Polsko-niemiecka współpraca muzyczna

0
365

Przez cztery dni grupa młodzieży z Niemiec przebywa w Tychach i ćwiczy razem z uczniami Zespołu Szkół Muzycznych przed wspólnym koncertem. Młodzi muzycy z Polski i Niemiec wystąpią razem we wtorek (6 czerwca) o godz. 18. w sali koncertowej ZSM. Koncert jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych.
Współpraca pomiędzy szkołami muzycznymi w Leichlingen i Wermelskirchen w Niemczech, a naszym Zespołem Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach trwa już od wielu lat – mówi dyrektor ZSM w Tychach Tomasz Giedwiłło. – Jest to już 5 spotkanie. Tę współpracę zapoczątkowała dyrektor Janina Konieczny, potem kontynuowała dyrektor Ramona Kuźnik Glenszczyk. Od tego roku ja kieruję szkołą i też chcę ją kontynuować.
Od soboty (3.06) 21-osobowa grupa młodzieży z Niemiec codziennie spotyka się z tyskimi uczniami, odbywają się wspólne próby, zajęcia integracyjne i zabawy. Goście zakwaterowani są u rodzin uczniów tyskiej szkoły muzycznej. – Przebywamy ze sobą 12 godzin na dobę i jest to dla młodych muzyków niezwykle ważne doświadczenie – mówi Tomasz Giedwiłło. – Próby odbywają w języku angielskim, bo w tym języku się porozumiewamy. Młodzież uczy sie tego jak nazywa się np. takt, przedtakt, poznają zwroty mówiące by zagrać głośniej lub ciszej. Oni to potem wykorzystają w swojej profesjonalnej pracy.
W Zespole Szkół Muzycznych młodzież uczy się przede wszystkim angielskiego, ale wizyta gości z Niemiec jest okazją, by poznać elementy i tego języka. – W przyszłym roku będziemy mieć 7. klasę Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej i będziemy wprowadzać też niemiecki – mówi dyrektor szkoły. – Jest więc dobra okazja by elementy tego języka wprowadzić już teraz. W całej szkole pojawiły się piktogramy, opisy sal i sprzętów w języku niemieckim.
Sednem tego spotkania jest jednak muzyka. Wizyta gości z Niemiec zakończy się we wtorek (6.06) koncertem finałowym. – Wystąpi zespół gitarowy (3 osoby z Niemiec, 7 z Polski), orkiestra (18 osób z Niemiec i około 40 z Polski) i zespół wokalny, który zaśpiewa finałową, bardzo znaną piosenkę – zapowiada Tomasz Giedwiłło. – Wiele wskazuje na to, że tworzy się też nieplanowany zespół instrumentalny – być może on też wystąpi.
Projekt jest dofinansowany przez fundację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Radę Rodziców Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach.
Foto: SW