraz informacje na temat projektu można znaleźć na stronie: mops.tychy.pl. Projekt „Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie” adresowany jest do niesamodzielnych mieszkańców Tychów, którzy ukończyli 60 lat, realizowany będzie do 31 grudnia 2020 roku.

źródło: UM Tychy