Czwartek z Picassem

0
157

W najbliższy czwartek, 31 stycznia, o godzinie 18 w tyskiej Mediatece (siedziba MBP Tychy) po raz kolejny będzie można zajrzeć na drugą stronę malarskich płócien. Wszystko to w ramach cyklu „Czwartki z paletą”, który prowadzi Agnieszka Kijas, tyska pisarka, poetka i pasjonatka sztuki. Tym razem „na paletę” trafi twórczość Pabla Picassa.

Pięć nagich kobiet, a właściwie pięć nagich stworów. Ich karykaturalne ciała wyginają się w nienaturalnych, koślawych pozycjach. Ale, o dziwo, dwie ustawione w środku pokraki mają ładne rysy twarzy i kształtne uszy. Za to te nosy! Toż to fenomen anatomii. Ujęto je z profilu mimo, że te szkaradne modelki stoją na wprost. Pozostałe trzy monstra zasłoniły swoje oblicza maskami, ale i tak patrzą na nas zuchwale. Nawet przycupnięta postać, choć odwrócona tyłem, celuje w widza zezowatym wzrokiem. Kim do diabła są te maszkary?

Odpowiedź na to pytanie padnie w ostatni czwartek miesiąca – 31.01 – podczas kolejnego spotkania z cyklu „Czwartki z paletą” organizowanego w Mediatece przez MBP Tychy. Jego bohaterem będzie genialny Pablo Picasso – jeden z najbardziej wpływowych i znanych artystów XX wieku.

„Wielkie mi rzeczy. Też bym tak potrafił” – takie hasło pada często gdy jest mowa o Picassie. Bo i owszem, na pierwszy rzut oka może się wydawać, że te wszystkie trójkąty i kwadraty, to dziecinada, infantylny bełkot, który nie ma nic wspólnego ze sztuką. Zapominamy o jednym, by łamać zasady, trzeba je najpierw poznać – mówi Agnieszka Kijas, autorka cyklu.

Oprócz gawędy o sztuce w programie spotkania jest też muzyczna niespodzianka. Młoda, zdolna tyszanka – Hanna Derej – umili czas gościom grą na fortepianie. Warto dodać, że książki o tematyce związanej z Picassem biblioteka przygotuje do wypożyczenia.

– Jak mówił Heinrich von Kleist „Powinno się przynajmniej raz dziennie przeczytać jakiś ładny wiersz, zobaczyć piękny obraz, posłuchać przyjemnej piosenki lub porozmawiać z najlepszym przyjacielem”. Chciałabym, by nasze „czwartkowe” spotkania przebiegały w tym duchu – kwituje Agnieszka Kijas.

Start spotkania o godz. 18. Wstęp wolny.